SME

Pravý hip-hop má svoje korene na ulici

Preplnený večerný autobus vlečie ľudí cez most zo starého mesta do najväčšej betónovej džungle. „Len debil môže okopávať záhradku, keď prší,“ komentuje informáciu svojej kamarátky pani a jej dcérka to oceňuje hlasným smiechom. Autobus sa ponára do sídlisk


Dano, MC kapely Lúza. FOTO - MIRO GAJDOŠ



ových útrob a zvyšní ľudia vystupujú. „Ty hajzel!“ stihne za jedným zakričať potetovaný chlap.

Tesne pred konečnou vystúpia takmer všetci, ďalej je už len výpadovka a na nej postávajú prostitútky. Z buriny trčí moderný kostol. „Tam ja nemusím,“ hovorí chalan menom DANO a vedie nás do malého baru. Priamo v Petržalke. Chalani si z miesta, kde žije novodobý protest proti tejto spoločnosti, urobili 5ržalku. Dano je raper zo spolku, ktorý si hovorí Názov stavby (čítaj enes, hej?!) a združuje kapely Lúza (Dano a Sliper a DJ R.o.b.o.) a Drvivá menšina (Šegi100, Dena, Bacil). Patria k tým známejším, spolu s Krakallou alebo Kontrafaktom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Lyrikou proti spoločnosti

Do značkovo béžova oblečený MC (na koncertoch rapuje do mikrofónu) vysvetľuje, že niekedy chodil v nohaviciach za desať korún, ale keď sa môže obliecť lepšie? Hip-hop je underground, ale nie ten v starých svetroch z dedovej skrine. Spoločnosť aspoň neznemožňuje nosiť značkové oblečenie.

Tento prúd, ktorý vznikol v Amerike ako protest utláčaných černochov, sám seba v slovenských pomeroch označuje ako protest proti spoločnosti lyrikou.

Chalani rapujú od roku 1996 na všetkých dôležitých akciách, ktoré na Slovensku boli: V-nyl, Zvuk ulice, či Podzemie. „Zatiaľ sme vydali neoficiálny album, ktorý distribuujeme cez internet, alebo po skateshopoch,“ hovorí Dano. Underground, akým bol spočiatku hip-hop, sa tlačí na povrch, kde striehnu veľké vydavateľstvá, ktoré zatiaľ neboli ochotné vydať im CD. Chalani sú aj tak opatrní. Zo začiatku nahrávali po bytoch, z veže na kazetu, skrečovaním ničili staré platne a recitovali o díleroch, každodennom sku…nom živote a polícii. Veľký vydavateľ by vypípal každé škaredšie slovo. Alebo niečo horšie: „V jednom vydavateľstve nám povedali, že chcú niečo medzi Iné kafe a neviem čím,“ smeje sa Dano. „Určite nič nevydáme s tým, že by to malo ísť na úkor slobody našej tvorby. Keď nám do toho bude niekto rýpať, môžeme ho poslať… Žebrákov už je tu dosť.“

SkryťVypnúť reklamu

Prvý oficiálny album teda vydávajú na jeseň cez českú firmu Tripmag (vydavateľ časopisu o klubovej scéne - pozn. red.) „s tým, že nám zabezpečia distribúciu, reklamu a výrobu, my len dodáme master a obal.“

Hudba z bežného života

Problém by vraj nemal byť v ničom: „Keď to chcú v rádiách vypípať, nech to vypípajú a hrajú takto. Jedno slovenské rádio hralo naše pesničky pred desiatou a bez cenzúry. Nik sa nesťažoval. Ide o to, že v médiách sú natlačené kapely z veľkých firiem.“ Bodaj by nie, keď ich pesničky sa vznášajú ďaleko od nejakého sídliska a jeho obyvateľov sfetovaných každodenným stereotypom, v ktorom nehrozí zmena. Títo ľudia nepotrebujú ešte aj z rádia počúvať o tom, čo práve žijú.

„Vnímajúci bývali chlapci všeobecne poslušne pekne, vnímali to, čo je všeobecne pekné / no potom ich začala zvedavosť do ulíc ťahať „dosť“ spoznávať kultúry aj ľudskú k…tnosť, kamarátskosť aj nepriateľskosť, nevšímavosť skutočnosť,“ rapujú MCs. Kto potrebuje počúvať výčitky, že sa tu mladému nepáči?

