AMSTERDAM. Jeden z velikánov holandskej literatúry Harry Mulisch, ktorého kľúčový román Objavenie neba si vďaka prekladu mohli prečítať aj slovenskí čitatelia, prehral v sobotu večer doma v Amsterdame vo veku 83 rokov svoj boj s nádorovým ochorením. Dnes o tom informovalo jeho vydavateľstvo De Bezige Bij.
Rodák z Haarlemu patril medzi renomovaných európskych autorov, ktorého meno patrilo dlhodobo medzi adeptov na Nobelovu cenu za literatúru.
Dielo tohto potomka bývalého rakúskeho dôstojníka a židovskej matky z nemeckého Frankfurtu natrvalo ovplyvnila neobvyklá konštelácia z jeho súkromia v súvislosti s otcovým podielom na spravovaní konfiškovaného židovského majetku ako pracovníka istej banky v okupovanom Holandsku a prenasledovaním matky kvôli jej pôvodu v rovnakom období.
Mulisch napísal viacero zaujímavých diel, nad všetkými však prečnieva filozoficko-mystická spoločenská kronika Objavenie neba (1992), ktorú v ankete čitateľov vyhlásili za najlepšie holandské literárne dielo všetkých čias. Táto práca sa stretla i s mimoriadnym ohlasom za hranicami krajiny tulipánov.
Autor, ktorého práce preložili do viac ako troch desiatok jazykov planéty, zanechal rozsiahle dielo, súčasťou ktorého sú nielen romány a novely, ale aj básne, eseje, drámy, ba aj operné libretá. Zaskvel sa svojho času aj ako politický spravodajca z procesu s Adolfom Eichmannom v Jeruzaleme (1961).
Harry Mulisch získal v uplynulom viac ako polstoročí celý rad rôznych ocenení, a to nielen doma, ale aj v zahraničí. Medzi tie najvýznamnejšie patria Cena Anny Frankovej (1957), Holandská štátna cena za literatúru (1978), Cena Jeana Moneta za európsku literatúru, či nemecký Spolkový kríž za zásluhy I. triedy, ktorý mu v roku 2002 udelili za jeho počiny v záujme zmierenia medzi Nemcami a Holanďanmi alebo talianska cena Il premio Nonino (2007).