Londýn 4. júna (TASR) - Oslavy 50. výročia panovania Alžbety II. dominujú aj dnes na titulných stranách všetkých britských denníkov. Za nesmierne vydarený považuje väčšina novín pondelkový bezprecedentný pop-rockový koncert v záhradách Buckinghamského paláca. Ale našli sa aj kritici.
Guardian píše, že úvodné gitarové sólo Briana Maya na streche paláca bola "bizarná, surrealistická verzia britskej hymny". Independent na margo osláv poznamenáva, že by nemali celkom zatieniť správy zo Severného Írska, kde znovu ožilo sektárske násilie.
Čo sa týka budúcnosti samotnej monarchie, rešpektovaný komentátor ľavicového Guardianu Hugo Young uznáva, že táto inštitúcia je u väčšiny Britov príliš populárna, takže nemá zmysel uvažovať o jej zrušení. Domnieva sa ale, že treba zúžiť okruh členov kráľovskej rodiny, ktorí sa tešia zvláštnym výsadám. Podľa neho treba "odobrať kráľovskú svätožiaru aspoň polovici parazitov, ktorí na nej lipnú".
Denník Times v úvodníku konštatuje, že niekedy musí byť veľmi ťažké byť kráľovnou - v piatok panovníčka presedela hodiny na koncerte klasickej hudby a v pondelok už musela štrngať svojimi šperkmi do rytmu rockovej hudby. Mnohí z účinkujúcich by si pritom vzhľadom na svoj vek sami zaslúžili jubilejný koncert.
Za 50 rokov vlády Alžbety II. došlo k mnohým kultúrnym a spoločenským zmenám, no najefektívnejšie všetky zmeny odráža populárna a rocková hudba, pokračujú noviny Times. Kým kedysi sa rodičia desili rocku ako diablovej hudby, dnes je to hudba štátnikov.
Britský premiér Tony Blair začínal v rockovej kapele a bývalý americký prezident Bill Clinton bez hviezd tohto žánru neusporiadal žiadnu významnú večeru.
Blaira spomína aj Daily Telegraph, i keď trochu v inej súvislosti: "Chudák, musí toho mať už v poslednom čase dosť, celé mesiace je odstrčený do ústrania. Najskôr smrť kráľovnej matky a teraz oslavy Zlatého jubilea. Musí ho frustrovať, keď vidí, ako sa celá moderná a progresívna Británia ponorila do patriotických osláv svojej kráľovnej," píše denník.
"Najviac ho však muselo šokovať, ako rýchle sa veci zmenili. Veď ešte nedávno sa každý bál, že o oslavy nebude záujem. A ešte nedávno bol Tony, ako mu jeho národ dôverne hovorí, všade a ľudia ho obdivovali. Premiér nevie, ako na seba upútať opäť pozornosť, ale možno mu pomôže príklad jeho predchodcu."
Bývalý premiér James Callaghan totiž počas Strieborného jubilea kráľovnej robil všetko, aby od nej neodpútaval pozornosť, dokonca rušil kvôli tomu svoj program. "Viete si však predstaviť, že by sa takto zachoval Tony Blair?" pýta sa na záver Daily Telegraph a konštatuje, že rečnícka otázka nepotrebuje odpoveď.