SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Kam za kultúrou

Koncerty, výstavy, divadlo, súčasný tanec - vyberte si z našich tipov na tento týždeň.

Počas celého týždňa vám ponúkame aktualizovaný prehľad tipov na koncerty, výstavy, divadelné či iné predstavenia a akcie na každý deň.

Pondelok 8. november 2010

Festival / Ars Nova CassoviaePeter_Breiner.jpg

Košice

Dnes o 19.00 h sa v Dome umenia začne 8. ročník hudobného festivalu Ars Nova Cassoviae, na ktorom bude znieť aktuálna hudobná tvorba najmä domácich skladateľov. Festival uvedie päť svetových premiér komorných skladieb a dve svetové premiéry z oblasti symfonickej hudby, Metamorfózy Quasi a Fantasia Jozefa Podprockého a Koncert pre akordeón a orchester Jozefa Kolkoviča, ktoré uvedie Peter Breiner (na snímke). Viac čítajte tu.

Divadlo / 2xBeckettbeckett.JPG

19.00 h, Ticho a spol., Bratislava

Divadelný (a iný) klub Ticho a spol. na Školskej ulici v Bratislave uvádza derniéru absurdnej drámy Divadla a.ha 2xBeckett v réžii Martina Hvišča. V predstavení účinkuje Miroslava Dudková, Jana Oľhová a Ján Kožuch, začne sa o 19.00 h. Viac o hre čítajte tu.

Výstava / Bienále divadelnej fotografie

17.30 h, SND, Bratislava

Dnes o 17.30 h spozná nultý ročník Bienále divadelnej fotografie prvých víťazov vo foyer novej budovy SND v Bratislave. Zároveň bude sprístupnená výstava všetkých súťažných fotografií, ktorá potrvá do 8.2.2011.

Festival / Prix Ex Aequo

Slovenský rozhlas

V pondelok sa v Slovenskom rozhlase začína päťdňový medzinárodný festival Prix Ex Aequo. Do súťaže aktuálneho ôsmeho ročníka sa prihlásili hry pre deti a mládež zo 17 krajín, ktoré budete môcť počuť. Okrem počúvania bude aj workshop s témou Programy pre deti. Viac nájdete tu.

Utorok 9. november 2010

Divadelný koncert / Compagnie Drift: Black Peterdrift.jpg

Stanica Žilina-Záriečie

Po bratislavskej premiére sa s unikátnym predstavením Black Peter presúva švajčiarska zostava Compagnie Drift do Žiliny. V utorok aj v stredu o 19.00 h budú na Stanici. Akékoľvek opisy ich hudobno-divadelnej performancie sú neúplné - Compagnie Drift skrátka treba zažiť.

Koncert / Laco Deczi & Celula New Yorklaco.jpg

20.00 h, Hlava 22, Bratislava

Aj začiatkom týždňa môžete zažiť dobrý koncert! Špičkový trubkár Laco Deczi (na snímke) sa aj so svojou zostavou, ktorú tvorí Vajco Deczi (bicie), Nob Kinukawa (basa), Brian Charette (klávesy) a Chris de Pino (ústna harmonika), predstaví v bratislavskom klube Hlava 22. Viac čítajte tu.

Krst knihy / Zuzana Mojžišová, Bon voyagebonvoyage.jpg

Artforum, Bratislava

Slovenská spisovateľka a publicistka Zuzana Mojžišová vydala pred niekoľkým dňami knihu Bon voyage, „ľúbostný román so zlým i dobrým koncom." Krst knihy sa uskutoční v utorok o 19.00 h v priestoroch kníhkupectva Artforum na Kozej v Bratislave.

Výstava / Krok za krokom

Gandy Gallery, Bratislava

Gandy Gallery funguje v strednej a východnej Európe už osemnásť rokov. Teraz prichádza aj k nám. Svoje bratislavské priestory na Sinkiewiczovej 4 otvorí v utorok o 18.30 výstavou Krok za krokom, ktorú reprezentujú traja umelci - Zbyněk Baladrán, Denisa Lehocká, Adam Vackár.

Výstava, dražba / Bibiana

Bratislava

Dnes sa v bratislavskej Bibiane otvára výstava bábik Kiwanis, ktoré slúžia dlhodobo liečeným deťom. Výtvarne ich dotvorilo a pomaľovalo viac ako 50 slovenských umelcov. Vernisáž výstavy bude spojená s dražbou, výťažok pôjde na dobročinné účely. Viac info tu.

Festival / „Slet bubeníků"

Brno, Olomouc, ...9.11.slet.jpg.jpg

Dnes sa v Parkhoteli v českej Smržovke predstaví prvý z koncertov už 9. ročníka festivalu „Slet bubeníků". Ide o ojedinelý projekt, v ktorom sa každý rok schádzajú hudobníci z celého sveta, niekoľko dní tvoria v Jizerských horách a potom odohrajú sériu koncertov. Na tomto ročníku sa predstaví aj Bob Aves a Grace Nono z Filipín či Kenny Grohowsi z New Yorku. Slovenský koncert bubeníkov bude 16.11. 2011 v klube Randal. Viac info a kompletný program nájdete tu.

Diskusia / V znamení gýča

Univerzitná knižnica, Bratislava

Heslo znie: Prineste svoje obľúbené gýče! Sú predsa všade okolo. Tradičné hovory o kultúre a kriku doby budú totiž na tému: V znamení gýča. V prednáškovej sále Univerzitnej knižnice na Ventúrskej budú o 19.00 h diskutovať: Miroslav Tížik (sociológ) a Jozef Kovalčík (kurátor, teoretik umenia, pedagóg).

Koncert / Solamente naturali_MG_2437.jpg

19.00 h, VŠMU, Bratislava

Solamente naturali je flexibilné teleso, ktoré sa špecializuje na interpretáciu hudby 17. a 18. storočia. Pod vedením jeho zakladateľa, Miloša Valenta, odohrá v priestoroch koncertnej sály Dvorana VŠMU na Zochovej repertoár vzácnej hudobnej zbierky piaristického kláštora v Podolínci. V novodobej svetovej premiére uvedú Vivaldiho neznámy Husľový koncert F dur, ktorý sa zachoval práve v Podolínci.

Streda 10. november 2010

Koncert / Ólafur Arnaldsolafurarnalds.jpg

Meteorit, Bratislava

V roku 2008 sprevádzal turné islandských Sigur Rós, v stredu príde do Bratislavy. Séria vystúpení NouveaNu. Nights predstaví islandského multiinštrumentalistu, ktorý je nepochybne ďalším neprehliadnuteľným talentom z tohto ostrovného štátu. Dvadsaťtriročný Ólafur Arnalds (na snímke) vystúpi po boku sláčikového kvinteta v Medzinárodnom divadle Meteorit. Predskokanom je slovenský projekt Pjoni & Chaosdroid. Viac tu.

Kurátorský výklad / SNGclip_image002.jpg

17.00 h, Bratislava

V Kabinete umenia 20. storočia SNG nájdete scénické a kostýmové návrhy z knihy Maquettes de Théâtre (1930) Alexandry Exterovej, jednej z najvýznamnejších postáv ruskej avantgardy; divadelné návrhy Anatola Petritzkeho z knihy Theather Trachten (1929), ktorá pochádza z knižnice Ľudovíta Fullu a výber z Fullovovho maliarskeho diela, scénické i grafické návrhy. O 17.00 h prebehne v priestoroch výstavy kurátorský výklad Dagmar Poláčkovej.

Koncert / Eric Sardinas and Big Motorssardinas.jpg

19,30 h, Múzeum obchodu, Podunajské Biskupice

V Múzeu obchodu v Podunajských Biskupiciach bude v stredu večer znieť pravé delta blues. Jeden z najznámejších hráčov na rezofonickú gitaru, bluesman Eric Sardinas sa spolu s Big Motors zastaví a odohrá pre neho známu zmes uhladeného akustického bluesu ale aj rázneho blues rocku. A možno predvedie aj svoj gitarový slide s plnou pivovou fľašou. Viac sa dozviete na stránke www.rockvmuzeu.sk.

