Eric Hobsbawm: O impériu
Kalligram, 80 strán
Britský historik Eric Hobsbawm občas svoje publikácie a myšlienky zrecykluje, slovenský preklad knihy s podtitulkom Amerika, vojna a celosvetová nadvláda má veľmi podobnú sestru v inej knihe, ktorá nedávno vyšla v češtine. Demokracia a západné hodnoty nie sú ako technické importy, ktorých úžitok je bezprostredne zrejmý. Autor s marxistickou minulosťou sleduje ich šírenie na americkom príklade.
Mika Waltari: Město smutku a radosti
Hejkal, 192 strán
Novela sa odohráva počas jedného jarného dňa v roku 1936 v Helsinkách. Zdanlivo nesúvisiace príbehy sa začnú prepletať. Kniha ponúka obraz doby, keď o Fínsko podobne ako o zvyšok sveta začali bojovať dve ničivé ideológie. V knihe sa objavujú fenomény charakteristické pre toto obdobie, kríza aj hospodársky rozvoj, ale aj rozvrat spoločenského poriadku. Prvý český preklad tejto pozoruhodnej prózy.
Igor Janota: Dobrodružný život J. W. Kempelena
PT Albert Marenčin, 224 strán
Autor sa venuje prešporskému vynálezcovi a európskej legende. Johann Wolfgang von Kempelen žil v druhej polovici 18. storočia. Známy učenec a vynálezca bol aj právnik a politik a podieľal sa na reformách Márie Terézie a stal sa miestodržiteľom Banátu rozvráteného tureckými vojnami aj správcom soľných baní. Zostrojil písací stroj pre slepcov, čerpadlo aj šachový a hovoriaci automat.
Dana Bořutová: Architekt Dušan Samuel Jurkovič
Slovart, 384 strán
Výpravná publikácia o jednom z najvýznamnejších slovenských architektov minulého storočia. Jurkovičovo dielo si zachovalo svojský charakter aj výraz. Dokladajú to nielen početné kresby, plány, ilustrácie, ale aj mnohé dodnes zachované stavby postavené podľa jeho návrhov. Autorka Dana Bořutová na základe viacročného výskumu predstavuje súkromný aj profesijný život architekta a uvádza mnohé doteraz neznáme informácie.