Bratislava 30. mája (TASR) - Priestor Galérie mesta Bratislavy (GMB) sa v piatok zmení na grafickú rozhľadňu s výhľadom na novoveké mestá z prelomu šestnásteho a sedemnásteho storočia.
Stane sa tak otvorením výstavy Civitates orbis terrarum, ktorá sa koná pri príležitosti 40. výročia uzavretia dohody o spolupráci medzi Bratislavou a Perugiou.
Civitates orbis terrarum je reprízou výstavy, ktorá sa v Perugii konala od novembra 2001 do januára 2002 a prezentovala verejnosti originál knižného vydania vzácnej edície šesťzväzkového atlasu vedút. Pre účely výstavy boli podľa originálov rytín uchovávaných v Biblioteca comunale Augusta di Perugia vytvorené reprodukcie vedút Aachenu, Amsterdamu, Bruselu, Kodane, Lisabonu, Londýna, Luxemburgu, Paríža, Ríma, Štokholmu, Štrasburgu, Toleda, Tübingenu, Viedne, ako aj Perugie a Bratislavy.
Autori edície tohto významného diela vedutového žánru, vychádzajúceho v rokoch 1572 1617 v Kolíne nad Rýnom, Georg Braun a Franz Hogenberg chceli verejnosti pomocou 583 pohľadov priblížiť najvýznamnejšie európske mestá. Postupne boli v jednotlivých zväzkoch predstavené okrem starého kontinentu, aj oblasti afrického a ázijského pobrežia i dve mestá Nového sveta. No nielen počtom vedút predstavuje atlas miest jeden z najväčších a najvýznamnejších vydavateľských počinov konca 16. storočia. O vskutku európskej povahe projektu svedčí fakt, že sa na jej realizácii podieľalo množstvo učencov, zemepiscov, obchodníkov i vynikajúcich rytcov a kresliarov, ktorí precestovali štyri kontinenty. Dielo, ktorého prípravu podporovali aj dôležité svetské a náboženské osobnosti doby, vychádzalo v latinčine, v nemčine a francúzštine.
K obohateniu vernisáže prispeje aj hudobný hosť - súbor Musa ludens pod vedením Jána Piptu. Kurátorkou výstavy je Serena Innamorati, odborne spolupracoval Martin Čičo z GMB.
Reprodukcie Civitates orbis terratum budú spolu s originálmi všetkých šiestich zväzkov diela vystavené do 16. júna na druhom poschodí Pálffyho paláca GMB.
*ika rč
NNNN