Festival / Divadlo Astorka Korzo ΄90

Bratislava

Každoročný jesenný festival výnimočných inscenácií v Divadle Astorka Korzo ΄90 sa začne v stredu a až do 20. 11. predstaví viaceré scény z Čiech, Poľska, Maďarska, Nórska a samozrejme aj vlastné hry. Dnes uvidíte predstavenie Nad naše schopnosti, ktoré uvedie Teatret Vart Molde z Nórska. Podrobný program nájdete na stránke divadla - tu.

Divadlo / Cavemancaveman_200.jpg

Teatro Wüstenrot, Bratislava

Ak nemáte celkom jasno v tom, čo robí „muža mužom a ženu ženou", alebo máte skrátka chuť sa dobre zabaviť, v stredu sa o to postará groteskná one-man-show Caveman v bratislavskom Teatre Wüstenrot o 19.00 h.

Výstava / Od dna

19.00 h, FruFru Gallery, Bratislava

Bratislavská Galéria Fru Fru na Štefánikovej otvorí v stredu o 19.00 h výstavu Michaely Rázusovej Nociarovej s názvom Od dna.

Štvrtok 11. november 2010

Výstava / Predpoklad, únik, čas (Fí)

18.00 h, Galéria 23PERCENT, Záhorská Bystrica

Galéria 23PERCENT v Záhorskej Bystrici uvedie o 18.00 h výstavu Juraja Tomana a Martina Rusinu s názvom Predpoklad, únik, čas (Fí). Výstava potrvá do 2. decembra 2010.

Výstava / Danuta Binderová, Oleg Fintora

Galéria Z, Bratislava

V bratislavskej Galérii Z na Ventúrskej otvoria vo štvrtok o 18.00 h výstavu Danuty Binderovej a Olega Fintoru. Kurátorkou je Xénia Lettrichová. Výstava potrvá do 5.12. 2010.

Výstava / Milan Pagáč

GMB, Bratislava

Vernisáž výstavy Milana Pagáča v Mirbachovom paláci Galérie mesta Bratislavy sa uskutoční vo štvrtok o 16.00 h. Kurátorom je Ivan Jančár. V GMB ešte stále prebiehajú výstavy Svetlo v umení, svetlo v nás a site specific inštalácia Moréna Štefana Papča.

Výstava / Michal Jakabčic, Viera Žilinčanová

Dolný Kubín

Výstavu maliarskej tvorby Michala Jakabčica a Viery Žilinčanovej s názvom Ostrovy imaginácie otvoria vo Veľkej výstavnej sieni Župného domu v Dolnom Kubíne vo štvrtok o 16.30 h. Kurátorom je Ľubomír Podušel, ako hudobný hosť sa predstaví Matúš Jakabčic.

Výstava / OG 45 - Grafika

Dolný Kubín

V Malej sále Župného domu v Dolnom Kubíne o 16.30 sprístupnia výstavu grafických diel popredných slovenských umelcov s názvom OG 45 - Grafika. Potrvá do 9.1. 2011.

Výstava / Presahy (maľba – fotografia)

Turčianska galéria v Martine

Ako vyplýva už z názvu výstavy – Presahy (maľba-fotografia) je zrejmé, čo možno očakávať. Kurátorky Silvia Rajčanová a Michaela Pašteková zvolili troch umelcov Lukáša Betinského, Alexa Zelinu a Petra Ančica, a prostredníctvom ich diel konfrontujú postavenie fotografie k maľbe a naopak. Výstavu otvoria v Turčianskej galérii v Martine o 17.00 h.

Koncerty / Nová slovenská hudba

Slovenský rozhlas, Bratislava

Na festivale Nová slovenská hudba v Bratislave odznie sedem premiér. V Slovenskom rozhlase o 17.00 h zaznejú komorné skladby skladateľov Juraja Hatríka a Pavla Malovca, o 19.00 h klaviristka Magdaléna Bajuszová s huslistom Milanom Paľom uvedú novinky Gräffingera, Iršaia, Kolkoviča a Papanetzovej.

