Festival Vrbovské vetry prebieha celý týždeň, no hlavná časť tejto nezvyčajnej akcie sa odohrá v sobotu.
BRATISLAVA. Väčšina plagátov letných hudobných festivalov vyzerá, ako by sa menil iba ich dizajn, názov a dátum. Program je totiž skoro úplne rovnaký. Našťastie existujú výnimky – jednou sú aj Vrbovské vetry.
Mestečko neďaleko Piešťan v 18. storočí zviditeľnil dobrodruh Móric Beňovský, dnes sa o jeho imidž starajú bratia Jobusovci, známi zo skupín Karpatské chrbáty či Vrbovskí víťazi. Ako konkrétne, naznačujú už vety „Zákaz vstupu ľuďom so zlou náladou! Prísny zákaz vstupu zlým ľuďom!“ na webstránke akcie, ktorú si Jobusovci vymysleli pre seba a svojich kamarátov hudobníkov.
Tohtoročný program festivalu Vrbovské vetry je rozdelený do dvoch častí. Tá menšia prebieha počas celého týždňa pred kultúrnym domom. Je zadarmo a určená najmä miestnym, no program rozhodne nie je iba lokálny. Napríklad dnes sa chystá večer klasiky: vystúpia violončelista Jozef Lupták s akordeonistom Borisom Lenkom a duo Nu Ovo, ktoré tvoria harfistka Mária Kmeťková a flautistka Nina Sivošová. Zajtra si tam zahrá virtuózny český basgitarista Richard Scheufler (známy z pôsobenia v Pražskom výběre), potom príde improvizovaná bubnovačka, o ktorú sa postarajú muzikanti z troch kontinentov (Argentínčania, Senegalčania a Francúzi).
Hlavná časť však bude cez víkend na špeciálne upravenom futbalovom štadióne. Začína sa v sobotu už po jednej popoludní. Na pódiu sa vystriedajú domáce hviezdy alternatívnej scény vrátane Bez ladu a skladu, Slobodnej Európy alebo Chiki liki tu–a, chýbať, samozrejme, nemôžu Vrbovskí víťazi, ktorí pokrstia svoje nové cédečko aj knihu Branislava Jobusa.
Z „tradičného“ programu festivalu vyčnieva koncert legendárnej českej skupiny Garage so spevákom Tonym Ducháčkom a bizarné meno Ozefa Omáčkéch. Ide o ľudovú rozprávačku z vedľajšej dediny, ktorá príde v kroji a bude baviť divákov rôznymi historkami a vtipmi.
Do Vrbového sa chodí nielen pre hudbu, ale práve pre takéto exotické (od slova exot) vložky. Tento rok je napríklad v sprievodnom programe streľba z dela, „procesia do streda svetu i vesmíru“, súťaž o druhú a tretiu najkrajšiu hymnu na svete alebo obvyklá nedeľňajšia dobrovoľná „upratéka“.
Autor: her