BRATISLAVA. Nebude to žiadna veľká pripomienka. Neplánuje sa žiaden obrovský výročný koncert, médiá väčšinou neplánujú špeciálne vydania ani veľkolepé spomienkové profily. Dôvod, prečo sa Michael Jackson zrejme nedočká novej pozornosti a zvláštnej mediálnej starostlivosti, je jednoduchý: ani rok po svojej smrti na predávkovanie liekmi zo svetových médií nezmizol.
Médiá stále špekulujú
Tie stále špekulujú o vine a nevine jeho lekára, o osude jeho detí či o obrovských peniazoch, ktoré meno kráľa popu najmä po jeho smrti prináša. Za rok od jeho smrti 25. júna sa predalo 24 miliónov albumov s Jacksonovými skladbami a spevákovo meno zarobil skoro miliardu dolárov. Svedčí to len o tom, že obľúbený interpret začal mnohých ľudí zaujímať najmä po smrti. Komentoval to aj Jacksonov brat Jermaine. „Všetku tu lásku, ktorú ľudia teraz pociťujú k môjmu bratovi, mu mali radšej ukazovať, keď ešte žil,“ povedal v rozhovore pre BBC.
Kvety áno, balóny nie
Menšie pocty spevákovi a jeho kariére by sa mali odohrávať po celých Spojených štátov. Zväčša ich organizujú oddaní fanúšikovia a fankluby, ktorými bol Jackson známy. Tisícky priaznivcov očakávajú v meste Gary, kde Michael vyrastal. Tento rok tam dokonca plánujú postaviť múzeum, ktoré má stáť 900 miliónov dolárov.
Množstvo Jacksonových fanúšikov však očakávajú aj na cintoríne Forest Lawn, kde v súkromnom mauzóleu ležia pozostatky speváka. Holly Terrace však širokej verejnosti nesprístupnia, do mauzólea pustia iba najbližšiu rodinu a spevákových priateľov. Verejnosti umožnia položiť kvety neďaleko stavby. Vedenie cintorína však zakázalo balóniky, sviečky či holubice a upozornili, že hlučných smútiacich z cintorína vyvedú.
Islam by ho zachránil
Výročie spevákovej smrti už má za sebou aj prvý škandál. Spevákov brat Jermaine vyhlásil, že keby sa Jackson stal moslimom, mohol ešte žiť. „Cítim, že keby Michael prijal islam, ešte by tu dnes stále bol.“ Vraj by si dokázal uvedomiť, kým vlastne je, kto sú ľudia okolo neho a čo je pre neho najlepšie.