Dvanásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava má nový termín. Po skončení hlavnej časti (ktorá bude v dňoch 5. až 11. novembra) sa vybrané filmy dostanú aj do Košíc, Banskej Bystrice a Žiliny. Diváci v hlavnom meste budú môcť zájsť okrem Auparku aj do kinosál v Starom Meste, niekoľko mimoriadnych projekcií bude v hoteli Carlton, ktorý je spojený so začiatkami kinematografie u nás. V ňom bude festivalové centrum pre diskusie a sprievodné podujatia.
Ocenenie za umeleckú výnimočnosť si odnesie český filmár Jan Švankmajer, známy surreálnymi animovanými aj hranými filmami. Hlavnými porotcami sú riaditelia iných festivalov, účasť už potvrdila Eva Zaoralová (Karlove Vary) či Misrad Purivatra (Sarajevo).
Festival zostáva zameraný na hľadanie mladých talentov, čo odzrkadľuje hlavná súťaž prvých a druhých hraných filmov. Spája ju téma rodinných vzťahov a prírody, sedem z desiatich filmov bude mať stredoeurópsku, jeden svetovú premiéru.
Veľmi silne je obsadená súťažná sekcia dokumentárnych filmov. Predstaví desať snímok, ktoré získali ocenenia na svetových festivaloch. Dánsky dokument Armadillo je záznamom každodenných udalostí vojakov v Afganistane a doma vyvolal vlnu diskusií. Ďalší dánsky film Na večnosť skúma otázku uskladnenia vyhoreného jadrového paliva, optimistickejší je dokument Svet podľa Iona B. o rumunskom bezdomovcovi, z ktorého sa zo dňa na deň stane najžiadanejší umelec v krajine.
Na slovenský komplex z toho, že nemáme more, nadväzuje tohtoročná sekcia Focus: Všetci na pláži. Predstaví svetovú klasiku ako oscarový film Odtiaľto až na večnosť (1953), kde sú ešte všetci muži drsní a ženy poddajné, novšie filmy v tejto sekcii pochádzajú najmä z Latinskej Ameriky.
Filmy, ktoré zvyčajne prehliadame, predstaví sekcia Tu a tam. Buď ich máme rovno pod nosom, alebo sú z príliš vzdialených krajín. Skrížením oboch prípadov je snímka Budapeste. Rozpráva o tom, ako sa brazílsky spisovateľ zamiluje do Budapešti a maďarského jazyka.
Organizátori festivalu už teraz vidia divácky hit v poľskom filme Krstiny, príbehu dvoch priateľov z varšavského podsvetia. Nekonvenčné vyznanie lásky mestu, ktoré nezvláda svoj rast, predstaví vo filme V Teheráne už nerastú granátové jablká iránsky režisér Masúd Bachší. Ten bude zároveň porotcom jednej z festivalových sekcií. Diváci sa budú môcť stretnúť s viacerými tvorcami, ktorí prídu svoje filmy predstaviť osobne.