LOS ANGELES. Kľúčovým dôvodom nevydať režiséra Romana Polanského zo Švajčiarska do USA, kde čelí obvineniu zo sexuálneho zneužitia maloletej pred 33 rokmi, bolo odmietnutie amerického ministerstva spravodlivosti poskytnúť švajčiarskej strane neverejné prepisy výpovedí pôvodného prokurátora v prípade. Informovala o tom dnes tlačová agentúra Associated Press (AP).
Švajčiarska vláda oznámila zamietnutie žiadosti o vydanie Polanského tento pondelok, keď tiež zaslala americkému veľvyslanectvu v Berne list bližšie vysvetľujúci dôvody tohto stanoviska. "Keďže ďalšie požadované dokumenty neboli odovzdané, vydanie Romana Polanského do Spojených štátov sa zamieta," uvádza list získaný agentúrou AP v stredu večer.
Okresná prokuratúra v Los Angeles podľa svojej hovorkyne nevedela o švajčiarskej žiadosti ani o tom, že ju ministerstvo spravodlivosti odmietlo. Krátko po jej adresovaní americkej vláde pritom zástupca prokuratúry losangeleskému sudcovi povedal, že Švajčiari nechcú ďalšie informácie.
Bern od začiatku zdôrazňoval, že švajčiarska legislatíva umožňuje vydanie Polanského len v prípade, ak ho v USA čaká trest vo výške najmenej šesť mesiacov odňatia slobody. Pre objasnenie toho, či si režisér vo väzbe už neodsedel trest v úplnej výške, požadovali švajčiarske úrady okrem iného svedectvo prokurátora Rogera Gunsona, ktorý mal stíhanie Polanského pôvodne na starosti. Žiadosť Polanského právnikov o zverejnenie tejto výpovede kalifornský sudca neschválil.
Právnici režiséra tvrdili, že sa stal obeťou pochybenia dnes už zosnulého sudcu Laurencea Rittenbanda, ktorý mu údajne prisľúbil, že čas strávený vo väznici na diagnostickej štúdii bude jeho celým trestom.