Niekoľko rokov po islamskej revolúcii emigroval Kader Abdolah do Holandska, hoci o tejto krajine pred tým nič nevedel. Naučil sa po holandsky a v tomto jazyku aj píše. Jeho knihu Dom pri mešite zvolili za druhý najlepší holandský román „všetkých čias“. Vydal ho pred piatimi rokmi krátko po tom, ako v Holandsku kulminovalo náboženské napätie a radikálny moslim zavraždil filmára Thea van Gogha.
Intímny pohľad na dejiny
Kniha popisuje život rozvetvenej iránskej rodiny, ktorá už osem storočí žije v dome vedľa mešity. Rozsiahla budova poskytuje miesto pre imáma a jeho rodinu, muezína, ale aj správcu bazára či dve staré slúžky. Rozprávanie sa začína pristátím Američanov na Mesiaci, čo je ideálna situácia na popísanie schizofrénie, v akej sa Irán už desaťročia nachádza. Imám odmieta sledovať televíziu, ale niektorí ľudia z jeho okolia majú pocit, že by mal vedieť aspoň o tých najdôležitejších svetových udalostiach. Situácia sa má už čoskoro obrátiť a svet sa začne zaujímať o Irán.
Román sleduje vývoj v krajine od vlády proamerického šacha Rezu Pahlavího. Jeho vláda viedla k veľkému odporu nielen zo strany islamistov, ale aj ľavicového hnutia. Schyľuje sa k revolúcii, ktorá výrazne zasiahne aj do života obyvateľov domu, román končí krátko po smrti ajatolláha Chomejního.
Abdoláhov román sa ani zďaleka nesústredí iba na politické zmeny a dobové reálie. Hoci píše o mnohých historických udalostiach, nestáva sa literatúrou faktu. Dokonca nespomína ani také fotogenické udalosti, ako boli Páhlavího oslavy výročia Perzskej ríše, ktoré stáli dvesto miliónov dolárov a podpísali sa pod jeho neskorší pád. Jeho pohľad na dejiny je omnoho intímnejší, dostáva sa k nim prostredníctvom osudov obyvateľov jedného domu. V priebehu rokov sa tam objavia rozmanití imámovia, od staromódneho kazateľa cez mladého radikála až po vidieckeho imáma, ktorého intelekt nezvláda porozumieť politickému dianiu.
Konzervatívci a ich čas
Mnohé scény v knihe nezapadajú do bežnej predstavy o bohabojných moslimoch a ich prudérnom vzťahu k sexu, telesné zblíženie sa objavuje prekvapivo často a neraz v prekvapivých súvislostiach.
Abdolah nie je protináboženský autor, okrem iného vydal životopis proroka Mohameda sprevádzaný vlastným prekladom Koránu do holandčiny.
Románová mešita sa nachádza v konzervatívnej provincii, kde sa imámovi môže vypomstiť aj to, ak nebol v správny čas dostatočne radikálny. Mnohé symbolické scény v knihe často využívajú zvieratá (invázia mravcov, ktorú zaženie čítanie zo súry a pod.) a náboženské odkazy. Stoja v príkrom kontraste ku krvavej revolúcii, ktorá rozprávanie na spôsob tisíc a jednej noci mení na rozprávanie o tisíc a jednej nočnej more.
Kader Abdolah: Dom pri mešite
Preklad: Adam Bžoch
Slovart 2010, 392 strán