V Audiovizuálnom fonde sa na návrh ministra kultúry zmenila vnútorná smernica. Teraz zamedzuje tomu, aby o prideľovaní štátnej podpory rozhodovali tí, ktorí o ňu sami žiadajú. Filmári sú spokojní, ale očakávajú ešte novelizáciu zákona.
BRATISLAVA. Minister kultúry Daniel Krajcer navrhol rade Audiovizuálneho fondu zmenu jeho vnútornej smernice. Súčasný zákon o Audiovizuálnom fonde nedefinuje konflikt záujmov pri žiadaní štátnej podpory a pri jej prideľovaní, zmena v smernici tomu má zabrániť. „Bolo treba zamedziť, aby financie dostávali tí, ktorí o nich rozhodujú,“ povedal minister. Rada jeho návrh predvčerom schválila.
Audiovizuálny fond začal fungovať tento rok a už na jar skupina sedemdesiatich troch filmárov vyzývala na jeho zmenu. Boli nespokojní s tým, že hneď v prvom kole rozdeľovania štátnej podpory uspelo aj niekoľko projektov produkčných spoločností, ktoré patria predsedovi rady Patrikovi Paššovi a podpredsedníčke Petre Kolevskej.
„Fond bol dlhodobo a čiastočne aj oprávnene kritizovaný. Jeho transparentnosť sa musí zväčšiť a musí sa vymaniť spod vplyvu záujmových skupín. Každý, kto sa rozhodne zaujať miesto v rade fondu, si toho musí byť vedomý,“ tvrdí Daniel Krajcer. Podľa novej smernice sa sprísňujú pravidlá aj pre členov odborných komisií, ktoré projekty posudzujú. Ak sú v nejakom pracovnom alebo autorskom vzťahu k projektu, ktorý žiada o podporu, nemôžu sa zúčastniť na rozhodovaní v celom kole. Zároveň ich bude musieť niekto nahradiť.
Čo by priniesla novelizácia
Pri hlasovaní o zmene vnútornej smernice sa zdržal Michal Drobný z distribučnej spoločnosti Continental film, zvyšok členov návrh podporil. Aj predseda rady Patrik Pašš: „Vždy mi šlo len o to, aby fond fungoval ako moderná, odborne vedená inštitúcia a v čo najpokojnejších podmienkach. Skupine filmárov sa však podarilo rozvíriť hladinu a dokonca aj ovplyvňovať názor politikov. V takomto prostredí sa už nedalo konštruktívne pracovať a preto sme sami zmenili smernice, aby nebolo nutné vstupovať do zákona o fonde. Je to moderný európsky zákon, ktorý schválilo 98% poslancov a okolité krajiny nám ho závidia.“
Zmena by už mala zasiahnuť nové kolo prideľovania podpory. Filmári sú vyzvaní podávať žiadosti od 2. do 30. septembra. Predseda rady Patrik Pašš zatiaľ nevie, či sa rozhodne zostať vo funkcii, alebo či bude v mene spoločnosti Trigon Production ďalej žiadať o podporu. „Je to ťažké rozhodovanie,“ vraví. "Ale vždy budem rešpektovať zákon a vnútorné smernice fondu."
Režisér a producent Mario Homolka, jeden zo signatárov jarnej výzvy, víta návrh ministra a zmenu v smernici. Obáva sa však, že jej právna sila nebude dostatočná. „O pár týždňov sa môže stať, že niektorý člen rady navrhne presný opak a že sa aj schváli. Očakávam preto, že zmena nastane aj na úrovni zákona.“
Novelizáciu zákona o Audiovizuálnom fonde považuje za nevyhnutnú, hoci sa jej niektorí filmári boja. Obávajú sa, že otvorenie zákona využijú silné subjekty, napríklad televízie, ktoré neboli príliš nadšené, že do fondu budú musieť odvádzať peniaze. Pri novelizácii by sa mohli pokúšať o zlepšenie svojich podmienok. Mario Homolka na to hovorí: „Áno, je to riziko. Ale to potom nevychádzajme von, lebo by nás mohlo zraziť auto.“
Ešte jeden návrh ministra
Minister kultúry vraví, že zmenu smernice navrhoval preto, že legislatívna zmena by trvala mesiace. „Napriek tomu budem naďalej hľadať také koncepčné riešenie, ktoré by utváralo efektívny model fungovania podpory audiovizuálnej tvorby bez akýchkoľvek podozrení na konflikt záujmov.“
Ak sa zákon o Audiovizuálnom fonde v budúcnosti otvorí, Daniel Krajcer by chcel do novelizácie zahrnúť ešte jednu zmenu. „Navrhnem, aby mal minister možnosť odvolávať členov rady. Doteraz to bolo šalamúnsky sformulované tak, že minister môže členov rady vymenúvať a odvolávať len na základe návrhu tých, ktorí ich navrhli.“
Predseda rady Patrik Pašš je proti takej zmene, vraví, že „by to vrátilo časy autoritatívneho riadenia“. Audiovizuálny fond vznikol ako verejnoprávna inštitúcia a filmári ju vítali aj preto, že je nezávislá od ministerstva kultúry. V tomto sa Mario Homolka zhodne aj s Patrikom Paššom: „Tento ministrov návrh ma trochu znepokojuje. Aj tak sa však zákon oplatí otvárať, pretože je zlý a novelizáciu potrebuje.“