SME

Najlepšie fotografie sú u nás

Mesiac fotografie priniesol aj výstavu prestížnej fotografickej súťaže World Press Photo. Výber najlepších snímok minulého roka je v bratislavskom Dome umenia. Niektoré z nich si môžete pozrieť aj tu.

Do konca mesiaca máte jedinečnú možnosť pozrieť si putovnú výstavu celosvetovej súťaže venovanej novinárskej fotografii World Press Photo.

Organizácia World Press Photo vznikla v roku 1955 v Amsterdame a každoročne jej nezávislá medzinárodná porota vyberá fotografie v desiatich kategóriách. Predkladajú ich fotoreportéri, agentúry, noviny a a časopisy z celého sveta. Tento rok do súťaže prihlásili až 101 960 snímok. Ponúkame vám niektoré z víťazných snímok. Kompletnú výstavu máte možnosť vidieť v bratislavskom Dome umenia do konca novembra.

SkryťVypnúť reklamu

01_pietro_masturzo_res.jpg

Pietro Masturzo

Taliansko

Fotografia roka, World Press Photo 2009

Ženy vyjadrujú kričaním svoj nesúhlas zo striech Teheránu 24. júna po sporných prezidentských voľbách v Iráne. Výsledky volieb z 12. júna vyhlásili zdrvujúce víťazstvo prezidenta Mahmouda Ahmadinejada nad opozičním kandidátom Mir Hosseinom Mousavim, ale objavili sa podozrenia z manipulácie volebnými hlasmi. V nasledujúcich týždňoch po voľbách ovládli ulice násilné demonštrácie. Počas noci ľudia pokračovali vo svojom proteste z okien, balkónov a striech. Ich výkriky boli ozvenou podobných nočných protestov, ktoré sa naposledy konali v roku 1979 počas Islamskej revolúcie, ktorá viedla k zvrhnutiu Shaha.

02_adam_ferguson_res.jpg

Adam Ferguson

Austrália, VII Mentor Program pre New York Times

SkryťVypnúť reklamu

1. siesto v kategórii Aktuality, samostatné fotografie

Žena sa ponáhľa preč z miesta samovražedného výbuchu auta v Kábule, Afganistane, 15. decembra. Bomba vybuchla v susedstve Wazir Akbar Khan, jednej z najprísnejšie strážených oblastí mesta a zabila najmenej 8 ľudí.

03_walter_astrada_res.jpg

Walter Strada

Argentína, Agentúra France-Presse

1. siesto v kategórii Aktuality, série fotografií

Vo februári vypuklo v hlavnom mesta Madagaskaru, Antananarive, násilie, keď ľudia podporujúci opozičního vodcu Andryu Rajoelinu prišli k vládnym kanceláriám a pokúsili sa vyhnať v roku 2006 demokraticky zvoleného prezidenta Marca Ravalomanana. Rajoelina obvinil prezidenta z tyranie a mrhania verejnými peniazmi. Bezpečnosť začala na protestujúcich strieľať, pričom zabila 28 ľudí. V nasledujúcich týždňoch prepukli nepokoje. V marci sa vzbúrila frakcia armády a pod novým generálom vyjadrila podporu Rajoelinovi. Ravalomanana bol zbavený prezidentskej funkcie a Andry Rajoelina sa vyhlásil za prezidenta. Ľudia podporujúci Rajoelinu utekajú pred slzným plynom na proteste v Antananarive, 16.februára.

SkryťVypnúť reklamu

04_kent_klich_res.jpg

Kent Klich

Švédsko

1. miesto v kategórii Všeobecné správy, samostatné fotografie

Svetlo preniká dierou v streche na dome zasiahnutého tankovou nábojnicou v Tuffahu, severnej Gaze. Rodina, ktorá v dome žila, ušla počas „Operácie Ukazujúcej Vedenie" - útoku Izraela na Gazu, ktorý začal na konci decembra 2008. Mohammed Shuhada Ali Ahmed, 39, sa vrátil pre oblečenie svojich detí a bol zabitý keď dom zasiahla nábojnica.

