SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

John Lennon – od Beatles po atentát

Založil najslávnejšiu skupinu všetkých čias a zahynul násilnou smrťou. Budúci mesiac uplynie tridsať rokov od tragickej smrti speváka, hudobníka, spisovateľa, aktivistu Johna Lennona.

Jednota je zdanlivá. Už v roku1968 Beatles nahrávaliBiely album tak, že sav štúdiu niekedy celé dninestretli. V roku 1969, krátkopred rozchodom, už každýz nich vyzeral a konal akosamostatná osobnosťJednota je zdanlivá. Už v roku1968 Beatles nahrávaliBiely album tak, že sav štúdiu niekedy celé dninestretli. V roku 1969, krátkopred rozchodom, už každýz nich vyzeral a konal akosamostatná osobnosťJe len symbolické, že hudobník a ikona mierového hnutia prišiel na svet v čase, keď Londýnom otriasali výbuchy a obyvatelia mierili do krytov pred náletmi nacistických lietadiel. John Winston Lennon sa narodil 9. októbra 1940 a jeho stredné meno bolo poctou Winstonovi Churchillovi, mužovi na čele Veľkej Británie v ťažkých časoch nemeckej agresie.

Prejde dvadsať rokov a Johna Lennona vidíme v nemeckom Hamburgu, ako publiku nadáva do nacistov. Nie je v tom nič osobné – to len mladý rocker cíti potrebu provokovať. Jeho a jeho generáciu bude trápiť vojna vo Vietname, ale hrôzy druhej svetovej sú pre ňu len vzdialená ozvena strastí, ktorými kedysi prešli ich rodičia.

SkryťVypnúť reklamu

Rodina bez rodičov

Rodičia Johna Lennona sa usadili v Liverpoole, ospalom prístavnom meste na severozápade Anglicka. Pochádzali z robotníckej vrstvy, ktorej slávny potomok roky neskôr zložil poctu piesňou Working Class Hero. Alfred Lennon – Fred - povolaním lodný steward, trávil mesiace na obchodných cestách. Mladej rodine posielal zo začiatku šeky, aby pokryli ich živobytie.

Neskôr však manželku Juliu a malým Johnom na krku opustil a keď sa pokúšal o zmierenie, Julia už žila s iným mužom. Freda späť neprijala, a otec sa zo života Johna na celé desaťročia vytratil. Krajšie spomienky mu zostali na matku Juliu. Ona mu prvá pustila z nahrávky Elvisa Presleyho, ona ho učila hre na prvý hudobný nástroj - bendžo. Mala sluch a pekný hlas.

Keď John s kamarátmi s gitarami skúšali natlačení v miniatúrnej kúpeľni, zvykla sa k nim pridať a partia ju skôr ako rodiča brala ako rovesníka. Výchovu syna však Julia finančne neutiahla a zverila Johna páru príbuzných, ktorý bol bezdetný. Na rozdiel od strýka Georgea (zomrel, keď mal Lennon pätnásť), Mary Elisabeth alias teta Mimi vošla do dejín popmusic výrokmi, z ktorých ten najslávnejší mal znieť: „Gitara, John, je pekná vec, ale nikdy sa ňou neuživíš.“

SkryťVypnúť reklamu

S matkou sa však John Lennon naďalej stýkal, až kým ich vzťah nepreťala tragédia v lete 1957. Neďaleko domu tety Mimi Juliu zrazilo a usmrtilo nákladné auto. John mal sedemnásť rokov, a aj fakt, že vodičom auta bol policajt mimo služby pod vplyvom alkoholu, ho utvrdil v postoji rebela proti establišmentu.

obr_2.jpg

Sólová dráha Johna Lennona nebola taká výrazná ako kariéra ex-Beatla
Paula McCartneyho. Niektoré albumy ako nedocenené zapadli, niektoré boli
prepadákmi, iné však boli nesmierne úspešné

Ako vznikli Beatles

Príznačné je, že podobný osud mal aj Lennonov dlhoročný priateľ, spoluhráč a polovica skladateľského tandemu Lennon / McCartney. Aj Paul McCartney prišiel o matku, ktorá zomrela na rakovinu, keď mal iba štrnásť. Pamätníci spomínajú, ako cynicky títo dvaja mládežníci odbíjali otázky, ako sa darí ich rodičom, hoci kladené s dobrým úmyslom. Mal to byť spôsob, ako v puberte maskovať traumu, ktorá tak poznačila ich vnútro.

