Bratislava 3. júna (TASR) - Ochutnávkou známeho bavorského piva Weihenstephan, tradičných syrov, klobás a ďalších kulinárskych lahôdok sa začnú v piatok 7. júna pred budovou Slovenského národného múzea v Bratislave Dni bavorskej kultúry. Podujatie nadväzuje na prezentáciu slovenského umenia v Nemecku, ktorá sa uskutočnila ešte v roku 1998.
Od prvého dňa bude v bratislavských kinách Mladosť a Tatra prebiehať aj prehliadka filmových diel tejto nemeckej spolkovej krajiny s názvom Týždeň bavorského filmu. V rámci nej organizátori premietnu deväť celovečerných snímok, pričom otváracím filmom bude komédia režiséra Zoltana Spirandelliho Vaya con dios.
Bavorský pivný stan bude otvorený do 16. júna a jeho návštevníci tu budú môcť ochutnať bielu klobásu, pečeňový syr, bravčové koleno, klobásu s kapustou, praclíky i ďalšie špeciality. K tomu sa bude čapovať pivo Weihenstephan, ktoré vyrába najstarší pivovar na svete s takmer tisícročnou tradíciou. Tento chmeľový nápoj sa začal variť v roku 1040 v kláštornom pivovare benediktínskych mníchov.
Ďalšími sprievodnými podujatiami budú výstavy fotografií, trojrozmerných artefaktov, kníh či ľudového umenia, ktoré dokumentujú históriu, tradičné zvyky, folklór a súčasnosť Bavorska. Okrem toho 8. júna vystúpi v bratislavskej Redute Mníchovský symfonický orchester pod vedením dirigenta Heiko Mathiasa Förstera a o deň neskôr sa v Slovenskom národnom divadle predstaví Bavorský štátny balet Mníchov. Chýbať nebude ani konferencia zameraná na situáciu a spoluprácu v európskom regióne, prezentácia bavorských študentov, poetický večer v Zichyho paláci či vystúpenie hudobných súborov Konzervatória Richarda Straussa v Mníchove. Na záver prehliadky sú pripravené koncerty folklórnej skupiny Bayerischer Inngau-Trachtenverband a dychovej kapely Schönau.
Podľa kultúrneho radcu veľvyslanca Nemeckej spolkovej republiky v SR Maria Saudeho, jedným z cieľov tohto podujatia má byť podpora vzdelávania slovenských študentov v nemeckom jazyku. Dni bavorskej kultúry sa konajú na základe bilaterálnej spolupráce, ktorá bola dohodnutá v minulom roku na 11. zasadnutí Bavorsko-slovenskej komisie v Mníchove. Záštitu nad prezentáciou prevzalo Ministerstvo kultúry SR a nemecké Ministerstvo vedy, výskumu a umenia.