Dolný Kubín 30. mája (TASR) - Celoživotnú tvorbu rakúskeho fotografa Ericha Lessinga (1923) približuje výstava 80 čiernobielych a farebných fotografií, ktoré sprístupnili dnes v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne. Snímky zachytávajú autorove potulky po Európe po druhej svetovej vojne, ako aj osobnosti, ktoré významne prispeli k dnešnej podobe Európy, mestá v popole a troskách, utečencov a podobne. Verejnosť sa s nimi môže zoznámiť do konca júna.
Lessing musel v roku 1939 emigrovať do Izraela kvôli Hitlerovej okupácii Rakúska. Jeho matka zostala vo Viedni a zomrela v koncentračnom tábore v Osvienčime. V roku 1947 sa Lessing opäť vrátil do Rakúska, pracoval ako fotograf pre Associated Press a v roku 1951 sa pripojil ku Magnum Photos ako spolupracovník s pobočkami v Paríži a v New Yorku. Fotografoval najmä pre LIFE, Paris Match, Picture Post a Quick Magazine, obsiahol politické udalosti povojnovej Európy. Po roku 1960 sa začal zaoberať históriou. Snažil sa pritom priniesť historické osobnosti a epochy "naživo", ako sám autor hovoril v "evokáciách", ktoré zaznamenávajú život a časy veľkých hudobníkov, básnikov, prírodovedcov a astronómov. Neskôr ich publikoval v knihe Objavitelia sveta. Doteraz vyšlo Lessingovi 40 kníh, napríklad aj o histórii rôznych európskych štátov, vrátane Rakúska.
Za fotografickú tvorbu získal Lessing niekoľko ocenení, k nim prináležia okrem iných Cena vydavateľov amerického umenia za prácu počas maďarskej revolúcie v roku 1956, cena NADAR za knihu o Odysseovi v roku 1966. V roku 1992 mu mesto Viedeň udelilo striebornú medailu za výrazné služby mestu.