Hudobní publicisti dodnes nevychádzajú z údivu, že sa jedného dňa na záhradnej oslave v provinčnom meste, stretli a zoznámili dvaja z najlepších spevákov a skladateľov v dejinách populárnej hudby. To už boli päťdesiate roky za svojou polovicou, John učeniu príliš nedal a triasol ním rokenrol. Quarry Men, John and the Moondogs, Silver Beatles, Beatles – taká bola postupnosť skupín, v ktorých hral ústrednú úlohu, pričom z tej poslednej vyrástla najslávnejšia kapela všetkých čias.

John Lennon medzičasom prestúpil na výtvarnú školu, kam ho priviedla teta Mimi, ktorej od detstva neušla jeho záľuba v kreslení komiksov a žartovných obrázkov. Nie, že by mladý Lennon v tom čase pomýšľal na výtvarnú kariéru, no nie je bez zaujímavosti, že práve z výtvarných škôl v šesťdesiatych rokoch minulého storočia vzišli mnohé osobnosti britskej aj americkej muzikantskej scény.

SkryťVypnúť reklamu

Beatlemánia

Beatlemánia odštartovala v roku 1962 singlom Love Me Do a olej do ohňa prilial album Please, Please Me. Štvorica mladíkov vycepovaná povestným angažmánom v krčmách a kluboch Hamburgu do sveta vypustila čosi, čo novinári nazvali mersey sound, ako vrece, kam je najlepšie hodiť sviežu a búrlivú liverpoolsku scénu. Obraz slušných chlapcov v oblekoch a kravatách nebol celkom presný.

Pod imidžom, ktorý v kapele presadil manažér Brian Epstein, tlel rokenrolový plameň a fotografie kapely, prv než prerazila, ukazujú mladíkov s vyčesanými kohútmi a v kožených bundách. Najbúrlivejší z nich bol práve Lennon. V čase beatlemánie – tak sa nazývala vlna popularity a nevídanej hystérie fanúšikov po novom objave menom Beatles – bol už ženatý, no manželku, bývalú spolužiačku Cynthiu, z dôvodov marketingu kapela pred fanúšičkami chvíľu úspešne tajila.

SkryťVypnúť reklamu

obr_1.jpg

Beatles v konkurencii liverpoolskych kapiel prerazili aj vďaka povestnému
koncertnému angažmánu v kluboch
Hamburgu. O pár rokov, paradoxne,
naživo
hrať prestanú pre nespratných fanúšikov

Stredný prúd a experiment

John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr najbližších osem rokov niekoľkokrát za sebou zmenili tvár rýchlo sa rozvíjajúcej populárnej hudby. Šiesta dekáda minulého storočia bola časom, keď experiment a stredný prúd neboli čosi, čo spolu neladí, ako sa možno zdá dnes. Pesničky Beatles a ich skladateľské postupy chválili aj autori klasiky (napríklad Leonard Bernstein).

Potom, ako kapela chrániac sa pred vášňami publika na celom svete prestala koncertovať, mohla vyskúšať všetko, čo jej núkalo nahrávacie štúdio. Ako prví v pope skúsili aranžmán sláčikového kvarteta, spätnú gitarovú väzbu, experimentovali s magnetickými pásmi nahrávok tým, že ich púšťali odzadu. V hudbe Beatles počuť aj pravek elektronickej hudby a toho, čo dnes poznáme ako sampling.

SkryťVypnúť reklamu

Spory s kapelou Rolling Stones o tom, kto z nich sa ako prvý inšpiroval etnickou hudbou z Indie, ukazujú, odkiaľ sa neskôr vzal boom world music. Keď nič iné, už aj masovo kopírovaný zovňajšok najslávnejšej hudobnej skupiny dokladá, ako rýchlo sa v šesťdesiatych rokoch striedali trendy v hudbe aj móde: hríbové účesy, psychedelické pestré kostýmy, „bradatá“ éra krátko pred rozpadom. Tak podobne, jedným albumom za druhým, sa vyvíjala aj ich hudba.

Štvorica a líder

Akú úlohu v tom všetkom hral John Lennon? Rukopis hudobníka a skladateľa trochu rozmazáva, že on aj Paul McCartney podľa dohody skladby bez rozdielu podpisovali Lennon / McCartney. Prevláda však názor, že zložitejšie kompozície a harmonické obraty má na svedomí McCartney. Lennon zase vložil do spolupráce zemitejší rokenrol, blues a väčší dôraz na texty.

