Lučenec 17. mája (TASR) - Drotárstvo, ako remeslo a umenie je názov výstavy úžitkovo-dekoratívnych predmetov vyrobených najmä z drôtu, ktorú dnes sprístupnili v Novohradskom múzeu v Lučenci.
Na výstave je prezentovaná drotárska zbierka Považského múzea v Žiline, ktorú tvoria rôzne starožitné hlinené nádoby opletané drôtom, dekoratívne predmety ako svietniky, vešiaky, kvetináče, poličky či podložky pod hrnce a žehličky vyrobené z drôtu a surového železa. Okrem nich môžu návštevníci obdivovať i prácu súčasných výtvarníkov - drotárov, ktorých tvorba nie je len nositeľom úžitkovej, či estetickej funkcie, ale aj prostriedkom na vyjadrenie myšlienkového posolstva.
Drotárstvo vzniklo približne v 17.storočí na severozápade Slovenska. Spočiatku drotári ako vandrovní remeselníci opletaním opravovali poškodené hlinené nádoby, neskôr z drôtu a plechu vyrábali jednoduché úžitkové predmety. Ako pracovné náradie používali kliešte, šidlo, pilník, nákovku, kladivo, nožnice a šablóny na ohýbanie a stláčanie drôtu. Neodmysliteľnou súčasťou drotárov bola ich drevená alebo plechová debnička - krošňa, ktorá slúžila na nosenie materiálu a pracovných nástrojov.
V dôsledku rastúcej konkurencie odchádzali drotári za prácou i za hranice vtedajšieho Rakúsko-Uhorska. Mnohí z nich si na území iných krajín založili vlastné dielne (vo svete takto vzniklo vyše 300 dielní). Ich umenie zaniklo po druhej svetovej vojne, keď svojimi výrobkami už nedokázali konkurovať rozvíjajúcej sa priemyselnej výrobe.
Výstava potrvá do 17. júla.
*ema rč