Literatúra / Číta Daniela Kapitáňová

SNG, Bratislava

V SNG na výstave Františka Drtikola číta o 17.00 h Daniela Kapitáňová z Istvána Örkénya a Tomáša Janovica.

Piatok 12. november 2010

divadlo / Exyt Víchod

20.00 h, A4 - nultý priestor Bratislava

Košické divadlo YSTFUD hosťuje dva dni po sebe s hrou Exyt Víchod v bratislavskej A4-ke. Scénická koláž na spôsob - Cesta do hlbín /nielen/ „Vyhodňarovej" duše vznikla podľa námetu Ľubomíra Burgra a Dušana Vicena z divadla SkRAT, ktorí hru aj režírovali. Je to hra o ľuďoch, ktorí chcú odísť pričom narážajú na ľudí, ktorí sa nechcú vrátiť a miešajú sa s tými, ktorí iba prechádzajú. Uletený kurz francúzštiny, tridsiatničky kopajúce si vlastný hrob, stratené existencie hľadajúce možno neexistujúceho génia loci. Smiech cez slzy, slzy na smiech. Predstavenie, ktorému nič ľudské nie je cudzie a nič cudzie mu nie je sväté.

Pre deti a rodičov / Muflón Ancijáš a jeho spanilá jazda, Branislav Jobus

16.00 h, Lučenec

Len na úvod - Ancijáš je muflón. A nie hocijaký muflón, ale dobrosrdečný muflón kamionista. - Takto nejako sa začína príbeh z dielne Braňa Jobusa, ktorý bude od 16.00 h vo výstavných priestoroch Novohradského múzea a galérie v Lučenci rečniť a čítať o Ancijášovej spanilej jazde. Je isté, že nielen deti sa pobavia.

Koncert / HEyeRMEarShermeskrivky.jpg

Nitrianska galéria

Ďalším zo série intermediálnych vystúpení Postmutart - zvuk, obraz, gesto, text - ktoré sa konajú v Nitrianskej galérii, bude „performance nekonvenčeného konceptualistu" HEyeRMEarS-a. Začne sa o 18.00 h.

Výstava / Rodinná zbierka 1930 - 2010

Galéria Cypriána Majerníka, Bratislava

Výstava Rodinná zbierka 1930 - 2010, ktorú otvoria v Galérii Cypriána Majerníka v Bratislave o 18.00 h, je skutočne rodinnou zbierkou - troch generácií. Obsahuje diela viac ako dvadsiatky umelcov, napríklad Stana Filka, Rudolfa Filu, Mariána Meška či Vincenta Hložníka. Kurátorom je Richard Gregor, výstava potrvá do 18. decembra.

Výstava / Mikroskop

Galéria Medium, Bratislava

Združenie 13 kubikov pozýva o 18.00 h do bratislavskej Galérie Medium na diskusiu z cyklu Mikroskop. Už dvanáste pokračovanie predstaví jednu z najvýraznejších autoriek svojej generácie Pavlínu Fichta Čiernu, diskusiu vedie Viera Levitt.

Literatúra / Beatnici

Artforum, Košice

V košickom Artfore je o 19.00 h večer beatnickej poézie, antológiu Beatnici uvedie jej zostavovateľ a prekladateľ Marián Andričík.

Koncert / Petra Matějová

Dvorana VŠMU, Bratislava

Koncertom Petry Matějovej, ktorá sa ako jediná Češka venuje štúdiu hry na kladivkový klavír, sa o 18.30 h v koncertnej sále Dvorana VŠMU na Zochovej ulici v Bratislave začína medzinárodný Hammerklavier festival, ktorý potrvá až do nedele.

Sobota 13. november 2010

Divadlo / Mobil mŕtveho muža

SND, Bratislavamobil_0.jpg

Čo všetko sa môže stať, keď zodvihnete vyzváňajúci mobil práve zosnulého, neznámeho muža odhalí hra mladej americkej autorky Sarah Ruhlovej s názvom Mobil mŕtveho muža. Naša hlavná scéna ju uvedie v sobotnej a nedeľnej premiére. Režijne hru pripravil Eduard Kudláč, v úlohách uvidíte Gabrielu Dzúrikovú / Janu Oľhovú, Mariána Geišberga, Božidaru Turzonovovú, Annu Javorkovú a ďalších. Viac sa dočítate tu.

