VÍKEND

Robiť sneh je poriadna drina

Jakubiskova Perinbaba patrí k Vianociam viac ako ktorákoľvek iná slovenská rozprávka.

(Zdroj: SFÚ)

Rozprávka o snežiacej babke je presne 25 rokov neodmysliteľnou súčasťou nášho rozprávkového dedičstva.

Vážení čitatelia

denník SME pre vás v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom pripravil ďalšiu filmovú edíciu
s názvom Zlatá kolekcia slovenských rozprávok.

Od včerajšieho piatku si päťkrát po sebe budete môcť k denníku SME kúpiť v novinových stánkoch aj DVD jednej z klasických rozprávok slovenskej kinematografie za cenu 5 eur.

Čakajú vás tituly:
Perinbaba ( 29.10.)
Soľ nad zlato (5.11.)
Mahuliena zlatá panna (19.11.)
Kráľ Drozdia brada (21.11.)
Pehavý Max a strašidlá (26.11.)


Podrobné informácie o edícii nádjete na www.petitshop.sk.

Vo Víkende vám vždy predstavíme film, ktorý je aktuálne v predaji. Prajeme vám príjemné čítanie a
príjemné divácke zážitky.


„Hore dolu, na zem let, zasypeme celý svet," spieva si Perinaba, keď skáče na svojej ružovučkej perine. To „hore" je jej ríša. Tam má dobrácka Perinbaba zázračnú guľu, ktorou riadi premeny počasia, organ, na ktorom hrá, biele holuby i hvezdársky ďalekohľad, ktorým pozoruje svet.

Raz sa náhodne stane svedkyňou pádu lavíny, pri ktorom si chce Zubatá uchytiť malého Jakubka. Odvážny Jakubko sa však nedá a smrť odplaší. Jakubkova nebojácnosť si získa srdce Perinbaby, ktorá rýchlo pochopí, že by sa jej taký šikovný chalanček zišiel. Zoberie si ho so sebou „hore".

Prítomnosť Jakubka trochu vyvedie Perinbabu z bežnej rutinnej výroby počasia, na chvíľu podľahne jeho proseniu a pošle sneh aj tam, kde býva len piesok. Nakoniec však vráti kolobeh sveta do normálu. „Snežme len tam, kde to treba, kde si zem odpočinie a dá ľuďom chlieb," uzavrie Perinbaba svoje klimatické pokusy.

Perinbaba si praje, aby Jakubko u nej zostal. „Ty budeš stále chlapec," láka ho. Jakubko sa však priveľmi často a rád pozerá ďalekohľadom na zem. „Dole" totiž žije jeho milovaná Alžbetka, ktorej dobrá mama zomrie a jej macocha je presne taká zlá, ako má v správnej rozprávke byť.

Hoci Jakubko vidí na svete veľa nespravodlivosti, túži zísť na zem. Využije nepozornosť Perinbaby a ujde jej. Pri ceste z Perinbabinej ríše vyrastie na mladého muža. Na zemi sa zamestná ako pomocník v rodine richtára, Ažbetkinho otca.

Jakubko je pre Alžbetku doslova chlapcom z neba. „Rada ťa počúvam, hoci ti nič neverím," hovorí mu. Na zamilovaný pár však čakajú mnohé nástrahy i dobrodružné chvíle, našťastie im Perinbaba zostane celý čas na pomoci až do ich svadby, na ktorú im zošle kvetový sneh presne v Jakubiskovom štýle.

Jakuba postupne stvárňujú šesťročný Vlastimil Drbal, dvanásťročný Eman Hason a Tobias Hoesl, pamätnú rolu Alžbetky dostala Petra Vančíková, Soňa Valentová zas pre mnohých zostáva ako výrazná druhá žena richtára Pavla Mikulíka. Famózna Valerie Kaplanová v postave Zubatej desí a zároveň fascinuje celé generácie detí. Nezabudnuteľnou je aj postava principála v podaní Karla Efu.

