Majiteľka najslávnejšieho bratislavského antikvariátu a jedna z posledných pôvodných Prešporáčok by sa v novembri dožila 85 rokov. Správu o jej úmrtí ako jeden z prvých zverejnil spisovateľ Michal Hvorecký.
V Bratislave bolo a je antikvariátov niekoľko, ale len jeden má medzi nimi špeciálne miesto. Sídli v centre a Steinerovci ho prevádzkovali 150 rokov. Počas druhej svetovej vojny väčšina členov tejto rodiny skončila v transporte do koncentračného tábora a obchod arizoval spisovateľ Ľudo Ondrejov. Po Novembri 1989 sa podarilo obchodík na Ventúrskej znovu oživiť a stal sa oázou nielen pre všetkých knihomoľov.
Pani Selmu ste tam mohli stretnúť každý deň, vždy ochotne poradila a keď dnu vošli rakúski turisti, ako správna Prešporáčka okamžite plynule prešla do nemčiny. Mala veľký prehľad v literatúre, ale aj v hudbe - v tomto antikvariáte ste si okrem vzácnych a raritných kníh mohli kúpiť aj notové partitúry, ktoré nezriedka pochádzali priamo z archívu skladateľov. Ten obchod má úžasnú atmosféru, cítiť v ňom to nefalšované stredoeurópanstvo a tradíciu starej školy, ktoré sa nedajú naučiť. Jeho povesť presiahla aj hranice a svet papierových kníh. Napríklad na webstránke www.wieninternational.at ho nájdete ako jeden zo symbolov a jednu z dôležitých adries v Bratislave.
Pani Selma toto mesto napriek všetkému, čo v ňom zažila, milovala. A veľmi dobre poznala. Práve ona vydavateľstvu Alberta Marenčina navrhla špeciálnu edíciu Pressburg, v rámci ktorej doposiaľ vzniklo niekoľko desiatok kníh o starej Bratislave. Jedna z nich bola venovaná aj príbehu štyroch generácií rodiny kníhkupcov Steinerovcov. Volá sa Medzi starým a novým a napísal ju Martin Trančík. Keď bude mať nové vydanie, pribudne v ňom ďalšia uzavretá kapitola. Pani Selma zomrela v sobotu. V novembri by oslávila 85 rokov.
Autor: her