Do rómskej osady pri Banskej Štiavnici príde v sobotu Robinson v podaní Divadla z Pasáže.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Predstavenie Robinson, ktoré predvedú herci Divadla z Pasáže v sobotu popoludní priamo v rómskej osade Šobov pri Banskej Štiavnici, je spoločným krokom dvoch rozdielnych, no v mnohom podobných komunít.
Divadlo z Pasáže už pätnásť rokov pracuje s hercami s mentálnym postihnutím. Komunitné centrum Šakar Dživipen funguje priamo v rómskej osade a pomáha obyvateľom začleniť sa do spoločnosti. Obe skupiny spája chuť meniť veci k lepšiemu. „Šoboň je takým ostrovom nádeje. Všetko sa dá, keď sa skutočne chce,“ tvrdí Eva Ogurčáková, umelecká šéfka divadla.
Z depresie k peknému životu
„Po pätnástich rokoch existencie sme už cítili akúsi povinnosť pomáhať aj iným komunitám,“ vraví Eva Ogurčáková o už takmer trojročnej spolupráci divadelníkov s rómskym centrom.
„Keď sme prvýkrát prišli do osady, bola to absolútna depresia, ľudia boli veľmi pasívni, nič sa tam nedialo,“ opisuje. „Ale na štvrtý deň workshopu sa k nám a deťom už pripojilo aj množstvo dospelákov, kreslili sme, spievali. Vzájomne sme prekonali akýsi ostych.“
Teraz tam Divadlo z Pasáže už pravidelne organizuje workshopy, stretnutia s umelcami, pomáha rozvíjať tvorivosť, ktorá je v tomto prostredí veľmi dôležitá.
Najväčšiu zásluhu na pozdvihnutí osady majú podľa jej slov manželia Koledovci. Pôsobili v osade už pred príchodom divadelníkov a neskôr, aj s povzbudením a pomocou Divadla z Pasáže, založili centrum Šakar Dživipen – čo v preklade znamená Pekný život.
O stretnutí s Koledovcami rozpráva Eva Ogurčáková ako o malom osobnom zážitku. „Oni majú nesmiernu chuť a energiu tvoriť a robiť. Pomáhajú a podporujú vzdelávanie, tvorivosť a samostatnosť najmä mladej generácie.“
Dve komunity, jeden cieľ
„Nečakám nejaký veľký zázrak ani to, že sa zrazu budú mať všetci radi,“ hovorí šéfka divadla. „Ale verím, že malými krokmi môžeme spájať ľudí a prekročiť veľkú, často zbytočnú bariéru.“
V inscenácii Robinson, ktorá hovorí aj o osobných zlyhaniach a stroskotaniach, sa predstaví pätnástka hercov s mentálnym postihnutím. Aj oni podľa Ogurčákovej prekonávali isté vžité stereotypy smerom k rómskej komunite. „Trvalo to asi tak desať minút, potom už boli jeden tím,“ dodáva s úsmevom.
Nielen zábava
Po Robinsonovi zahrá miesta skupina Romano Ilo a pokračovať bude voľná zábava. „Našou snahou je pritiahnuť ľudí z Banskej Štiavnice a okolia priamo do osady. Chceli by sme, aby prišli, začali komunikovať, stretávať sa a pomáhať si navzájom,“ hovorí Eva Ogurčáková.
Tieto dve diskriminácie voči mentálne postihnutým a Rómom sú podľa nej odlišné, ale stále smutne podobné v tom, že v ľuďoch ešte pretrvávajú.