SkryťVypnúť reklamu

Záľubu v slovných hračkách a zdanlivo nezmyselných hravých textoch podľa vzoru Lewisa Carrolla či dadaistov uplatnil aj vo svojej prvej knihe In His Own Write (po česky Písání), ktorá vyšla v roku 1964 a ihneď sa stala bestsellerom. Ešte jeden znak rozdeľuje v hudbe časy pred Beatles a po nich. Toto už nebol spevák v sprievode mien, ktoré treba loviť v pamäti. Každý zo štvorice bol hviezdou a každý sa skladateľsky podieľal – hoci nie rovnou mierou – na tituloch albumov.

Tak či onak, prehliadač Google je po rokoch nemilosrdný a výrečný. Ringo Starr 1,4 milióna internetových odkazov, za ním George Harrison (9 miliónov), v poradí druhý Paul McCartney (vyše 13 miliónov). Z ex-Beatlov na špici je na špici John Lennon: 23 miliónov odkazov. Predsa len, on bol tým, kto bol v kapele lídrom, hovorcom (a súdiac podľa pamätí kolegov zrejme tým, kto z nich všetkých skonzumoval aj najviac drog).

SkryťVypnúť reklamu

obr_4.jpg

Mal to byť happyend: Yoko Ono, žena, ktorú miloval, a New York, mesto, ktoré
miloval. V roku
1980, tri týždne po vydaní albumu Double Fantasy, s ktorým sa
mal vrátiť na scénu, ho
zastrelil pomätený vrah

Väčší ako Ježiš

Tlačové konferencie, kde Beatles zo začiatku s dešpektom testovali o čosi konzervatívnejší novinári, boli preňho príležitosťou vyjadriť sa k veciam verejným. V marci 1966 v prepise rozhovoru pre Evening Post Standard vyjadril pochyby, či ešte mládež žije náboženstvom tak, ako ich rodičia. Beatles sú vlastne populárnejší ako Ježiš Kristus, tvrdil Lennon.

O mesiace neskôr výrok cez iný americký magazín doputoval za more a rozpútal búrku. Dodnes živé sú konšpiračné teórie o Beatles, čo prepadli satanizmu - korene sú v kampani, keď ich platne v zámorí pálili a rádiá pesničky sťahovali z vysielania. „Ježiš na kríži zomrel aj za teba, John,“ hlásal na zábere transparent z dobovej demonštrácie.

SkryťVypnúť reklamu

Za výrok sa Lennon neskôr na tlačovej konferencii – očividne nie rád – ospravedlnil. Bez problémov neboli ani vulgarizmy použité v textoch, alebo nahota. Už prvý sólový album Unfinished Music No. 1, ktorý Lennon ešte za éry Beatles nahral s japonskou umelkyňou Yoko Ono, sa, vzhľadom na akty oboch autorov na jeho obale predával výhradne v igelitových vreckách.

Manželské problémy

V tom čase sa už naruby obracal aj Lennonov rodinný život. Zo zväzku s Cynthiou sa narodil syn Julian, no aj s ohľadom na novú známosť sa nezdalo, že manželstvo vydrží. Japonka Yoko Ono bola progresívna umelkyňa z okruhu hnutia Fluxus. Avantgardní výtvarníci, ale aj hudobníci ako John Cage, prekračovali hranice umeleckých druhov. Nevedno, kedy Yoko Ono prekročila hranice domácnosti Lennonovcov, no isté je, že sa zoznámili v roku 1966. Bulvárna historka, ktorej ťažko uveriť, opisuje Cynthiu, ako doma po návrate z dovolenky zastihla uhrančivú Japonku v župane. „Aaach, ahoj!“ mal ju privítať manžel John.

Na rozdiel od Cynthie, ktorá kariéru Lennona sledovala z úzadia, s Yoko Ono tvorili pár, ktorý sa rád ukazoval na verejnosti. Verejnosť bola aj priestorom, kde sa snažili o angažované gestá. Názory Johna Lennona nikdy netvorili presný celok a rokmi sa len vyvíjali. Ťažko preto určiť, kedy sa z revolucionára vlastného vedomia a nevedomia stal muž, ktorý chcel zmeniť svet aj činom, navonok, a to aj inak než hudbou. Isté je, že prítomnosť Yoko Ono v hudobnom štúdiu nebola spoluhráčom po chuti, i keď jej vplyv na rozpad Beatles sa neustále preceňuje.

SkryťVypnúť reklamu

obr_5.jpg

9. októbra 1975 sa tridsaťpäťročnému Johnovi Lennonovi a štyridsaťdvaročnej
Yoko Ono
narodil Sean Taro Ono Lennon. Aj z neho vyrástol hudobník a fakt je,
že podľa kritikov v hudbe
tromfne svojho nevlastného brata Juliana

Týždeň v posteli

Najslávnejší happening Lennona a Yoko Ono sa volal Bed-In. Dvojica na protest proti vojnám strávila v posteli celý týždeň a pred kamerami s davom ľudí spievali neoficiálnu pacifistickú hymnu Give Peace a Chance. Príznačné bolo, kde sa happening konal – v amsterdamskom hoteli Hilton a neskôr v kanadskom Montreale. USA, krajinu, ktorú si John Lennon zamiluje, pár zámerne obišiel.

Rok 1970 prehĺbil rozpory medzi členmi Beatles a je pravdou, že práve John Lennon sa prvý odhodlal kapelu opustiť. „Keď som Beatles založil, tak ich aj rozpustím,“ hovoril, i keď novinárom sa zdalo, že prvý skupinu opustil Paul McCartney, ktorý aj spoluhráčov zažaloval za nedodržané autorské práva. Do smrti Johna Lennona fanúšikovia živili špekulácie, či sa kapela predsa len nedá dohromady.

Desaťročie po rozpade Beatles ukazuje Johna Lennona mnohých tvárí. Aktivista protestujúci proti vojne vo Vietname, autor hitu Imagine, ale aj muž v domácnosti, ktorý mimo diania, cez marihuanový dym sleduje, ako sa svet navôkol rýchlo mení. Ukážkové nebolo ani manželstvo s Yoko Ono. V roku 1972 sa dokonca na čas rozišli. John Lennon strávil osemnásť mesiacov v Kalifornii, kde sa spíjal s priateľmi z hudobnej brandže – toto obdobie jeho života je známe pod názvom lost weekend, stratený víkend.

V auguste 1971 sa Lennon s Yoko sťahujú do USA, do New Yorku. Mesto a kozmopolitná atmosféra, avantgardná scéna a veľa priateľov boli tým, čo páru sadlo. Tak ako iní slávni Briti, aj Lennon si užíval krajinu, kde ešte pred pár rokmi jeho nahrávky demonštranti pálili na hraniciach. Ani to sa však neobišlo bez problémov.

SkryťVypnúť reklamu

Lennon verzus USA

V roku 1972 sa v USA konali prezidentské voľby a Richard Nixon plánoval obhájiť svoju funkciu. Náladu proti nemu živila vojna vo Vietname, ktorá nielen znamenala straty na životoch amerických vojakov, ale ukázala aj brutalitu konfliktu, kde sa zverstiev dopúšťajú obe znepriatelené strany. Rovnaký rok – 1972 - bol prvým, keď názor na hlavu štátu vyjadrili Američania od osemnásť rokov.

John Lennon venoval veľa úsilia kampani, aby sa prvovoliči rozhodli inak ako vo voľbách predtým a názorom na Richarda Nixona sa netajil. Americkej FBI neušli ani kontakty Lennona s aktivistami, čo aktivizmus posúvali do radikálnejších polôh. Dodnes nie je jasné, do akej miery Lennon ako známa tvár vyhovoval záujmom politických radikálov, ako bol Jack Rubin, Abbie Hoffmann či organizácia Čiernych panterov, s ktorými udržiaval styky.

SkryťVypnúť reklamu

obr_3.jpg

Prvá žena Cynthia si s rockovou hviezdou vytrpela svoje a obraz Lennona poopravila
v pamätiach s názvom John. Rozoberá v nich aj jeho vzťah s prvým synom Julianom,
ktorý má dnes štyridsaťsedem rokov a ako spevák a skladateľ vydal sedem albumov

Záujem FBI

Zlomom, keď sa o hudobníka začala zaujímať administratíva Richarda Nixona, mohol byť koncert, kde Lennon pred davom pätnástich tisíc ľudí obhajoval muža, ktorý vtedy vo väzení pykal za prechovávanie malého množstva marihuany. Odvtedy sa datujú obavy Lennona a Yoko Ono, ktorých mali sledovať a odpočúvať ich telefónne hovory.

