Piatok 19. februára
Hudba / koncert
19:00, Bratislava, Koncertná sieň SF
Samostatné koncerty vokálnych telies sú vzácnosťou, dnešný večer venovaný 70. výročiu Slovenského filharmonického zboru má ambíciu byť výnimočným zážitkom.
V prvej časti koncertu zaznejú duchovné diela: Góreckého Totus tuus, O sacrum convivium Oliviera Messiaena, Hrušovského Cantate Domino či Janáčkov Otče náš. Po prestávke sú na programe skladby domácich skladateľov Suchoňa, Cóna, Gräffingera či Fereczyho. Cez prestávku otvoria vo foyeri výstavu o histórii Slovenského filharmonického zboru, ktorý patrí medzi najlepšie telesá svojho druhu v Európe.

SFZ spolupracoval s radom svetoznámych dirigentov ako Christoph von Dohnányi či Valerij Gergiev, len s Claudiom Abbadom absolvoval 24 koncertov a 51 operných predstavení. SFZ spieval aj spolu s Berlínskou filharmóniou, vystupoval v londýnskej Royal Albert Hall, v sálach Theater an der Wien, Musikverein, Konzerthaus Wien vo Viedni, v Suntory Hall či Bunka Kaikan v Tokiu, v parížskom Théâtre du Châtelet či v Opere Zürich. Pozvali ho aj na Salzburger Festspiele či na Richard Wagner festival.
SFZ sa môže pochváliť 28-ročnou spoluprácou s Wiener Staatsoper, počas ktorej slovenskí zboristi absolvovali 130 predstavení. Naposledy účinkovali v opere Modesta Petroviča Musorgského Chovančina.

Vznik telesa sa datuje do roku 1946, keď začal účinkovať pod značkou Miešaný zbor Československého rozhlasu. Prvé roky ho viedol jeho iniciátor a zakladateľ dirigent Ladislav Slovák, v roku 1955 sa jeho vedenia ujal Jan Maria Dobrodinský, ktorý teleso viedol ďalšie dve desaťročia. V roku 1957 sa zbor už pod dnešným názvom začlenil medzi telesá Slovenskej filharmónie. Medzi jeho posledných zbormajstrov patrili Marian Vach, Jan Rozehnal a Blanka Juhaňáková. Od koncertnej sezóny 2013/2014 zastáva post zbormajstra Jozef Chabroň.
V máji nás čaká zbor naštudovanie Mahlerovej Symfónie č. 2 pod vedením odchádzajúceho šéfdirigenta Slovenskej filharmónie Emmanuela Villauma.