Steve Reich: Three Tales * Museumsquartier Halle * Wiener Festwochen * Svetová premiéra
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Zrelý šesťdesiatnik, Američan Steve Reich, jeden z otcov minimalizmu v hudbe, človek, ktorý ovplyvňuje nielen vážnych hudobníkov a umelcov, sa predstavil novým dielom vo svetovej premiére európskemu publiku. Dokumentárnu operu Three Tales napísal spolu so svojou manželkou, opernou libretistkou Beryl Korotovou. Je to už ich druhá spoločná videoopera.
Steva Reicha tentoraz zaujali tri závažné udalosti dvadsiateho storočia: pád vzducholode Hindenburg v roku 1937, atómové pokusy na tichomorskom atole Bikini a vyklonovanie ovce Dolly v roku 1997. Tri zdanlivo nesúvisiace udalosti majú spoločný motív a tým je podľa Reicha večný etický problém: veda a pokrok verzus ľudský rozmer a hranice možností, ktoré by sme vlastne nikdy nemali prekročiť.
Prvá poviedka chmúrnym, vojnou ovplyvneným tónom prináša dobové reakcie na pád vzducholode, zábery jej letu, zhotovovania a nakoniec i explózie. Účinok je zdrvujúci. Reich zdôrazňuje, že ide o jednu z prvých katastrôf zachytených na filme.
Udalosti na Bikini v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch, odpočítavanie, zábery domorodcov na ostrove, citáty z Biblie, novinové správy a presťahovanie domorodcov na iný ostrov - to je druhá poviedka.
Pre posledný diel trilógie chcel pôvodne Steve Reich vybrať explóziu raketoplánu Challenger, ktorú sme videli v priamom prenose. Potom tento nápad zavrhol, lebo ako hovorí, celé dielo by tvorili iba katastrofy. Novú tému našiel v Dolly. Podstatnú časť tohto príbehu tvoria rozhovory s génovými inžiniermi, sociológmi, psychológmi aj s rabínom. Zhŕňa ich názory na inteligenciu robotov, opustenie religiózneho videnia sveta a darvinizmus. Všetci sme stroje tvorené našimi génmi, hovorí.
Pasáže ako z videoklipu sú majstrovsky spojené s hudbou. Slučky, fázové posuny a hranie sa s fragmentmi. Všetko to, čo Reicha zaujímalo hlavne v šesťdesiatych rokoch, je analogicky vyjadrené vo vizuálnej forme, privedené do dokonalosti možnosťami dnešných digitálnych štúdií.
Ľudský rozmer dielu prináša zámerne akusticky zložený komorný súbor pozostávajúci zo sláčikových nástrojov, klavírov, vibrafónov a hráčov na bicie - perfektný, až neľudsky presne hrajúci Ensemble Modern z Frankfurtu a Synergy Vocals (sopranistky a tenoristi, herci, speváci v šedočiernych oblekoch, dirigent Bradley Lubman).
Spontánna odozva publika, oceňujúca populárnu, ale rešpektovanú postavu Steva Reicha, dáva za pravdu pisateľovi Time Magazine po bostonskej premiére opery The Cave: fascinujúci prínos a osvietenie opery 21. storočia. Three Tales v tom dôstojne pokračujú.