SME

Umenie, fyzika, tabak aj roboti

Cez víkend sa v Rakúsku začala jedna z najsledovanejších akcií, ktorá ukazuje prepojenie umenia s technológiami.

V rakúskom Linci prebieha prestížny festival novodobého umenia Ars electronica.

Doteraz to bola predovšetkým meka digitálneho umenia budúcnosti. Ale tri dekády od prvého ročníka akoby priviedli festival Ars electronica k potrebe zaujímať sa ešte viac o minulosť, o nevyužitý potenciál starých technológií, ktoré nestihli prirodzene zostarnúť. A tak sa tento rok v Linci dali vidieť najmä projekty, čo nestavali na najdrahších a najnovších počítačoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oprava namiesto recyklácie„Opravujte, prehodnoťte, objavte nanovo,“ vyzývajú v duchu hesla Repair v programovej brožúre umeleckí riaditelia festivalu: „Opravovať znamená aj zlepšiť a vyliečiť, zobrať veci do vlastných rúk a veriť vlastným schopnostiam rozvinúť ich pozitívnym smerom. Ten, kto opravuje, má budúcnosť.“

SkryťVypnúť reklamu

Trend vyťažiť maximum z minulosti na rozdiel od kŕčovitého vymýšľania nových vecí nie je v súčasnom umení novinkou. Kým väčšina hudobníkov či výtvarníkov zostáva iba pri recyklovaní overených postupov, na festivale v Linci môžete vidieť najmä projekty využívajúce iný prístup k minulosti a ku kreativite. Japonec Ei Wada napríklad vytvoril performance Braun Jazz Tube Band. Ide o hradbu zo starých elektrónkových televízorov a videoprehrávačov. Z blikajúcich obrazoviek rukami autor doluje unikátnu hudbu, pričom nejde o žiadny nepočúvateľný experiment, ale o strhujúcu diskotéku. Jej autor, podobne ako iní novodobí umelci, je rovnako hudobník ako vedec, v tomto prípade znalý princípov elektromagnetického vlnenia.

Rovnako veľkým zážitkom bol projekt Earth Finnbogiho Péturssona. Tento Islanďan na okraje nádrže s vodou pripevnil veľké reproduktory, ktoré čerili hladinu hlbokým tónom s frekvenciou zodpovedajúcou rezonancii elektromagnetického poľa Zeme. Čo takto na papieri vyzerá ako ďalšia nudná pasáž z učebnice fyziky, bola naživo pôsobivá inštalácia, pri ktorej diváci mohli zvuk nielen počuť, ale vďaka odrazom svetla z dvoch lámp na stene aj vidieť.

SkryťVypnúť reklamu

Festival sa prvýkrát nasťahoval do nových priestorov. Jeho novým centrom sa stal typicky „západniarsky“ veľkoryso zrekonštruovaný areál bývalej tabakovej továrne uprostred mesta (kiežby sa takýmto prístupom k starej industriálnej architektúre inšpirovala Bratislava). Rozsiahly objekt tvorí niekoľko viacposchodových budov, ktoré zaplnili umelecké diela, projekcie krátkych animovaných filmov alebo umelci či teoretici diskutujúci na rôzne aktuálne témy.

Logorama, Artzilla i MasimoAsi najzábavnejším filmom, ktorý sa dal vidieť tento rok, bola Logorama. Cynický humor príbehu z mesta tvoreného logami známych firiem a zabývaného ich maskotmi bavil všetky generácie publika. Akurát diváci zo Slovenska mali vďaka nedávnym udalostiam z Devínskej Novej Vsi pri sledovaní klauna Ronalda McDonalda, ktorý začne bezhlavo strieľať na všetko okolo trochu zmiešané pocity.

SkryťVypnúť reklamu

V diskusných paneloch zase zaujali najmä aktivisti okolo servera Artzilla.org, ktorí surfovanie po internete robia zábavnejším a popritom upozorňujú na jeho negatívne stránky.

Hlavnou hviezdou tohto ročníka bol známy japonský robot Asimo. Na jeho prezentácie sa stáli rady, kým deti tlieskali jeho stabilizovaným pohybom, dospelí návštevníci mohli premýšľať o tom, kde sú hranice umelej inteligencie. Keďže Ars electronica je festivalom, kde je aj veda umením, nie náhodou hlavnú cenu v kategórii interaktivita dostal projekt The EyeWriter umožňujúci postihnutým ľuďom kresliť očami.

Cesta do Linca vám autom z Bratislavy zaberie rovnaký čas ako sledovanie celovečerného filmu. Tu však zážitkov získate viac. Môžete sa o tom presvedčiť do soboty 11. septembra.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 338
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 778
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 591
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 748
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 694
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 404
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 705
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu