SME

Na akých filmoch vyrastal Tarantino

Festival v Karlových Varoch premieta aj austrálsky brak.

Upútavka na zabijácky film Cestné hry znela: „Cestné hry – Ak ich nikto nezastaví, čoskoro nebude nikoho, kto by v nich hral.“Upútavka na zabijácky film Cestné hry znela: „Cestné hry – Ak ich nikto nezastaví, čoskoro nebude nikoho, kto by v nich hral.“ (Zdroj: MFFKV)

Boli to filmy také zlé, že sa to nedá ani predstaviť. Ale dostatočne dobré na to, aby sa nimi inšpiroval slávny režišér Quentin Tarantino.

„Keď sa v nejakej knihe píše o austrálskom filme, moje meno je napísané dolu pod čiarou ako poznámka pre fajnšmekrov, a nemyslím si, že sa to niekedy zlepší,“ hovorí v dokumente Kam sa hrabe Hollywood režisér Brian Trenchard–Smith.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V 70. rokoch pomáhal pozoruhodne budovať austrálsky filmový priemysel. Spolu s rovnako odviazanými kolegami nakrúcal béčka. Absolútne bezobsažné, ale mimoriadne nápadité. Festival v Karlových Varoch ich premieta niekoľko: Autokino skazy, Cestné hry, Muž z Hongkongu či Kanec.

SkryťVypnúť reklamu

Strihaj alebo režKedysi v Austrálii pôsobil vplyvný muž Russell Prowse. Bol filmovým cenzorom a robil svoju robotu precízne a prísne, napríklad erotické zábery by cez neho nikdy neprešli. Vďaka zákonu z roku 1971 sa austrálske filmy začali klasifikovať, a to prinieslo uvoľnenie. Režiséri mohli snímať sex, hnus, násilie, ak sa zmierili s tým, že ich film bude mládeži neprístupný. A aby na nespútané filmy boli aj peniaze, liberálna vláda schválila daňovú úľavu pre investorov.

Produkcia prudko vzrástla, no polovica z nej bola taká zlá, že sa vôbec nedostala do kín. A tá druhá? „Boli to také zlé filmy, že si to ani neviete predstaviť,“ vravia Austrálčania. Akčné filmy nonšalantne popierali prírodné zákony, trilery zasa všetky morálne hranice.

Quentin Tarantino na nich vyrastal. Tvrdí, že vo filme Kill Bill vykradol austrálskeho Patricka. To je film o mladíkovi v kóme, ktorý má vytreštené oči a okrem toho, že raz za čas niekoho opľuje, telekinézou ovláda okolie. „Chcel som, aby aj Umma Thurman zapľula. Namietala, že vytreštené oči nebudú vyzerať realisticky. Ale ja som jej povedal: Kašlem na to, či to bude realistické, v Patrickovi to bolo takto!“

SkryťVypnúť reklamu

Tarantino hovorí, že pri sledovaní austrálskych béčok neveril tomu, čo vidí a že práve to ho fascinovalo. „Čo všetko môže vymyslieť ľudský mozog,“ krúti hlavou a žasne nadšením. Mnohé tie filmy považuje za nedocenené. Predĺžený víkend, príbeh o manželoch stratených v divočine dokonca radí medzi Top 5 svetovej kinematografie.

A nebol jedinou hviezdou svetového filmu, čo sa nechala strhnúť austrálskou filmovou jazdou. Vo filme Muž z Hongkongu hral George Lazenby (priznáva, že aj preto, že po Jamesovi Bondovi už nemohol v Hollywoode zohnať nijakú úlohu) a vo filme Besný pes Morgan hral hlavnú úlohu Dennis Hopper.

Spôsob nakrúcania osvetľujú lekárske záznamy a výpisy z registra trestov. Lazenby skončil s popálenou rukou, opitého Hoppera zatkla polícia v kostýme besného psa a zakázala mu na území Austrálie sadnúť do auta. Aj na sedadlo spolucestujúceho.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto filmy sa robili bez digitálnych efektov, a preto boli ozaj nebezpečné. Špeciálnym prípadom bolo nedorozumenie s jednou herečkou z filmu Dáma, ktorá mala zostať mŕtva. Režisér chcel akčnú scénu s mačetou zastaviť, ale ona si jeho zvolanie „cut“ nevysvetlila ako „strih“, ale „rež“. A takmer odsekla svojmu kolegovi ruky.

Čo treba uznaťPríchodom videa v 80. rokoch sa pozícia béčok výrazne oslabila. Aj vláda zmenila kultúrnu politiku a zamerala sa na podporu umeleckých, spoločensky angažovaných filmov. Možno bol najvyšší čas, lebo filmoví kritici sa hanbili, aké filmy to v zahraničných kinách ich krajinu reprezentujú.

Producenti, scenáristi a režiséri tejto krásne podpriemernej zábavy sa decentne vzdialili a uvoľnili miesto Petrovi Weirovi (ktorý nakrútil The Truman Show) či Bazovi Luhrmanovi (Romeo + Juliet). Dnes na svoje obdobie spomínajú s úžasnou sebareflexiou, cynizmom, no zároveň aj s humorom.

SkryťVypnúť reklamu

Ako hovorí režisér Brian Trenchard– Smith v spomínanom dokumente Kam sa hrabe Hollywood hovorí: „Aj Peter Weir musí uznať, že bez nás by dnes možno žiadny austrálsky film nebol.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 297
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 769
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 580
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 762
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 744
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 395
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 692
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu