Vedecky by sa asi nedalo dobre vysvetliť, ako sa stalo, že v rovnakom čase nakrúcali filmy Forman, Juráček, Chytilová, Havetta, Hanák, Vláčil, Schorm, Passer, Solan aj Uher a že všetci mali výnimočný filmársky talent. „To bola náhoda. Ale nebola náhoda, že sa objavili v čase, keď bolo možné nakrúcať za štátne peniaze slobodné filmy. A podrývať nimi režim a skúšať ho trochu reformovať. Šesťdesiate roky boli pre film naozaj skvelým časom,“ povedal pre Českú televíziu filmový historik Jan Lukeš.
Keď teda písal scenár k televíznemu seriálu o československej novej vlne, najprostejší sa mu zdal názov Zlaté šesťdesiate, hoci pri politických a spoločenských úvahách by to znelo zveličene.
Cyklus najprv šesť mesiacov každú sobotu večer vysielala Česká televízia, potom Jan Lukeš spolu s režisérom Martinom Šulíkom spravili ešte dvojdielny celovečerný film 25 zo šesťdesiatych a ten sa práve teraz dostal do slovenských kín. V televíznej verzii bol každý jeden diel venovaný iba jednému tvorcovi, v kinoverzii sa hovorí o najvýraznejších filmoch, filmoch, ktoré vynikli aj vo svete. Napríklad Formanov Konkurs, Menzelove Ostro sledované vlaky, Jakubiskove Kristove roky – spolu ich je dvadsaťpäť.
Martin Šulík pre ČT povedal, že dvojdielny film vysvetlí divákom veľa z filmovej techniky a ozrejmí i spoločenský kontext. Sám Jan Lukeš si myslí, že pri rozhovoroch s režisérmi absolvoval školenie, o akom môžu študenti filmu asi len snívať.
V kinách sa premieta iba prvý diel, ale každý, kto si kúpi na premietanie lístok, dostane zadarmo druhý diel na DVD.