BANSKÁ BYSTRICA – Slovenské múzeá by potrebovali približne miliardu korún. Podľa pracovníčky Slovenského národného múzea v Bratislave Gabriely Podušelovej sú tieto inštitúcie v alarmujúcom stave. Niektoré až na kozmetické úpravy nemenili expozície už vyše 40 rokov.
„Ak sa otvárali múzejné expozície v 90. rokoch, tak patrili národnostným menšinám alebo Slovenskej národnej rade. Často boli motivované politicky.“
Múzeá nemajú ani na základnú ochranu zbierok a často sú koncepčne zastarané. Väčšina z nich sa neprispôsobila svetovému trendu – predstavovať históriu cez nové informačné technológie a vťahovať múzeá do masového cestovného ruchu.
Napriek všetkému však prežívajú isté znovuzrodenie – kritický pokles návštevnosti sa pred časom zastavil. Podľa Milana Rybeckého z Národného múzejného centra v ľuďoch sa pod ťarchou pretechnizovanej doby objavuje túžba návratu do minulosti. „Preto ten obrovský záujem o najrôznejšie historické prezentácie, šermiarske súboje a podobné atrakcie v hradoch a zámkoch.“ Návštevníci však podľa neho netaja, že od našich múzeí očakávajú zdokonalenie a modernizáciu expozícií. Podľa Rybeckého bez toho neprežijú.
Nedávny reprezentatívny prieskum ukázal, že až 98 % ľudí vníma múzeá pozitívne a myslí si, že sú na zachovanie kultúrneho dedičstva mimoriadne potrebné. Len 2 % opýtaných boli za ich zrušenie.
Najpopulárnejším múzeom je podľa prieskumu Bojnický zámok, ktorý vlani navštívilo 170-tisíc ľudí, za ním je Oravský hrad a Betliar. Nad 100-tisíc návštevníkov prišlo aj do Mestského múzea v Bratislave, pod ktoré patrí napríklad Devín. Múzeá navštevujú najmä vzdelaní mladí ľudia do 30 rokov. Zaujímavé je, že múzeá v oblastiach, kde prevláda maďarská menšina, napríklad v Komárne či v Galante, navštevujú viac Slováci ako menšinové obyvateľstvo.
Ministerstvo kultúry pripravuje zákon, ktorý by po vstupe do únie umožnil bezproblémový návrat niektorých historických pamiatok, vyvezených v minulosti do zahraničia. Múzejníci majú prehľad o časti exponátov, ktoré sa nachádzajú najmä v maďarských múzeách. Niektoré z nich však boli prevezené za rakúsko-uhorskej monarchie, keď Slovensko bolo jej súčasťou. O dosť historických exponátov sme údajne prišli aj pri delení federácie.
Osemdesiatjeden slovenských múzeí, ktoré v minulom roku mali príjmy 110 miliónov korún, si prišlo pozrieť 2,5 milióna platiacich návštevníkov. Vlani múzeá na celom Slovensku minuli na nákup nových exponátov 9 miliónov korún, podľa odhadov by potrebovali takmer desaťkrát viac.
TÁŇA RUNDESOVÁ
DANIEL VRAŽDA