Rozprávku o tom, ako sa dá s pomocou obetavých priateľov zbaviť tyranského Zlatovlada, nakrútili len niekoľko rokov pred pádom socializmu.
Rozprávku o krásnej Mahuliene nakrútila Slovenská filmová tvorba na Kolibe v polovici 80. rokov v koprodukcii s jej stálym nemeckým partnerom Omnia Film München. Scenár, pod ktorým je okrem renomovaného režiséra Miloslava Luthera podpísaný aj Martin Porubjak, vznikol na motívy rozprávok bratov Grimmovcov Verný Ján a Mahuliena, zlatá panna. Rozprávku s týmto názvom má aj Pavol Dobšinský, jej príbeh je však trochu iný.
Mahuliena, zlatá panna (1986)
90 minút, Česko-Slovensko, NSR
Réžia: Miloslav Luther
Produkcia: Slovenská filmová tvorba Bratislava, Omnia Film München
Scenár: Martin Porubjak, Miloslav Luther
Hudba: Quido De Angelis, Michéle De Angelis
Kamera: Jan Malíř, Vladimír Holloš
Architekt: Viliam Gruska
Návrhy kostýmov: Josef Jelínek, Peter Koza
Strih: Alfréd Benčič
Exteriéry: Macocha, Orava, Vysoké Tatry, Vojka, Borinka, Lelský ostrov
Premiéra: august 1987
Hrajú:
Vladimír Hajdu, Remi Martin, Lara Naszinski, Maru Valdivielso, Heinz Moog, Jiří Krytinář, Ján Kožuch, Miroslav Noga, Ján Mildner, Vilhelm Perháč
Rozprávka o Mahuliene podobne ako Soľ nad zlato pripomína to, že ani ten najligotavejší kov nie je najcennejším na svete. Filmové spracovanie tohto námetu využíva nádherné scenérie slovenskej prírody, nakrúcalo sa na Malom Dunaji, na Orave aj vo Vysokých Tatrách. Ako efektné pozadie scénam poslúžila aj známa moravská priepasť Macocha. Kolová osada, postavená pre túto snímku na brehu Malého Dunaja, pôsobí maximálne autenticky.
Dej sa odvíja od momentu, keď sa mladý princ dozvedá, že jeho krajina platí Zlatovladovi, vládcovi všetkého zlata, krutú daň. Každý rok sa mu počas slnovratu vracia všetko zlato, ktoré sa za rok v krajine naryžovalo. V iných krajinách dávajú chamtivému Zlatovladovi otrokov, ale tamojší kráľ chce chrániť vlastných ľudí. „My sa zotročiť nedáme, aj ten najposlednejší z nás je viac ako zlato," tvrdí ľudomilný kráľ v podaní známeho nemeckého herca Heinza Mooga.
Starý kráľ je presvedčený, že proti osudu sa nikto nesmie postaviť. „To sú iba výhovorky, veď ste sa mu nikdy nespriečili," reaguje mladý princ, ktorého stvárnil šarmantný Francúz Remi Martin. Jeho postoj je z pohľadu kráľa len pochabý. Aj verný sluha Ján, inak sugestívny Vladimír Hajdu, však začína nabádať k revolte: „Zlato ste získali vlastnou prácou, patrí vám." Namiesto pravidelnej dodávky zlata pošle teda princ Zlatovladovi káru plnú hnoja.
Ten však v hneve trestá kráľa. Umierajúci muž ešte zaprisahá sluhu Jána, aby ostal jeho synovi verný a aby ho neopustil v dobrom ani v zlom. „Ochraňuj ho pred Zlatou pannou," varuje ho. Kráľ odovzdá Jánovi aj zázračnú kovovú korunu. „Stráž ju ako oko v hlave a daj ju môjmu synovi, keď raz dospeje a keď ju bude vedieť využiť pre dobro svojho ľudu," odkazuje na smrteľnej posteli.
Ján však nesmie prezradiť tajomstvo koruny, inak mu hrozí nebezpečenstvo.
