SME

Svet veľtrhov – príťažlivý obchod s umením

Na Manifeste, Documente či benátskom bienále sa o obchode s umením príliš nehovorí. Výsostné vody umeleckých myšlienok sú územím, kde sa pohybuje neznesiteľná ľahkosť umenia. Príťažlivý tok financií sa rozlieva po májových veľtrhoch umenia v Chicagu, ...

Pohľad na Art Frankfurt, ktorého architektonické riešenie pripravil hviezdny Nicolas Grimshaw. FOTO – JENS LIEBCHEN

Na Manifeste, Documente či benátskom bienále sa o obchode s umením príliš nehovorí. Výsostné vody umeleckých myšlienok sú územím, kde sa pohybuje neznesiteľná ľahkosť umenia. Príťažlivý tok financií sa rozlieva po májových veľtrhoch umenia v Chicagu, Bruseli, Frankfurte, Amsterdame a všetko to vrcholí v júni na prestížnom Art 33 v Bazileji. Veľmi citlivo odrážajú dianie na výtvarnej scéne a zároveň mapujú postoje divákov k týmto pohybom. Prichádza veľká chvíľa súkromných galérií. Samozrejme, iba takých, čo na účasť majú – dostatok peňazí a kvalitný „tovar“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavé porovnanie priniesol tohtoročný Frankfurt, kde sa začiatok šesťdňového veľtrhu umenia takmer kryl so začiatkom Manifesty. Hviezdny anglický architekt Nicolas Grimshaw vystaval v jednej z veľtrhových hál pôsobivý priestor pre 190 prevažne nemeckých súkromných galeristov predstavujúcich vyše dvetisíc umelcov.

Veľtrh umenia s názvom Art Frankfurt bol ideálnym pohľadom na rovnicu vzťahu autor – umenie – divák, do ktorého vstupoval galerista. Biznis bol až na prvom mieste. Nechýbalo však vedomie súvislostí. Finančno-tovarové vzťahy boli korigované aj smerom k Manifeste a Art Frankfurt ju podporil sumou 128-tisíc eur. Výsledok? Synergický efekt, ktorý podporil spoločnú vec.

KunstRAI v Amsterdame

Osemnásty ročník medzinárodného veľtrhu umenia KunstRAI v Amsterdame, predstavil v druhej polovici mája 126 súkromných galérií. Väčšinou išlo o špičku z Holandska so širokou ponukou – od klasického moderného umenia po súčasné umenie, od tradičného figuratívneho umenia po úžitkové umenie a od designu po fotografiu.

SkryťVypnúť reklamu

Veľtrh však zaznamenal mierny pokles návštevnosti, ktorá bola spôsobená aj vypätými voľbami v Holandsku a s tým súvisiaci pokles celkového objemu predaných diel. V tomto roku navštívilo veľtrh 14 237 návštevníkov, ktorý minuli za šesť dní na nákup umeleckých diel 3,8 milióna eur (asi 163 miliónov korún). Suma, o ktorej sa môže slovenským výtvarníkom, ale aj galeristom iba snívať.

Aj tohtoročný KunstRAI zapojil nezávislých výtvarníkov, ktorí sa prezentovali v samostatnom pavilóne nazvanom Statement – Vyhlásenie. Slovensko už po deviatykrát na KunstRAI zastupovala bratislavská galéria Nova.

V tomto roku galéria predstavila sklenené objekty Zory Palovej, obrazy Ivana Pavleho a objekty z dreva Juraja Čuteka a bronzové objekty Rasťa Trizmu. Jej stánok patril k najnavštevovanejším na veľtrhu vďaka dielam slovenských umelcov, ktoré sú svojím nábojom, prevedením a znázornením iné, na aké sú návštevníci veľtrhu v Holandsku zvyknutí.

SkryťVypnúť reklamu

„KunstRAI je perspektívnym podujatím v Holandsku s každoročnou periodicitou, čím vzniká jedinečná možnosť pravidelne prezentovať diela slovenských výtvarníkov na najvyššej európskej úrovni,“ hovorí spolumajiteľ galérie Nova Miroslav Zeman. „Aj tento ročník potvrdil, že diela slovenských výtvarníkov patria na špičkové európske veľtrhy a som rád, že práve naša galéria prešliapáva cestu k ich zaslúženému medzinárodnému oceneniu. Avšak tým, že organizujeme v Holandsku prehliadku umenia zo Slovenska, ktorá vysoko prevyšuje dosah iných v Holandsku organizovaných kultúrnych akcíi, očakávame zodpovedajúcu finančnú podporu štátnych inštitúcii na pokrytie výdavkov spojených s účasťou na veľtrhu.“

Autor: pet

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 914
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 942
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 758
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 883
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 734
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 570
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 878
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 530
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu