Jednou z hlavných tém filmového festivalu Bratislava bola politická korupcia.
„Narodil som sa uprostred korupcie a uprostred nej asi aj zomriem,“ hovorí rumunský režisér Alexandru Solomon, ktorý vytiahol z hrobu diktátora Ceausesca, aby videl, čo sa stalo s krajinou za dvadsať rokov od jeho smrti. Môže byť spokojný, staré nomenklatúrne kádre a príslušníci tajnej polície sú stále pri moci, sú z nich miliardári.
Nevidím zlo, nepočujem zlo„Už som bol unavený zo všetkých filmov, z chudobných a znevýhodnených, a tak som sa rozhodol nakrúcať na jachtách a v drahých podnikoch,“ vysvetľuje Solomon, prečo nakrútil film Kapitalizmus po novom.
Čakal presný opak, ale nakoniec to bolo najnepríjemnejšie nakrúcanie jeho života. Na premiéru v Bukurešti prišlo štyristo ľudí, ale aj traja protagonisti filmu. Keby ho pozerali so svojimi známymi, boli by zrejme hrdí, teraz sa hnevali, že publikum sa na ich výrokoch smeje, jeden z miliardárov sa režisérovi dokonca vyhrážal súdnou žalobou.
Práve žaloby sú v Rumunsku veľký problém, z vyše 460 odhalených korupčných škandálov sa pred súd nedostal ani jeden. Len týždeň po premiére Solomonovho filmu zatkli riaditeľa súkromnej televízie OTV, keď od istého podnikateľa žiadal vysokú sumu za to, že o ňom neodvysiela nepríjemné informácie. Riaditeľ, ktorý má každý večer svoju diskusnú šou a v dokumente vystupoval veľmi sebavedomo, bol už druhý deň na slobode.
Festivalová sekcia o filme a korupcii niesla názov Zlí chlapi spávajú dobre. Rovnomenný film nakrútil Akiro Kurosawa pred polstoročím a je aktuálny dodnes. Príbehy hraných filmov a dokumentov s touto témou sa mohli odohrať kdekoľvek a je len náhoda, že ten o korupcii pri stavbe diaľnic pochádza z Kanady, ten o amorálnych právnikoch je zo Spojených štátov a ten o podplácaní v ropnej spoločnosti z Francúzska.
Maďarský režisér Károly Makk nakrútil film Takí, ako ste, o mužovi, ktorý sa zo zahraničia vráti do rodného mestečka, kde ho zvolia za starostu a on sa pustí do boja s miestnymi skorumpovanými papalášmi. Ohlasu filmu s nepopulárnou témou pomohlo, že Makk doň obsadil viaceré filmové hviezdy.
Aj Srbi majú svoju KolibuPríbeh ako vystrihnutý zo Slovenska nakrútil srbský režisér Srdjan Knežević. Rozpráva v ňom o korupcii v srbskej kinematografii – od konfliktu záujmov pri financovaní filmu cez zvláštnu privatizáciu až po drahé projekty „národného významu“.
Film o chorom prostredí sa doma dočkal náležitej reakcie – ženu zodpovednú za to, že na túto tému poskytla peniaze, vyhodili z práce, to isté sa stalo riaditeľovi filmového festivalu v Belehrade, ktorý chcel film uviesť, a rovnaký osud postihol aj dvoch zamestnancov verejnoprávnej televízie, čo chceli film odvysielať. Na diskusii v Bratislave Knežević položartom rozprával, ako získal peniaze na svoj nový film – stačilo komisii naznačiť, že v opačnom prípade nakrúti pokračovanie dokumentu o srbskej kinematografii.
„Na každú sviňu sa varí voda,“ hovorievala stará mama Petra Gogolu, hovorcu Lesov Slovenskej republiky. Gogola, ktorý sa tiež zúčastnil na festivalovej diskusii, ako jeden z mála na Slovensku, verejne prehovoril o korupcii. „Strach a peniaze som nikdy nemal,“ vyhlásil, keď odovzdával trestné oznámenie, ale v skutočnosti sa mu triasli kolená. Další dôkaz, že festival si vybral veľmi aktuálnu tému.