Cez víkend sa skončil prestížny medzinárodný festival v Benátkach. Hoci organizátori chceli prekvapovať, veľmi sa im to tento rok nedarilo.
BENÁTKY. Filmový svet si vydýchol – 67. ročník benátskeho festivalu s porotou vedenou Quentinom Tarantinom sa skončil bez škandálov a bizarných víťazov. Hoci v hodnoteniach kritikov vo festivalovom denníku najviac bodoval čudesný historicko–fantastický kriminálny film hongkonského režiséra Tsui Harka, udelené ceny napokon odrážajú všeobecné hodnotenie tohtoročnej súťaže.
A do určitej miery i typickú festivalovú politiku a diplomaciu, podľa ktorej otvárací film ani film, zaradený do súťaže na poslednú chvíľu, nemôžu odísť naprázdno, a tak dostanú aspoň cenu za najlepší výkon mladej herečky (Mila Kunis v Black Swan Darrena Aronofského).
Slávna dcéra o slávnej dcéreHlavnú cenu získala Sofia Coppola za drámu Somewhere. „Istý priateľ mi vo Francúzsku priniesol americké bulvárne noviny. Chcela som zobraziť istý druh kultúry súčasného Los Angeles,“ povedala víťazka na tlačovej konferencii. „Milujem filmy, ktoré sa odohrávajú v Los Angeles, tak som si za dejisko vybrala legendárny hotel Chateau Marmont. Potom prišla mladá hrdinka, dcéra hlavnej postavy – a ja som si začala spomínať na všetko, čo som prežila so svojím slávnym otcom. Pamätám sa na to dobre. Bolo to zábavné a vzrušujúce, vstupovať do sveta dospelých, kam zvyčajne deti nesmú.“
Somewhere odráža i fakt, že je prvým celovečerným filmom Coppolovej po tom, ako sa stala matkou. „Písala som scenár potom, ako sa mi narodila Romy, a tak som premýšľala aj o tom, ako ovplyvní môj život a ja jej. V podstate takto sa do príbehu dostala postava dcéry.“
Scenárista, herec, hudobník režisér a producent Vincent Gallo sa predstavil súťažným celovečerným filmom Promises Written in Water, nesúťažným krátkym filmom The Agent a ako herec v hlavnej úlohe drámy Essential Killing. Poľský klasik Jerzy Skolimowský ňou reagoval na správy o tajných amerických základniach v Poľsku, kde podrobovali výsluchom moslimských zajatcov podozrivých z terorizmu. Gallo hrá Afganca, ktorý sa po autonehode transportu dostane na slobodu – uprostred zimných hôr neznámej krajiny. Cudzí svet v ňom vyvoláva hrôzu, uvedomuje si beznádejnosť situácie, a tak sa bráni násilím. Príbeh je vedľajší, podstatné sú pocity, obrazy a zvuky. Gallo zvládol rolu takmer bez slov, zato bravúrne a Volpiho čašu za herecký výkon získal právom. Novinárom sa však zámerne vyhýbal a cenu si neprišiel prevziať osobne.
Žiadna z cien sa neušla festivalovým favoritom ako Francois Ozon s hviezdne obsadenou komédiou Potiche, Tom Tykwer s ľúbostnou drámou Drei, Mike Takashi s historickým bojovým filmom Jusan-nin no shikaku, Pablo Larrain s drámou o pinochetovskom prevrate v Čile, do poslednej chvíle utajovanej krutej čínskej politickej dráme Wang Binga Le fossé, ba ani vyzdvihovanému Carlovi Mazzacuratimu s komédiou La Passione či predlanskému víťazovi Abdellatifovi Kechichemu. Košom dostala i vydarená adaptácia románu Barney’s Version s pôsobivými výkonmi Paula Giamattiho, Minnie Driverovej a Dustina Hoffmana.
Nové trendy, kríza a počasieFestival, história ktorého sa začala písať pred 78 rokmi, sa tradične venuje i najmodernejším trendom. Svedčí o tom aj súťaž 3D filmov a seminár o súčasnosti a budúcnosti YouTube.
Napriek tomu, že Benátky 2010 mali o jedno kino menej, napriek kríze a rôznym úsporným opatreniam návštevnosť stúpla. Akreditovalo sa takmer tritisícpäťsto novinárov, o 33 percent sa zvýšil počet novinárov pracujúcich pre internetové médiá. Aj vďaka webu sa predalo o pätinu viac vstupeniek ako vlani. Ako to zhrnul na raňajkách s novinármi riaditeľ festivalu Paolo Baratta: „Každý rok si musíme klásť otázku, aký je zmysel našej práce. A odpoveď znie: Prekvapovať svet!”
Kým ceny veľa prekvapení nepriniesli, usporiadateľov prekvapovalo počasie: najskôr silná búrka poškodila festivalovú výzdobu, zaplavila vodou prízemie Casina a prevrátila i viac veľkých plastík benátskych levov, potom voda z nočnej búrky pretiekla stropom Casina až do tlačového strediska a vyradila štvrtinu všetkých počítačov.