Režisér Juraj Jakubisko siahol po tejto predlohe hneď po nakrútení úspešného filmu Tisícročná včela. V rozprávke mohol naplno využiť svoje fantazijné videnie. Už prvá scéna s padajúcou lavínou zostáva trvalo v pamäti diváka, o pohľade na hory z ružového balóna ani nehovoriac. Veľkú zásluhu na vizuáli má určite kameraman Dodo Šimončič a architekt Viliam Gruska. Perinbaba, to je aj hudba Petra Hapku, ktorá sa stala doslova národným pokladom a žije podobne ako celá rozprávka aj v rôznych ďalších spracovaniach a verziách.

Na Perinbabe sa mi páčilo...

...ako si Zubatá dala dole parochňu. A krása Slovenska a ako v minulosti žili. No vlastne všetko. Bolo to veľmi napínavé a dobrodružné.
Radovan Čunčík, 9 rokov

...ako Jakubko lietal na plachte, ako Perinbaba hrala na klavíri, tak fúkal vietor, aj slovenské hory. Nepáčili sa mi Dora a Macocha, boli prefíkané, lenivé a zlomyseľné, a ako chcela Macocha, aby sa vzali Jakub s Dorou.
Laura Juricová, 10 rokov

...ako Jakub išiel na latke ako na snouborde, ako poslal Alžbetke srdce z lístia, ako Perinbaba skákala na posteli a padal sneh.
Michal Jančár, 9 rokov

...keď Jakubko s Perinbabkou skákali na perine a keď potiahol za nos zubatú. Ešte sa mi páčilo, keď Alžbetka priadla na kolovrátku, aj že krásne hrala na píšťalke, a keď Perinbaba hrala na klavíri. Nepáčilo sa mi, že Macocha a Dora posypali koláče uspávacím práškom, a keď sa Zubatá škerila a smiala.
Jana Matejová, 9 rokov

...ako Jakub hádzal sneh do Alžbetky, že to bolo natáčané v slovenských Tatrách, kúzelná guľa. Nepáčila sa mi Zubatá, keď sa smiala, mal som z nej nepríjemný pocit.
Michal Blaško, 9 rokov

...dom, kde bývala Perinbaba, ako Jakubko prišiel na svet, pesnička, ktorú pískali na flaute, Alžbetkina usilovnosť, svadba Alžbetky a Jakubka.
Dominika Pánska, 9 rokov

Hodnotili deti zo 4. A na ZŠ M. R. Štefánika v Piešťanoch

Feldek: Cena z Benátok sa zatajovala

Na vznik filmu Perinbaba si spomína ĽUBOMÍR FELDEK, spoluautor scenára, ktorý vznikol na motívy rozprávky bratov Grimmovcov Pani Zima.

Do akej miery ste sa pri písaní scenáru držali nemeckej predlohy?

Písal som ho celkom voľne. V grimmovskej rozprávke vystupujú iba štyri ženy, v scenári je hlavným hrdinom muž, nie sú tam ani dve rôzne časové roviny. Keďže však film vznikal v spolupráci s nemeckou filmovou spoločnosťou, museli Grimmovcov uvádzať ako autorov predlohy a muselo sa zdôrazňovať, že meno Perinbaba je iba náhradou nepreložiteľného mena starogermánskej bohyne.

Čo všetko ešte ovplyvnil koprodukčný partner?

Nominoval do filmu dvoch svojich hercov, okrem Giulietty Masiny ešte aj herca, ktorý mal hrať dospelého Jakuba. Ten pricestoval do Bratislavy v predvečer nakrúcania scény s letom z ríše Perinbaby a mal hneď začať hrať, keď už bral honorár. Režisérovi neostávalo nič iné, len nechať malého Jakuba za tých pár sekúnd letu prudko zostarnúť. Pôvodný scenár to však poškodilo: nakrúcala sa potom vlastne celkom iná rozprávka. Bol to nezmysel, za ktorý nik z nás nemôže.

Ako to teda malo pôvodne vyzerať?

Ak v ríši Perinbaby čas stojí a na svete čas beží, ak sa detský hrdina, ktorý sa ocitne na návšteve v stojacom čase, dostane do časového sklzu - prečo by mal cestou nazad na svet dospieť v muža? Musí ostať aj po návrate malým chlapcom, ktorý zistí, že časový sklz sa útekom nevyriešil a že mu počas jeho neprítomnosti na zemi unikla do dospelosti jeho detská láska! Táto rozprávka mala byť metaforou. Chlapci a dievčatá nedospievajú rovnako rýchlo - všetci vieme, že na každého striehnu takéto priepasti času. S tým, že tá pôvodná rozprávková
metafora zanikla, som sa nevedel zmieriť: rohodol som sa, že sa k svojmu nápadu ešte raz vrátim a napíšem divadelnú hru, v ktorej nebude chýbať tento dôležitý motív - táto „priepasť času", ktorá nás v puberte, keď naše spolužiačky začínali zrazu chodiť s oveľa staršími chlapcami, uvádzala do zúfalstva.

