„Co se tu na mrtvých naučíš, u živých jako když najdeš," poukazuje na užitočnosť pitevne Zdeněk Janík v novej knižke z nakladateľstva Akropolis nazvanej Zásloví a podsloví. Pravda, asi tie vedomosti netreba zbierať v mladosti, keďže nás autor vzápätí zneistí iným bonmotom: „Co se v mládí naučíš, může ve stáří platit jinak."
Osemdesiatsedemročný Janík však dokazuje, že to nie je jeho prípad, totiž hojne a úspešne začal publikovať až „ve stáří", keď akoby chcel dobehnúť dobu, v ktorej mu to normalizátori nedopriali („Kde není svobody slova, hyne i pantomima"). Stihol vydať už desať knižiek („Neodkládejme všechno na zítřek, není zase tak dlouhý") a po zbierkach básní, fejtónov a úvah si teraz vybral úsporné žánre - haiku, aforizmy, aktualizované príslova či mikrobájky.
Hoci sa občas nevyvaroval didaktického tónu a niekedy, neodolajúc pokušeniu rýmovania, objavil objavené („O dobrou pověst přijdeš, než bys řekl pět. Hůř ji získat zpět"), jeho hľadanie za či pod slovami je plné dôvodov na zamyslenie („Lhostejnost k dobru může být někdy horší než samo zlo"). Vďaka jeho umeniu dívať sa „i pohľadom druhého a svoj neskrývať" potom vnímame skôr empaticky než ironicky aj aforizmus, že „největším neštěstím pro matematika je dostat nevypočitatelnou ženu".