05_marco_vernaschi_res.jpg

Marco Vernaschi

Taliansko, pre Pulitzer Centrum

1. miesto v kategórii Všeobecné správy, série fotografií

Guinea-Bissau, jedna z najchudobnejších krajín sveta, sa stala centrom pašovania kokaínu ako dôsledok hľadania nových ciest pašovania do Európy juhoamerickými drogovými kartelmi. S viac než sto ostrovmi na pobreží a námorníctvom bez fungujúcich lodí, Guinea-Bissau predstavuje raj pre dovoz, skladovanie a presúvanie kokaínu. Vojenskí predstavitelia a vedúci politici sa stali súčasťou tohto obchodu. Podľa Interpolu, bývalý prezident João Bernardo Vieira, zavraždený 2.marca, bol zapojený do pašovania a v konflikte s niektorými generálmi, ktorých sa snažil odsunúť na okraj. Konflikt medzi malými drogovými dílermi je vyriešený. Zajatca nakoniec pustili a nezabili.

SkryťVypnúť reklamu

08_gareth_copley_res.jpg

Gareth Copley

Veľká Británia, Press Association

1. miesto v kategórii Športová udalosť, samostatné fotografie

Lopta hodená Austrálčanom Simonom Katichom vyráža priečne kolíky, míňajúc anglického pálkara Jonathana Trotta počas piateho medzinárodného kriketového stretnutia Ashes, na kriketovom ihrisku Oval v Londýne. Ashes sa hrá každé dva roky medzi Anglickom a Austráliou a je jedným z najslávnejších súperení, pochádzajúc z roku 1882. Ashes zápasy sa väčšinou hrajú v piatych medzinárodných stretnutiach, z ktorý každý trvá niekoľko dní. V priebehu rokov bolo zahraných 64 zápasov, z ktorých Austrália vyhrala 31 a Anglicko 28. Ostávajúce zápasy už boli vybraté. Zápas z roku 2009 vyhralo Anglicko.

10_robert_gauthier_res.jpg

Robert Gauthier

SkryťVypnúť reklamu

USA, Los Angeles Times

1. miesto v kategórii Športová reportáž, samostatné fotografie

Fanušíkovia Yankees sa snažia odpútať pozornosť ľavého obrancu na štadióne Yankee, 25.októbra. V ten deň vyhrali zápas Yankees, čím sa posunuli na čelo svojej ligy a víťazné miesto vo svetovej skupine.

11_elizabeth_kreutz_res.jpg

Elizabeth Kreutz

USA

1. miesto v kategórii Športová reportáž, séria fotografií

Američan Lance Armstrong, 37, sa po druhýkrát vrátil k profesionálnemu bicyklovaniu so zámerom zúčastniť sa Tour de France 2009. Armstrong vyhral preteky rekordných sedem krát za sebou, od 1999 do 2005. Zúčastnil sa pretekov v roku 2009, získajúc celkové tretie miesto.

13_eugene_richards_res.jpg

Eugene Richards

USA, Reportáž pre Getty Images/The Sunday Times Magazine/Paris Match

SkryťVypnúť reklamu

1. miesto v kategórii Súčasná problematika, série fotografií

Ku koncu roka 2009 bolo zabitých vyše 4 300 žien a mužov z amerických ozbrojených síl a približne 30 000 bolo zmrzačených alebo zranených od začiatku vojny v Iraku. Súčasne s narastajúcim počtom smrtí a zranení sa zvyšuje aj výskyt ochorení vyvolaných stresom a samovrážd. Nelida Bagley pomáha svojmu synovi Jose Pequeño z postele v zdravotníckom zariadení pre veteránov West Roxbury, Massachussets. Jose stratil 40 percent mozgu keď v jeho aute počas hliadky v Ramadi, strednom Iraku vybuchol granát.

14_joan_bardeletti_res.jpg

Joan Bardeletti

Francúzsko, Picturetank

2. miesto v kategórii Každodenný život, samostatné fotografie

Rodina si užíva piknik na pláži na okraji Maputa v Mozambiku. Podľa Svetovej banky je počet ľudí patriacich do strednej triedy v rozvojových krajinách na vzostupe a v roku 2030 dosiahne jednu miliardu.

