SME
Piatok, 22. september, 2023 | Meniny má Móric

Košice Stanislava Rakúsa

Hoci náš seriál Miesta literatúry sa končí dnes poslednou zastávkou, váš seriál sa končiť nemusí. Berte ho ako tip na možné potulky. Pretože hľadanie krásy stojí za to.

Stanislav Rakús (1940) Po maturite na strednej škole v Trnave roku 1957 študoval slovenčinu a ruštinu na Vysokej škole pedagogickej v Prešove. V rokoch 1963 a 1964 bol učiteľom na učňovskej škole v Trebišove, v rokoch 1964 – 1969 na Strednej ekonomickStanislav Rakús (1940) Po maturite na strednej škole v Trnave roku 1957 študoval slovenčinu a ruštinu na Vysokej škole pedagogickej v Prešove. V rokoch 1963 a 1964 bol učiteľom na učňovskej škole v Trebišove, v rokoch 1964 – 1969 na Strednej ekonomick (Zdroj: AUTOR)

V Košiciach býva už 46 rokov spisovateľ, publicista, literárny vedec a pedagóg Stanislav Rakús, nedávny laureát prestížnej ceny Anasoft litera.

Je Trnavčan, ale Košice sa stali mestom prítomným v jeho dielach. Vrástlo do neho a najväčšmi do jeho románu Temporálne poznámky či eseje Mesto výhľadu.

Rakús Košice miluje a pozná ich dôverne, pretože si ich poctivo po dňoch i nociach obšliapal ako chodec a cyklista. Bez váhania sa ujíma roly sprievodcu.

Hneď pred nepeknou vlakovou stanicou je pekný a rozľahlý mestský park. Spomedzi stromov sa čoskoro vynorí pôsobivý pseudogotický Jakabov palác, ktorý vyzerá ako z americkej filmovej rozprávky.

„Na tom, ako Košice vyzerajú, má veľkú zásluhu narcizmus Rudolfa Schustera," smeje sa hostiteľ.

„Chcel si postaviť pomník a pri tej príležitosti dal zrekonštruovať námestie a okolité časti."

Najväčší

Košické námestie má raritný šošovkovitý tvar. To však zistíme, až keď ho obídeme, a nie je to krátka prechádzka. Okamžite sa z neho vylúpne nádherný Dóm svätej Alžbety, najväčší kostol na Slovensku. Zmestí sa doň vyše päťtisíc ľudí a námestie jeho pôdorys tiež formuje do tvaru šošovky.

Dóm patrí k posledným gotickým chrámom smerom na východ, ten úplne najvýchodnejší je v Humennom. Sú na ňom ešte zvyšky lešenia, pretože stále prebieha rekonštrukcia. Už od roku 1978.

Sobotné Košice pôsobia nenáhlivo. Znalec mesta je trochu bezradný, lebo jeho potulky boli všelijaké, ale nie kaviarenské. Keďže vyučoval večer a doobeda mohol spať, vyberal sa na dlhé nočné prechádzky, najprv z dôvodu chudnutia, ale potom sa zamiloval do atmosféry nočného mesta.

„Košice v noci nemali dobrú povesť, v uliciach vraj býval kadekto, aj som sa spočiatku bál, ale nikdy sa mi nič nestalo. Tie prechádzky boli veľmi dôležité, z tohto dôvodu mi viac prirástli k srdcu okrajové štvrte ako historické centrum."

Dóm nie je na námestí všetko: je tu Urbanova veža a kaplnka svätého Michala, po dominikánskom kostole druhá najstaršia sakrálna stavebná pamiatka Košíc. Až do 70. rokov 18. storočia bola cintorínskou kaplnkou. „My tu vlastne chodíme po bývalých cintorínoch," hovorí spisovateľ, „v historickom jadre mesta boli až dva cintoríny a v meste ďalších osem."

Sever, juh

„Košický priestor je priam výnimočný, zvláštny dominantným postavením severu a juhu," píše autor v Temporálnych poznámkach. „Tejto orientácii mesta môže konkurovať len silný stred, no pocit západu a východu sa tu stráca. V nijakom inom meste som sa nestretol s tým, aby slová ,juh' a ,sever' mali medzi obyvateľmi takú jednoznačnú orientačnú hodnotu."

Dokonca aj vetry vejú odlišné, na severe ostré a rýchle, na juhu „lahodnejšie" a teplejšie. „Juh je rovina, sever je pahorkový," dopĺňa už živý, nie papierový Rakús. „V literatúre aj mytológii je juh princíp zrodenia a sever smrť, ale nie zlá, skôr logické uzavretie kruhu. Aj ja tak vnímam Košice - ako literárny priestor."

Máraiov postreh

Na severe je Cintorín svätej Rozálie, ktorý potvrdzuje mytologické členenie. Stal sa obľúbeným miestom výletov spisovateľa, keď si zadovážil bicykel. Nachádza sa tu baroková kaplnka svätej Rozálie.

Významný maďarský spisovateľ a esejista Sándor Márai, ktorý sa narodil v Košiciach a prežil v nich aj detstvo, o cintoríne a Košiciach napísal toto: „Prechádzam okolo mohutnej krypty, ponášajúcej sa na mauzóleum, ktorú dala na večnú pamiatku svojho zosnulého manžela postaviť vdova po kvetinárovi. A pri pohľade na toto mauzóleum, obložené sivým mramorom, musím myslieť na to, že Košice boli asi jediným vidieckym mestom v Uhorsku, v ktorom galantné rekvizity, potrebné k životnému spôsobu - kvety - dovoľovali takto zbohatnúť obchodníkovi... Lebo skutočným mestom nie sú iba domy a mestské práva, hasiči a šarhovia, námestia a reklamné stĺpy, nie, skutočným mestom sú spôsoby a zdvorilá ohľaduplnosť, spoločenský život s mnohými kyticami, nežnosťou a vizitkami, ukrytými medzi kvetinami. Preto mohol obchodník s kvetmi zbohatnúť v meste, ktoré bolo mestom naozajstným, preto mu po smrti mohli postaviť takýto nádherný pamätník."

Nájdenie cieľa

Bartuszova socha významného Košičana, maliara Júliusa Jakobyho, budova divadla, Spievajúca fontána, potôčik na námestí (historicky tu bol náhon na mlyn), Žobrákov dom, ktorý si vraj kúpil z nažobraných peňazí, Levočský dom, najstaršia svetská pamiatka.

Prechádzky s Rakúsom pôsobia terapeuticky, nie ako safari po pamiatkach, ale ako činnosť výsostne kultúrna a estetická. Prudké osvietenia z detailov, z kombinácií vôní, farieb a vetra, ktoré sa nadajú uložiť na žiadnu pamäťovú kartu. Toto je zmysel putovania.

A ešte dialóg. S Rakúsom je vždy o čom, je diskutér vášnivý a ústretový. Bavíme sa o jazyku, literatúre, prehreškoch proti slovenčine, dokonca o rape, ktorý ho zaujíma ako nová forma poézie. Jazyk je Rakúsov svet a v jeho dielach sa spája s tým priestorovým, Košicami.

„Rakús patrí medzi novátorov i završovateľov jednej významnej etapy nášho literárneho vývinu, ktorá si nedeklaratívne vytýčila za cieľ nájsť strateného človeka, a trvalo jej to takmer celé polstoročie, kým ho nenašla, napriek tomu, že jej hľadačstvo malo všetky parametre talentovanosti," napísal o autorovi literárny kritik Alexander Halvoník.

Stanislav Rakús však rovnako našiel aj kľúče od mesta, v ktorom žil väčšinu života. „Košice sú panoramatickým priestorom. Mestom výhľadu, perspektívy," píše.

Čítajte ďalšie diely seriálu

Miesta literatúry

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
  2. Prišli na to, že odpad je cenný
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  6. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
  7. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
  1. Prišli na to, že odpad je cenný
  2. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
  4. Autocentrá AURES Holdings obslúžili už 3 milióny zákazníkov
  5. Príďte ochutnať ocenené destiláty
  6. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  7. Politici dobrovoľne posielajú slovenské ženy pod nôž
  8. IT expertka: Iba mobil deťom na učenie naozaj nestačí
  1. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 14 184
  2. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 788
  3. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 9 629
  4. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 504
  5. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 212
  6. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 065
  7. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 671
  8. Veľké Karlovice: wellness oáza kúsok od hraníc 2 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Chlapec z Chersonu sa stal víťaznou samostatnou fotografiou v medzinárodnej kategórii Každodenný život, jej autorom je András D. Hajdú. Chlapec s nahnevaným pohľadom sa rýchlo stal tvárou ukrajinského boja za slobodu v dňoch po znovudobytí Chersonu.

Ocenené fotografie reflektujú vážne problémy súčasnosti.


7 h
Dominika Kováčiková zvíťazila v súťaži Maľba 2023 s dielom Inštinkt prežitia.

V súťaži Maľba 2023 vyhral Inštinkt prežitia.


6 h
Maral Deghati počas pôsobenia v porote súťaže Slovak Press Photo.

Treba sa sústrediť na rozprávanie príbehov, hovorí Maral Deghati zo svetovej fotoagentúry.


7 h
Marvin Horvát a jeho partner Ivan.

Do slovenských kín sa dostáva dokumentárny film Šťastný človek.


20. sep

Blogy SME

  1. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  2. Katarína Chudá: Stredoveké rukopisy: pestrofarebné monštrá, pohromy a draky
  3. Milan Buno: Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí | 7 knižných tipov
  4. Martin Barto: Pozoruhodné kúsky z minulosti Eurovision Song Contest
  5. Samuel Ivančák: Provisorium Deža Ursinyho má 50 rokov
  6. Rudolf Schütz: Erotika a horror po taliansky (4. časť) – La bambola di Satana (1969)
  7. Milan Buno: Riskovala život, aby zachránila 2500 židovských detí | 7 knižných tipov
  8. Samuel Ivančák: The Dark Side of the Moon má 50 rokov
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 60 794
  2. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 500
  3. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 30 407
  4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 13 231
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 054
  6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 212
  7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 6 823
  8. Adriana Boysová: Kto mrzačí naše deti? 5 702
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťZatvoriť reklamu