SkryťVypnúť reklamu

Nadávky v textoch hip-hoperov nie sú samoúčelné, aj keď začiatočníci ich tam natlačia za každé druhé slovo, a tí renomovaní zistia, že sa dá aj bez nich. „Máme texty s nadávkami, aj bez. Ide o to, či sa tam hodia, nasilu ich nikde tlačiť nebudem. Ja tak rozprávam a nemám sa za čo hanbiť. Tí všetci, čo im to prekáža, možno v bežnom živote sami nadávajú. Hip-hop je hudba z bežného života,“ hovorí Dano.

Komunita ľudí, ktorá robí hip-hop, má rovnaké zloženie, či žije na predmestí LA, či v 5ržalke, alebo v Prešove na Obrancov mieru. K tejto hudbe patrí grafitti, b-boys, čiže tanečníci break dance, MC - interpreti, ktorí namiesto spevu chŕlia prúd rýmov a DJ, ktorý hrá na gramofónoch. Väčšinou si hip-hoperi všade na svete zakladajú na rodnej reči, inak by im domáce publikum nemuselo rozumieť. Je to zvláštny prejav národniarstva, úplne iný ako presadzujú politici alebo skíni. „Náš DJ používa sample zo starých vecí alebo novovytvorené. Snažíme sa používať slovenskú hudbu, slovenských skladateľov, samplovať napríklad zvuky fujár a pridržiavať sa slovenských koreňov. Som hrdý na to, že som Slovák a nemienim sa hrať na černocha,“ hovorí MC. Po slovensky rapujú takmer všetko okrem pár univerzálnych termínov: lámavý tanec, gramofonisti alebo úderová škatuľa by zneli divne.

SkryťVypnúť reklamu

Rešpekt vyvoleným

„Rap je vyjadrenie subjektívneho názoru. Ak má raper názory, s ktorými sa ľudia stotožnia a tvorba je kvalitná, dobre zarýmovaná a má vychytaný flow (tok slov) a originálne štylistické doplnky, vtedy od ľudí dostane rešpekt.“

Pojem rešpekt používaný v hip-hope je v hlave laika ľahko zameniteľný s toleranciou. Omyl. Raperské slovo „respect“ smerom k hip-hoperovi je vyjadrením úcty. „Rešpekt si zaslúži ten, koho umenie uzná veľa ľudí, kto niečo nové priniesol. Lenže tu sú aj ľudia nevďační a keď sa niekto začne vymykať z najspodnejšieho undergroundu, zanevrú a začnú ho odpaľovať. Potom vznikajú uzavreté kruhy. Raperi trebárs zhadzujú ľudí, ktorí sú im smiešni, ktorých nerešpektujú. Ten, kto nemá rád mňa, nech nečaká, že budem mať rád ja jeho.“

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu na webovej stránke hip-hop.sk stojí hneď v úvode výzva: Zjednoťme slovenskú scénu. Kto si prezrie internet, s údivom zistí, že hip-hoperi fungujú v každom slovenskom meste, aj vo Veľkých Levároch, Michalovciach, Galante, Seredi, Bardejove, aj v Snine. Nerovnaké názory alebo zosmiešňovanie iných hip-hoperov v textoch sa však nemusia končiť fyzickou bitkou. „Na koncerte si napríklad dajú dvaja súperi freestylový battle (improvizované rýmovanie z hlavy) a publikum už posúdi, kto je lepší.“

Vyobliekaní machri s komunitou za chrbtom alebo grázlici, ktorých nechcú v kluboch, lebo fixou popíšu všetky steny, deti z nešťastných sídliskových rodín, ktoré sa s tým nechcú zmieriť či pubertálny ošiaľ, ktorý prejde. Hip-hop. „Ten originálny by mal mať svoje korene na ulici,“ hovorí Dano, MC Lúzy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 245
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 640
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 656
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 889
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 447
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 271
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 180
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 617
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 29 833
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 934
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 736
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 978
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 969
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 407
  8. Ivan Mlynár: Nové útoky Roberta Fica na Jána Čurillu, môžu úzko súvisieť s Mona Lysou, alebo so sochou Michelangelovho Dávida. 8 721
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu