Kto raz robil v kaviarni, vie, ako vyzerajú kávové filtre. Americký umelec Richard Bohn ich dotvoril a zavesil na stenu. Celkom výstižne vyjadrujú názov výstavného projektu After Hours – Po záverečnej, ktorého druhá časť prebieha v bratislavskej Galérii Z.
Nie vždy sa „po záverečnej“ naozaj zatvára. Práve v tom okamihu totiž vzniká zvláštny medzičas, iný než je ten reálny. Ďalej pokračujú začaté rozhovory netušiac, kedy sa skončia. „Ide o vyjadrenie toho, čo zostane medzi záverečnou a očakávaním nového úsvitu,“ hovorí Dalibor Polívka, výtvarník, už dlhodobo pôsobiaci v Kalifornii, ktorý je spoluorganizátorom projektu.
Dialóg o odlišnostiach
Spolupráca s Orange County Center for Contemporary – organizáciou výtvarníkov z Kalifornie – prispela k príprave dvojice recipročných akcií. V júli prebehla v Amerike výstava pätnástich našich umelcov, v kurátorskej spolupráci Dalibora Polívku, Viktora Hulíka, Xénie Lettrichovej a Roberta Mintza sa teraz u nás prezentuje dvadsaťdva amerických umelcov.
Na takto koncipovaných kolektívnych výstavách môže dôjsť k akejsi zmätenosti, pocitu neúplnosti z priveľkej rozmanitosti. Práve to, ale pozitívnym spôsobom, patrí k hlavným zmyslom projektu – dialógu o odlišnostiach, v ktorých sa napokon nachádza čosi spoločné.
„Najskôr ide o kontext, až potom o dielo,“ hovorí Polívka, „je to kultúrny dialóg medzi fragmentom slovenskej a americkej kultúry, má prispieť k lepšiemu pochopeniu a tolerancii dvoch odlišných celkov a preklenúť predpojatosť v myslení o ’americkosti’ alebo ’slovenskosti’.“
Vystavujúci umelci sa dotýkajú osobných aj spoločenských tém. Bohn okrem kávových filtrov vystavuje jednoobrázkové komiksy, ktoré sa ostro dotýkajú politických tém v Amerike, Lisa Popp ironickou inštaláciou La Femme chic zobrazuje siluetu z výstrižkov nutričných hodnôt na potravinách.
Čo je to ohromný úspech
Projekt After Hours nie je nový. Prvýkrát sa uskutočnil v 90. rokoch. Výber našich umelcov, medzi nimi napríklad Sikora, Jankovič, Roller a ďalší, sa prezentoval v USA a americkí výtvarníci potom v dvoch etapách vystavovali u nás.
„Spolu s Xéniou Lettrichovou sme sa snažili ukázať širokú škálu prístupov,“ hovorí o koncepcii kalifornskej výstavy Viktor Hulík. „Preto aj dostala názov Individual Stories – Individuálne príbehy.“ Medzi vystavujúcimi figurovali výrazné osobnosti našej scény – Mudroch, Minárik, Popovič a ďalší.
Výstava v júli v Amerike priniesla autorom výnimočne dobré ohlasy. „Ocitli sme sa medzi päticou najodporúčanejších výstav, čo sme vnímali ako ohromný úspech,“ hovorí Hulík. „Počas otváracieho dňa sa priestormi galérie premlelo viac ako tisíc ľudí, pričom išlo o domácich, nie o krajanov. Asi je to tým, že ich záujem o výtvarné umenie je silnejší ako u nás.“ dodáva.