Nedeľa 14. november 2010

Súčasný tanec / Zuzana Burianová: Mandrakemandrake6.jpg

Stanica Žilina-Záriečie

V nedeľu o 19.00 h sa v žilinskej Stanici predstaví Zuzana Burianová (na snímke) so svojím tanečným sólovým projektom Mandrake. Sprevádzať ju budú štyria hudobníci Matej Vrábel (kontrabas), Peter Dvorský (viola), Marián Michalec (vibrafón) a Pavol Kubalík (gitara).

Už čoskoro:

Utorok 16. november 2010

Koncert / Stará hudba

19.00 h, Pálffyho palác, Bratislava

V poradí tretí koncert cyklu Stará hudba súboru Musica aeterna a jej hostí odznie v utorok o 19.00 h v Pálffyho paláci v Bratislave. Viac o programe sa dozviete po kliknutí sem.

Streda 17. november 2010

Koncert / Adrian Belew Power Trio

Randal, Bratislava

Jedinou slovenskou zastávkou európskeho turné Adriana Belewa, speváka a gitaristu anglickej rockovej skupiny King Crimson, bude aj Bratislava. So svojím sólovým projektom Adrian Belew Power Trio, v ktorom figurujú ešte súrodenci Julia Slick (basgitara) a Erick Slick (bicie), sa 17. novembra zastaví v klube Randal.

Koncert / Koncert pre všímavých

PKO, Bratislava

Tohtoročný Koncert pre všímavých, ktorý sa uskutoční 17. novembra v bratislavskom Parku kultúry a oddychu, má podobne jako minulý rok nabitý program. Rozvrhnutý je do piatich scén, a to dvoch veľkých sál, divadielka, vstupnej haly a balkónu. Vo foyeri bude od 16:00 vítať formácia Mariachi Sin Fronteras, program na veľkých pódiách odštartuje o 17:11. Okrem iných na podujatí vystúpia Jana Kirschner, Billy Barman, Živé kvety, Moustache, projekt Afterphurikane či Jozef Lupták s maďarským tanečníkom Krisztianom Gergeyom. Z Čiech príde zahrať legendárna ženská skupina Dybbuk, súčasnú tvorivú generáciu zastúpia Midi lidi aj WWW. Viac nájdete na stránke www.pohodafestival.sk.

Štvrtok 18. november 2010

Koncert / Andrej Šeban Art of Livin΄

Klub Za zrkadlom, Bratislava

Po roku sa do klubu Za zrkadlom vracia Andrej Šeban so svojou one-man-show! Súčasťou koncertu, kde predstaví aj staršiu tvorbu, sú aj improvizácie s rôznymi pomôckami ako ventilátor, vlašské orechy či infúzna súprava a možno príde aj na špeciálne fujarové vokálne sólo a nové skladby.

Organizujete nejakú kultúrnu akciu? Dajte nám o nej vedieť mailom na kultura@sme.sk.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 2. Keď štúdium (za)baví
 3. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 4. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 5. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 6. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 7. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 8. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 9. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 2. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 3. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 4. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 5. Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu
 6. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 7. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 8. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 26 734
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 22 919
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 025
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 11 599
 5. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 621
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 474
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 059
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 810
 9. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 7 755
 10. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 712
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Boris Kollár leží po autonehode s obručou okolo hlavy v Nemocnici sv. Michala v Bratislave.

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.

Moniku Jankovskú odvážajú z NAKA v Nitre.
Dobré ráno

Dobré ráno: Zvoliť generálneho prokurátora je len prvý krok

Vypočutia trvali 36 hodín, voľba mala byť už v tieto dni.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Kam až siaha rodina Borisa Kollára?

Predseda parlamentu zase raz nevyužil možnosť vyskúšať si, ako štát funguje pre jeho voličov a voličky.

Zuzana Kepplová