SkryťVypnúť reklamu

15_gihan_tubbeh_res.jpg

Gihan Tubbeh

Peru

1. miesto v kategórii Každodenný život, séria fotografií

Adrian, 13, má autizmus a žije v Lime, Peru.

Adriana fascinuje televízia. Rád sa dotýka obrazovky a cíti šteklenie elektriny.

16_laura_pannack_res.jpg

Laura Pannack

Veľká Británia, Agentúra Lisa Pritchard pre Guardian Weekend magazine

1. miesto v kategórii Portréty, samostatné fotografie

Graham trpí anorexiou nervosou od svojich štrnástich rokov, keď sa zaľúbil do dievčaťa v jeho triede a chcel sa jej zapáčiť znížením svojej váhy. Keď mal pätnásť rokov vážil len niečo vyše 30 kíl ale znovu naučením sa jesť dokázal svoju váhu v ďalších šiestich rokoch zdvojnásobiť. Teraz, keď má 24 rokov a pracuje ako herec, sa stále vidí v procese liečby.

SkryťVypnúť reklamu

18_malick_sidibi_res.jpg

Malick Sibidé

Mali, pre The New York Times Magazine

1. miesto v kategórii Umenie a zábava, samostatné fotografie

Abdoulaye Diakibe má na sebe oblek od Viktor & Rolf, topánky od Dolce & Gabbana a klobúk Burberry. Mamoutou Kone má na sebe oblek a košeľu od Dries Van Noten, kravatu Etro a topánky od Paul Smith.

19_kitra_cahana_res.jpg

Kitra Cahana

Kanada, pre Colors magazine

1. miesto v kategórii Umenie a zábava, série fotografií

Zhromaždenie Dúhy je každoročný festival, ktorý sa koná okolo predĺženého víkendu 4.júla, vždy v inom národnom parku v Amerike. Stretnutie sa koná od roku 1972 a je aktivitou skupiny voľne združených ľudí známych pod menom Dúhová Rodina Živého Svetla alebo Kmeň Dúhy. V roku 2009 sa Zhromaždenie Dúhy konalo v Národnom parku Santa Fe v Novom Mexiku. Jedným z cieľov každého zhromaždenia je osláviť inkluzívnosť, lásku k Zemi a modliť sa pre svetový mier. Každoročný festival priťahuje stovky tínedžeriek a tínedžerov, ktorí ušli z domu a cestovateľky, cestovateľov, prezývaných aj 'Špinavé deti'.

SkryťVypnúť reklamu

20_joe_petersburger_res.jpg

Joe Petersburger

Maďarsko, Zbierka fotografií National Geographic

1. miesto v kategórii Príroda, samostatné fotografie

Rybárik chytá rybu, zatvárajúc svoje tretie viečko. Pri ponorení chráni toto viečko oko rybárika pred poranením, avšak je dostatočne transparentné aby vták mohol ďalej prenasledovať svoju korisť pod vodou.

21_paul_nicklen_res.jpg

Paul Nicklen

Kanada, National Geographic

1. miesto v kategórii Príroda, série fotografií

Južná Georgia, Antarktída, je 160 kilometrov dlhý oblúk tvorený kopcami a ľadovcami, z prvej polovice prikrytý snehom a ľadom, z druhej kameňom a vegetáciou podobnou tundre. Vďaka vysokému výskytu krilu v okolitých moriach je ostrov rajom pre divokú zver. Tieto malé, na proteín bohaté kôrovce, sú podstatnou súčasťou celého antarktického potravinového reťazca, ale ich hlavný zdroj potravy - fytoplanktón rastúci na spodnej strane morského ľadovca - sa vytráca so zmenšovaním ľadovej prikrývky. Slabo operený čierny albatros sa pozerá na Gold Harbour. Dospelé jedince sa striedajú v sedení na vajciach zatiaľ čo sa ich partner, partnerka kŕmi v mori krilom. V roku 1985 bolo celé pobrežie prikryté ľadovcom, ktorý odvtedy ustúpil do vnútrozemia.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: worldpressphoto.org

Autor: kul

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 067
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 040
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 839
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 952
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 635
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 425
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 966
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu