Bratislava 21.mája (TASR) - Pre priaznivcov filmov Mŕtvi učia živých, Balada o siedmich obesených alebo Medená veža pripravil v dňoch 25. 26. mája Slovenský filmový ústav (SFÚ), v spolupráci s dolnosŕnskym Združením evanjelikov a.v. a kultúrnym strediskom v Novom Meste nad Váhom autorské stretnutie so slovenským režisérom Martinom Hollým.
Stretnutie sprevádza pestrý program, ktorého súčasťou bude sobotňajšie premietanie filmu Balada o siedmich obesených v novomestskom kine Považan, za osobnej účasti režiséra. Na nedeľu pripravili organizátori v evanjelickom a.v. chráme Božom v Dolnom Sŕní prednášku Martina Hollého na tému Život za kamerou spojenú s besedou. V rámci nej sa uskutoční aj prezentácia rovnomennej publikácie kolektívu autorov, ktorú pri príležitosti 70. narodenín režiséra v minulom roku vydalo edičné oddelenie Slovenského filmového ústavu. Po skončení prezentácie knihy je pripravená autogramiáda.
Slovenský režisér a scenárista Martin Hollý (1931) pôsobil najskôr ako režisér Štúdia krátkych filmov v Bratislave a asistent i pomocný režisér vo Filmovom štúdiu Barrandov. Od roku 1962, kedy debutoval filmom Havrania cesta, už pracoval ako samostatný režisér hraných filmov. Vo svojej tvorbe vystriedal množstvo žánrov cez psychologické príbehy ako Prípad pre obhajcu či Mŕtvi učia živých, divácky atraktívne romanticko-sentimentálne príbehy z tatranského prostredia - Medená veža a Orlie pierko, až po dramatické príbehy z 1. a 2. svetovej vojny, akými boli Súkromná vojna a Signum Laudis. Nakrútil tiež klasickú rozprávku Soľ nad zlato a dramatické príbehy z nedávnej slovenskej histórie - Horúčka, Hriech Kataríny Padychovej, Kto odchádza v daždi, Smrť šitá na mieru a iné. Medzinárodný úspech mu priniesla Balada o siedmich obesených natočená v roku 1968. V 90. rokoch, v období výrobnej stagnácie slovenského filmu, nakrútil Martin Hollý v Českej republike filmy Zámek v Čechách a Cesta peklem.