BRATISLAVA. Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) sa narodil ako syn mestského hudobníka v Eisenachu. Hudobný talent v jeho rodine dedili protestantskí kantori, organisti, mestskí i šľachtickí hudobníci po celé generácie. Bach sa stal najvýznamnejším z nich. „Jeho hudba ma napĺňa nekonečným úžasom nad ľudským bytím,“ vyznal sa z obdivu ku géniovi legendárny violončelista Pablo Casals.
Bach vystriedal viac postov a tridsať rokov bol hudobným riaditeľom v Lipsku. Z jeho diela sa zachovalo viac ako tisíc skladieb, ktoré s výnimkou opery zahrnujú všetky druhy a žánre barokového hudobného univerza. Pokračovateľmi dynastie boli Bachovi synovia, ktorí otvorili dvere klasicizmu a ovplyvnili Haydna, Mozarta i Beethovena.
Trojica koncertov Hommage a Bach v produkcii agentúry Slovak Music Bridge ponúkla diela Bachových predkov i potomkov v interpretácii slovenských špecialistov na barokovú hudbu – súborov Solamente naturali a Musica Aeterna. Bachovu impozantnú syntézu imaginácie a intelektu v podobe majstrovských kontrapunktických diel Hudobná obeť a Umenie fúgy uviedla vynikajúca Musica Florea z Prahy.
Dramaturgia atraktívna pre hudbymilovných laikov i znalcov, vynikajúce interpretačné výkony a pokojná atmosféra gotických Klarisiek boli holdom lipskému majstrovi a inšpirujúcimi variáciami na večnú tému BACH.
Autor: Andrej Šuba