Bratislava 28. mája (TASR) - S transparentom označujúcim ministra kultúry SR Milana Kňažka za "hrobára" slovenskej hudby vystúpili dnes pred úradom rezortu kultúry v Bratislave bývalí členovia Komornej opery Slovenského národného divadla a orchestra divadla Nová scéna.
Dvanásťminútovým koncertom smútočných melódií od svetoznámych skladateľov Ludwiga van Beethovena a Fryderyka Chopina tak chceli vyjadriť svoj nesúhlas s Kňažkovým postojom a politikou voči slovenskej hudobnej kultúre. Na ďalšom z transparentov načrtli možné súvislosti rozpustenia oboch hudobných telies so záujmom niektorých podnikateľov o kúpu lukratívnej budovy Novej scény v centre Bratislavy: "Pýtame sa ministra kultúry: Pochovali ste už Komornú operu SND a orchester Novej scény! Prečo chcete teraz predať aj budovu operety?". Spomenutý objekt síce patrí hlavnému mestu, no pokiaľ v ňom sídlil štátny divadelný súbor a orchester, o jeho predaji sa nehovorilo.
Bývalý huslista Komornej opery SND Štefan Sojka v rozhovore pre TASR uviedol, že rozhodnutím ministerstva rozpustiť obidva orchestre stratilo zamestnanie viac ako 60 profesionálnych hudobníkov. Niektorí z nich našli uplatnenie na umeleckých školách a niekoľko žien odišlo na materskú dovolenku. "S pánom ministrom som v čase rozpúšťania týchto hudobných telies hovoril, no nepomohol nám, ani nechcel pomôcť a vôbec na ničom sme sa nedohodli," povedal Sojka. "Preto by som mu chcel odkázať, že sa teším, keď tam bude nový minister, ktorý bude poznať nástroje a navštevovať koncerty, a ktorý pochopí, že národ nemôže žiť bez hudobného umenia," dodal.
Podľa Sojku dôsledky rozhodovania ministra, neuvidí spoločnosť za rok, ani za dva či za päť, ale za dlhší čas. "Vyrastie tu nekultúrna generácia, pretože aj na školách je hudobná výchova nedostatočná," povedal. V závere vyhlásil, že je potrebné si uvedomiť, že bez umenia sa nedá žiť. "Alebo sa dá, ale neoplatí sa to," uzavrel.