Pod zámienkou deliktu s užívaním drog spred pár rokov imigračný úrad Lennonovi kázal, aby opustil územie USA. Až v roku 2006 verejnosť mohla vidieť dokumenty FBI o prípade, ktoré na svetlo vyniesol historik John Wiener. V archíve sa našli stovky listov, ktorými Lennonovi vyjadrili podporu známe osobnosti od pesničkára Boba Dylana až po skladateľa Leonarda Bernsteina. Dokumenty tiež ukazujú, ako sa o prípad zaujímal osobne prezident Richard Nixon. Nahráva tomu aj fakt, že len čo v roku 1975 aféra Watergate prinútila Nixona odstúpiť z funkcie, úrady prestali Lennona obťažovať. O rok neskôr aj s Yoko Ono získali zelenú kartu, ktorá ich pobyt v USA trvalo legalizovala.

Hoci záujem FBI o Lennona nie je špekuláciou, mnohí dodnes za násilnou smrťou speváka popri KGB či CIA vidia aj americkú federálnu políciu. Skutočnosť je možno prozaickejšia. V čase atentátu bol vplyv Lennona na aktuálnu politiku diskutabilný. Hudobník a spevák viac ako päť rokov fungoval ako muž v domácnosti, kde sa staral o druhého syna Seana, hudobnú scénu sledoval z odstupu. Album Double Fantasy, ktorý práve vydal, mal byť jeho triumfálnym návratom.

SkryťVypnúť reklamu

Nečakaný atentát

O novej nahrávke rokoval s vydavateľom na schôdzke, ktorá sa konala podvečer 8. decembra 1980. Lennon a Yoko Ono sa z nej vracali do domu Dakota na okraji newyorského Central Parku. Bolo takmer pravidlom, že pred sídlom stáli hlúčiky fanúšikov a rovnako to bolo v tento večer. Jeden z nich fotoaparátom zachytil, ako sa John Lennon podpisuje mladíkovi menom Mark Chapman. Tento mladík, zrejme psychicky chorý, bude tým, kto o pár hodín neskôr Lennona štyrmi výstrelmi zastrelí. Na čin sa dlho pripravoval a so sebou mal výtlačok knihy Johna Salingera Kto chytá v žite – dodnes sa háda, či jej pasáže narušenému atentátnikovi poskytli prípadný motív.

Marca Chapmana za vraždu druhého stupňa odsúdili na doživotie a trest si odpykáva dodnes. Má päťdesiatpäť rokov a o tom, či ho prepustia z väzenia, sa najbližšie rozhodne v roku 2012. Fakt však je, že hoci málokto dokáže definovať, čo sa smrťou Johna Lennona zmenilo, v mnohých zostáva rovnaký. Svet pred ňou a po ňom je iný.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Večer stál chlieb dvojnásobok ako ráno. Ako hyperinflácia pripravila ľudí o úspory?
 2. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 3. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 4. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek
 5. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine
 6. Špičková starostlivosť aj pre detských pacientov
 7. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 8. Danube InGrid zvyšuje energetickú stabilitu aj v Bratislave
 1. Stredoškoláci z Trnavy vyražajú na Shell Eco-marathon
 2. Ďalší ekologický krok BILLA
 3. Vysoké Tatry: Úrazovosť v horách narastá
 4. Orange poskytne návštevníkom Pohody najlepšiu sieť
 5. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 6. Študenti spoznali nové výrobné trendy v Schaeffler Skalica
 7. Špičková starostlivosť aj pre detských pacientov
 8. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 1. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 11 230
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 10 056
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 368
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 7 452
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 963
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 769
 7. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 606
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 3 162
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 2. Boris Cíferský: Láska hory prenáša - Keď sa stratí ženích
 3. Martin Šuraba: Všetko o mojom otcovi
 4. Lórant Kulík: Výstava fotografií: Dokumentuje momenty zo života, ktoré vidí keď stlačí spúšť fotoaparátu
 5. Eva Gallova: Puškina ženy milovali
 6. Milan Buno: 7 knižných tipov: Tajná vojna, únos v Londýne, atentát ruskej mafie...
 7. Jiří Ščobák: 32 nejzajímavějších filmů a seriálů, které jsem viděl v roce 2021
 8. Samuel Ivančák: Stretnúť sa s Mariánom Vargom je ako z Borgesovej poviedky (rozhovor)
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 446
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 6 803
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 5 104
 4. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 4 970
 5. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 4 025
 6. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 3 936
 7. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 664
 8. Miroslav Lukáč: Kto je ešte dnes rusofil, potrebuje odbornú pomoc. 3 225
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
SkryťZatvoriť reklamu