
Mark Ther, Jiří Skála (obaja z pražskej Akadémie výtvarných umení): Japonská križovatka. FOTO – ROBO KOČAN
V rámci deviateho ročníka medzinárodného projektu Hry s umením totiž vymyslela ústrednú tému Play Andy! Play Art!. Poctu Warholovi mladí umelci z výtvarných škôl z Poznane, Prahy, Košíc, Bratislavy, Banskej Bystrice a Ružomberka spracovali po svojom. Aj šialeným priechodom cez križovatku, aj zátarasami pri ceste v podobe vlajok krajín Visegrádskej štvorky či famóznou mystifikáciou nákupného centra Maukšmax.
„Všetky doterajšie ročníky Hier s umením boli venované nejakému materiálu, kovu, papieru, drevu, hline. Teraz sme volili prvý raz ako ústredný motív osobnosť. Vybrali sme Andyho Warhola, pretože chceme ukázať, že umenie netreba vždy brať smrteľne vážne, aj Warhol ho rád ironizoval. Nechceli sme robiť nejakú retrospektívu, na to slúžia iné galérie, prezentujeme len pár jeho originálov. Vo Warholovej tvorbe hľadáme skôr inšpiráciu,“ povedala riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade Anna Ondrušeková.
Elektráreň, unikátny výstavný priestor, kde projekt prebieha, nemal ešte pár dní pred projektom dokončenú strechu. Podarilo sa to až deň pred spustením projektu – teda 15. mája. „Aj tak to bolo v rekordnom čase – osem týždňov. Netušili sme, že oprava bude taká objemná. Bola však nevyhnutá, už vlani sme jednu z výstav museli predčasne ukončiť, lebo na originály pršalo.“
Výstavné haly Elektrárne v rámci Hier s umením ponúkajú okrem Warholových originálov aj výstavu študentských prác s názvom Andy means anti. Ďalšie dve výstavy takisto korešpondujú s Warholovým odkazom, prezentujú tvorbu barda ostravskej výtvarnej alternatívy Jiřího Surůvku a tvorcu akčného umenia a videoartu z Bratislavy Petra Meluzína. „Obaja programovo pracujú s premosťovaním vysokého umenia a gýču či popkultúry. S warholovskou poetikou ich spája ironický jazyk a paradox,“ povedal kurátor oboch výstav Vladimír Beskid.
Už vernisáž ukázala, že s warholovským umeleckým slovníkom sa tu bude narábať veľmi citlivo. Samotná Elektráreň sa premenila na repliku Warholovej Factory, dokonca po objekte pobiehal sám veľký a tichý Andy. Biela parochňa, kožená bunda, foťák a čierny dáždnik. Nehybná tvár maskovaná za čiernymi okuliarmi. „Andy, Andy, podpíš sa mi na brucho …!“ nadšené zvolania mladých obdivovateliek dostávali Warholovho dvojníka do miernych rozpakov.
V originálnom oblečení po skutočnom Warholovi sa skrýval František Lakata, učiteľ výtvarnej výchovy z Medzilaboriec. „Je to zvláštny pocit, mať na sebe Andyho veci. Som z toho trochu roztrasený, mám pocit zodpovednosti. Predsa len to bola veľká osobnosť a musím si dávať pozor, čo poviem. S Andym ma spája rusínsky pôvod, vzťah k umeniu a experimentu. Na rozdiel od jeho uzavretej povahy ja som príliš utáraný,“ smeje sa dvojník, ktorý Warhola stvárnil aj v nemeckom filme Absolut Warhol. S postavou slávneho rodáka sa tak stotožnil, že už aj doma v Medzilaborciach na neho priatelia volajú Feri Andy.
Súčasťou projektu Hry s umením sú aj undergroundové koncerty, študentské performance, teoretické semináre o špecifikách tvorby Andyho Warhola či premietanie filmu Absolut Warhol.
Projekt v Poprade potrvá do konca júna a derniéra je naplánovaná na 1. júla. Prednášať príde riaditeľ Múzea Andyho Warhola v Pittsburghu Thomas Sokolowski.
MIRA KOVÁČIKOVÁ