Prvý ročník festivalu je vždy tak trochu risk. Nedá sa vopred odhadnúť, aká bude návštevnosť či atmosféra a veľa závisí najmä od dramaturgie. Grape sa rozhodol vybrať si cestu odlišnú od typického domáceho festivalu so slovenskými populárnymi headlinermi a stavil skôr na „fajnšmekerský“ line-up. Šesťtisíc ľudí, ktorí sa areálom na piešťanskom letisku premiesili, je znakom, že to s vkusom našich krajanov nie je až také zlé, ako sa občas hovorí, aj keď vždy by to mohlo byť lepšie.
Deň v znamení dažďa a indie
Dva festivalové večery sa nelíšili len počasím, ale aj celkovým hudobným zameraním. Prvý deň patril primárne milovníkom tzv. indie scény a jeho najjagavejšími hviezdami boli Angličania The Subways. V rámci strednej Európy vystupujú pomerne často (napr. Pohoda 2008) a na Grape sa prezentovali ako energickí muzikanti, ktorých hranie jednoucho baví. Ich vystúpenie tvorili najmä skladby z debutového albumu a komu neprekážalo, že skáče na päť rokov staré britrockové hymny typu Rock‘n‘roll Queen, ten musel byť spokojný.
Pozrite si fotoset Mira Hudáka: Ako to vyzeralo na festivale Grape
Rozbúrenú náladu prvej noci pokazili búrky, ktoré zastihli letisko počas nasledujúceho koncertu Pary. „Je to škoda, atmosféra bola skvelá, ľudia navnadení a my sme prerušili koncert,“ vysvetľuje frontman Lasky. Koncert slovenskej stálice všetkých festivalov od Pustohlavu až po Pohodu organizátori presunuli na druhý deň, keď otvárali druhé pódium. Dážď, ktorý sa spustil okolo polnoci, trval s prestávkami do rána.
Deň v znamení Röyksopp
Počas celého festivalu si mohli návštevníci vybrať medzi dvoma pódiami, jedným chill-out stageom a Urban zónou. Oproti hlavnému pódiu však vedľajšie stany neposkytli dostatočnú konkurenciu, čo sa odrazilo najmä na ich nižšej návštevnosti. Pred obrovskou železnou konštrukciou s logom Grape sa zhromaždil najväčší dav pred koncertom Röyksopp. Elektronické duo zo Škandinávie nielenže zahralo s fantastickým vokálnym aj inštrumentálnym sprievodom hity ako This Must Be It, Tricky Tricky, alebo What Else Is There?, ale predviedlo aj na sekundu prepracovanú kostýmovú šou. Parov Stelar Band, ktorí vystúpili hneď po tejto atmosferickej bombe, premenili veselými rytmami publikum na tancujúcu masu, ale baviť sa na austrálsku partiu z Loonaloop vydržali len tí s dobrou kondičkou. Bodku za druhým večerom dal opäť dážď.
Festivalu doprial aj fakt, že fanúšikovia elektronickej hudby sa tento rok Wilsonicu nedočkali. Grape síce staval na spomínaných väčších menách, ale celkový program doplnil kapelami z tábora Rádia_FM, alebo predstaviteľmi domácej hip-hopovej scény, čo bol šikovný ťah. Na svoje si prišli takmer všetci.