BRATISLAVA. Jedna latinskoamerická krajina, no mnoho svetov. Také je Mexiko.
Zábavné, farebné, smutné i deprimujúce zároveň. Výstava fotografií 25 umelcov v Stredoeurópskom dome fotografie v Bratislave je toho dôkazom. Na dvoch poschodiach spája takmer nespojiteľné.
Prehliadka najaktuálnejšej mexickej fotografie šokuje hneď v úvode. Fotografie z cyklu Príprava na poslednú rozlúčku od Patricie Aridjis priam až mrazia. Pohľad na zošitú hlavu mŕtveho chlapca, nástroje, márnicu či obliekanie nebožtíkov však striedajú absurdné fotografie Dulce Pinzóna o pravdivej histórii superhrdinov. Stretávate mexického supermana na bicykli či ženu v kostýme hrdinu v práčovni.
Práca na mexickej kultúre
Mexický kurátor výstavy Alejandro Castellanos, riaditeľ inštitúcie pre fotografiu v Mexiku Centro de la Imagen a fotografického festivalu Fotoseptiembre hovorí, že už od sformovania Mexika ako štátu na začiatku 19. storočia viedla jeho vodcov potreba zjednotenia ľudí z rôznorodého teritória, aby vypracovali špecifický pojem „mexická kultúra".
„Napriek tomu aj po dvesto rokoch od vzniku národa tu nie je jedna identita, ale mnoho svetov, ktoré žijú v rámci tejto predstavy," vysvetľuje bratislavskú výstavu jej kurátor.
Aj preto sa výstava Mundos Mexicanos alebo Mexiko dnes vyrovnáva s „viacerými svetmi" jednej krajiny tromi spôsobmi. Umelci pracujú s témami - jednotlivec, komunita, priestor.
Fotografia ako príbeh
Priestor, no aj pocity ľudí spracúva fotograf Carlos Cazalis vo svojich snímkach mexickej štvrte Kamagazaki. Každá fotografia je silným príbehom mexického človeka. Divákom ho približuje text.
Spoznávame staršieho pána „žijúceho" v izbe 2x3 metre, ktorý sa už päťkrát pokúsil o samovraždu, či dlhý zástup bezdomovcov čakajúcich na polievku.
Kontrastne k tomu pôsobia oslavné fotografie z cyklu Nech žije naša štvrť od Francisca Mata Rosu - portréty pestro odetých a vysmiatych Mexičanov.
Zem čarodejníc
Z iného mexického sveta sú tiež snímky Gabriela Figueroa Floresa zo série Zasľúbené miesta, kde veľkoformátová fotografia kláštora Monte Athos naozaj pôsobí „zasľúbene".
Naproti tomu by sme mohli postaviť fotografiu Danteho Bausquetsa - Štvrť nových kopcov, ktorá zachytáva neregulovanú zástavbu domov na niekdajšom kopci a život ľudí doslova hlava na hlava.
Inou zemou je aj zem čarodejníc. Tie totiž ešte stále majú v Mexiku svoj svet, svoje miesto. Cyklus šiestich obrazov od Maya Goded to len potvrdzuje.
Bezdomovci, gangstri, supermani, najkrajšie dievčatá kalifornského zálivu, mŕtvi či čarodejnice. Tí všetci sa stretli v jednom Mexiku, hoci v jeho viacerých svetoch.
Na jednej výstave, ktorá v Bratislave potrvá do 5. septembra, môžete spoznať každý z nich.