Na tohtoročných Oscaroch neprávom prehliadnutý film bratov Coenovcov Seriózny muž určite milo prekvapí všetkých fanúšikov tejto režisérskej dvojice, ktorí možno na chvíľu prestali veriť, že Coenovci ešte stále dokážu robiť dobré filmy.
Starozákonný Jób bol spravodlivým a bohabojným človekom. Napriek tomu však musel trpieť, aby preukázal svoju vernosť a úctu Najvyššiemu. Novodobý Jób sa volá Larry Gopnik a všetky pohromy sveta sa naňho zosypú na jar roku 1967.
Bratia Coenovci sa tak v Serióznom mužovi, v tomto veľmi osobnom filme vrátili nielen k detstvu, ktoré prežili na americkom stredozápade, ale aj k židovskej tradícii.
V štýle SingeraPrológom k snímke je epizóda v jidiš odohrávajúca sa v Poľsku 19. storočia. Čiernohumorný príbeh v štýle poviedok Isaaca Bashevisa Singera v zásade s ďalším dejom nemá nič spoločné, okrem témy, ktorou je presvedčenie, že bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte, sa problémom nevyhnete.
Na Larryho Gopnika, ktorý učí fyziku na univerzite v Minnesote, sa v každom prípade zosypal celý svet. Osud jeho pracovného miesta je neistý, kórejský študent nespokojný so známkou sa ho snaží podplatiť, na katedru chodia anonymné listy očierňujúce jeho povesť, predpubertálneho syna Dannyho čaká bar micva a jeho manželka ho zdvorilo žiada o gett, čiže skutočný židovský rozvod.
Paradox tradícieLarry na všetko okolo seba hľadí s nechápavo zdvihnutým obočím. Nesmierne zmätený sa pýta, čo vlastne Boh od nás chce vo chvíli, keď sa možno mierne bizarné každodenné nepríjemnosti začínajú taviť do celkovej životnej mizérie.
Pýta sa tých najpovolanejších – rabínov, odpoveďou mu však je len ticho amerického predmestia, zvláštne sny a šum z ladenia televíznej antény, ktorá nedokáže zachytiť nijaký signál.
Podobne ako v iných filmoch bratov Coenovcov aj tu chýba akýsi všeobecný poriadok vecí. Napriek tomu sa ich hrdinovia snažia prísť na to, ako to celé, či už osud, alebo systém, funguje. V Serióznom mužovi zdôrazňujú paradox tradície židovského myslenia – pýtajte sa, ale len na vlastné riziko.
Aj Larry je unavený z toho, že Boh mu dal možnosť klásť otázky bez toho, aby sa na ne unúval odpovedať.
Výnimočný StuhlbargCoenovci sa v tejto excentrickej snímke vrátili do detstva, nejde však o žiadne sentimentálne spomienky na „zlaté“ šesťdesiate roky. Predmestie Larryho Gopnika vôbec nepôsobí revolučným dojmom a jedinou pripomienkou toho, že časy sa menia, je Dannyho marihuana, liberálne návrhy novej susedky a hudba Jefferson Airplane.
Ak sa niekde konajú demonštrácie proti vojne vo Vietname, je to veľmi ďaleko. Paradoxne má Larryho svet oveľa bližšie k minulosti – k uzavretému mikrokozmu východoeurópskych shetlov spred vojny.
Seriózny muž nie je výnimočný len vďaka hereckému výkonu svojho protagonistu, z filmového plátna takmer neznámeho Michaela Stuhlbarga, a hudbe Cartera Burwella.
Tento vtipný a zároveň nesmierne smutný film si z nikoho neuťahuje. Skôr naopak, vytvára atmosféru nepomenovateľného šumu, ktorý necháva tušiť, že riešenie problémov je len ilúziou a predzvesťou jednej obrovskej katastrofy. A nie je ťažké dovtípiť sa, že obeťou neférovej hry osudu bude ďalší seriózny muž.
Seriózny muž
USA/Francúzsko/V. Británia
Réžia, scenár a strih: Ethan Coen, Joel Coen
Kamera: Roger Deakins
Hudba: Carter Burwell
Hrajú: Michael Stuhlbarg,
Richard Kind a ďalší
Premiéra v SR: 9. septembra
Autor: Aňa Ostrihoňová