Čo je v divadelnej hre ešte iné?

Keď už som dostal do hry priepasť času, nič ma nenútilo, aby som sa sústredil iba na Jakuba a Aničku - vtiahol som do „priepastnej" hry citov aj Perinbabu. Musel som tým činom zabudnúť na sympatickú starenku, ktorú vytvorila Giulietta Masina, a postavu Perinbaby som napísal ako síce zrelú, ale ešte vždy príťažlivú a po láske túžiacu dámu.

Aké máte spomienky na Giuliettu Masinu?

Po skončení nakrúcania, pár hodín pred odletom do Ríma, strávila Giulietta Masina večer u nás na Partizánskej v Bratislave. Samozrejme, nechýbal ani Juraj Jakubisko. Zachytil som ten večer v básni Pianto è bello, ktorá vyšla potom v zbierke Plakať je krásne.

Film Perinbaba na 42. festivale v Benátkach získal jednu z neštatutárnych cien. Boli ste pri tom?

Áno, delil som sa tam v hoteli o manželskú posteľ s richtárom z Perinbaby, s dnes už, žiaľ, nebohým Paľkom Mikulíkom. Jeden z benátskych zážitkov som zaznamenal aj vo fejtóne, ktorý vyšiel nedávno aj v knihe O nákazlivosti šťastia.

Stali ste sa na chvíľu slávni?

V tom čase sa toto ocenenie v ateistickom Československu tajilo, pretože to bola cena „za humánnu myšlienku", ktorú udeľoval Vatikán.

Perinbaba

ČSSR, NSR
Dĺžka: 90 minút
Réžia: Juraj Jakubisko
Produkcia: Slovenská filmová tvorba Bratislava
Omnia Film München
Scenár: Ľubomír Feldek, Juraj Jakubisko
Hudba: Petr Hapka
Kamera: Jozef Šimončič
Architekt: Viliam Gruska
Návrhy kostýmov: Šárka Hejnová
Strih: Patrik Pašš
Vedúci výroby: Peter Drobka
Exteriéry: Martin - Múzeum slovenskej dediny, Rožnov pod Radhoštěm, Orava, Lomnický
štít, Súľov
Premiéra: 1. októbra 1985

Hrajú:
Giulietta Masina, Tobias Hoesl, Petra Vančíková, Soňa Valentová, Pavol Mikulík,
Milada Ondrašíková, Valerie Kaplanová, Eva Horká, Vlastimil Drbal,
Eman Hason, Magdaléna Danková, Sylvia Popovská, Zora Ulla Kesslerová,
Karel Effa, Ľudovít Reiter, Petr Hapka, Emil Horváth .

Najčítanejšie na SME Kultúra


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 5. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 10. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 20 192
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 012
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 544
 4. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 2 248
 5. Rastie nám pokrivená generácia? 2 242
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 206
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 2 092
 8. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 1 684
 9. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 1 598
 10. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 554

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

PRIMÁR

Mužské semeno môže preniesť desiatky vírusov

HIV, Zika a Ebola sú iba začiatok. Semeno môže obsahovať až 27 typov vírusov.

Neprehliadnite tiež

Zarába rekordne veľa, ale žije ako vojak. Stačilo, hovorí Madonna

Trvá dvadsať minút, kým jej po koncerte prestane pískať v ušiach.

Slovensko bude o Oscara súťažiť s Čiarou

Americká akadémia uvidí príbeh nelegálneho pašeráka Adama.

Yoko Ono zasiahla proti poľskej limonáde. Aj keď právo na to celkom nemá

Novovzniknutá firma nemala šancu, Yoko vlastní značku John Lennon.

BBC bude cez víkend pripravovať reláciu o slovenskej hudbe

World Music Festival v Bratislave pomôže zviditeľniť našu hudbu.