Názov prestížneho maďarského festivalu Arcus Temporum, ktorý sa už sedem rokov koná v starobylom benediktínskom opátstve v Pannonhalme, v preklade znamená „piliere“ alebo „klenby času“. Tento rok je jeho umeleckým riaditeľom klavirista Miki Škuta a slovenských „konvergencií“ je tu viac.
Pannonhalma, ktorá sa nachádza hodinu cesty po diaľnici z Bratislavy, je nádherné miesto. Nad malou dedinkou sa uprostred polí a viníc vypína starobylý kláštor, zapísaný do zoznamu UNESCO. Fascinujúce je, že aj po stáročiach ostáva centrom vzdelanosti a živej kultúry. Funguje tam vyhľadávaná internátna stredná škola a každý rok sa tam koná festival, ktorý ponúka známejšie i raritné diela dvojice skladateľov: súčasníka a klasika. Súčasníkom je rakúsky skladateľ Beat Furrer (1954), ktorý uvedie svoju hudbu spolu s renomovaným súborom Klangforum Wien, klasikov zastupuje Šostakovič.
Koncerty dopĺňajú divadlo, filmové projekcie, výstavy a inštalácie. Na trojdňové podujatie prichádzajú lekári, architekti, študenti, starší ľudia i celé rodiny s deťmi. Komunita otvorená a príjmajúca diela, ktorých rozhodujúcim atribútom je sila výpovede, umocnená kvalitou interpretácie. A vzácne nezáleží na tom, či ide o skladby Bacha, Čajkovského, „postmoderné“ kontemplácie Giju Kančeliho, alebo o „avantgardné“ hľadanie Salvatoreho Sciarrina. Organizátori sa tento rok rozhodli opustiť koncept stáleho umeleckého riaditeľa, ktorým bol v minulosti primárius známeho Kellerovho kvarteta András Keller. Tento post budú pravidelne obmieňať a teraz ho zverili práve Mikimu Škutovi.
Ten sa predstaví ako improvizátor (s trombonistom Bertlom Mütterom), ako sólový interpret Furrerových a Šostakovičových diel i ako komorný hráč. Spolu s ním vystúpia v Pannonhalme aj slovenskí huslisti Igor Karško, Marián Svetlík a violončelista Jozef Lupták, ktorý ako riaditeľ festivalu komornej hudby Konvergencie spoluprácu s festivalom Arcus Temporum pred štyrmi rokmi inicioval. V rámci nej sa na septembrových Konvergenciách v Bratislave predstaví maďarský choreograf a tanečník Krisztián Gergye, ktorý s Luptákom uvedie projekt Cello&Dance, založený na improvizáciách na Bachovu hudbu.
Dovtedy ostáva ideálnym miestom pre hudobný azyl kláštor v Pannonhalme. Okrem zážitkov z niekoľkých podujatí denne je inšpirujúcim miestom, ktoré ponúka aj prechádzky v blízkom arboréte. Počas nich možno napríklad uvažovať o tom, ako tento festival dokázal zbaviť takzvané vysoké umenie hradieb elitárstva. Viac nájdete na www.arcustemporum.hu.
Autor: Andrej Šuba