Princ sa nedá od cesty odradiť, odkedy videl sošku Zlatej panny, je ňou posadnutý, hoci ho varujú, že mnohí išli za ňou a už sa nevrátili. Vedia, že v Zlatej panne je ukrytá moc Zlatovlada. „Pôjdem za ním a vezmem mu ju...," rozhodne sa princ.
Na ceste ich postretnú mnohé protivenstvá, ich družinu rozmetá búrka, do krajiny Zlatovlada teda nakoniec putuje princ len s Jánom, kde sa začína boj proti zlu. A nebyť obetavosti Jána a jeho takmer vešteckých schopností, ktoré mu dodáva kovová koruna, skončila by sa celá o rozprávka úplne inak. Ale potom by už nebola rozprávkou.
Hajdu: Boli to krásne časy, no divoké priateľstvá
Na napínavé filmovanie si spomína Vladimír Hajdu, ktorý si zahral jednu z hlavných postáv, sluhu Jána.
Aký sa vám nakrúcalo s Remi Martinom, predstaviteľom filmového princa?
Remi Martin bol neherec, anarchista, ktorý predtým robil s Costa-Gavrasom film. On bol taká autentická postavička, keď niečo robil, tak to robil naplno. Keď ma topil v Malom Dunaji, tak naozaj. Bál som sa s ním nakrúcať náročné scény. Ku skale, z ktorej ma mal hodiť, som bol pripútaný štyrmi lanami, lebo som nikdy nevedel predpovedať, čo urobí.
Spriatelili ste sa?
Požičal som mu dokonca byt v Petržalke. Odmietol totiž bývať v Carltone, vyrastal na nejakom podobnom sídlisku a toto mu bolo bližšie. Ale išlo o byt v policajnom dome, kde boli každú chvíľu hliadky a naňho sa nalepilavtedy celá Bratislava, ktorej platil. Mal som s ním strašné problémy. Dokonca sme pre naše výstrelky asi dva týždne nenakrúcali. Zobrali sme ho totiž k Maťovi Landlovina chalupu, a tam sme preverovali, či pijú viac Slováci, alebo Bretónci. Nezvládol pár borovičiek a podarilo sa muspadnúť tvárou na skaly, čím si vyrobil na nose uhorku. Porušil všetky zmluvy, ktoré podpísal. Režisér Miloslav Luther zúril.
Ako ste sa dohovárali?
Urobili sme si takú vlastnú reč, francúzštinu zmiešanú s angličtinou.
Darilo sa vám nahrávanie filmu v angličtine?
Mali sme anglickú učiteľku, ktorá nás nepustila do krčmy, kým sme sa nenaučili dialógy na ďalší deň. Remy Martina potom daboval Roman Luknár.
Aké iné zručnosti od vás tento film vyžadoval?
Keď nás režisér Miloslav Luther obsadzoval, tvrdili sme mu, že vieme jazdiť na koňoch. Ale keď nám dali kone, aby sme na nich podišli ku kamere, kone sa rozbehli kade-tade. Zopakovali sme to asi desaťkrát, nakoniec nám kone zobrali a išli sme pešo.
A vaše vzťahy k zahraničným herečkám?
Lara Naszinski ako Mahuliena bola veľmi pekná, ale Maru Valdivielso, ktorá hrala Divu, bola podľa mňa oveľa lepšia herečka. Bol som do nej aj platonicky zamilovaný. V to leto som išiel do Španielska, dal som jej peniaze, ktorésom si zarobil, aby som ich nemusel ilegálne pašovať cez hranice. Dohovárali sme sa, dala mi svoje číslo, aj som ju tam potom kontaktoval, ale peniaze mi nikdy nevrátila. Tých 350 mariek mi je dodnes dlžná, ale už som jej odpustil. Vtipné bolo, že sme mali vtedy také honoráre, aké oni mali diéty.
Bradu ste si nechali narásť len pre tento film?
V tom čase som ju nosil, všetci mi hovorili, že vyzerám ako Ježiško. Pozeráte si niekedy staré filmy, v ktorých hráte?Ja si to rád pozriem, spomínam si na nádherné časy z konca komunizmu, keď som bol krásny a mladý.
Na rozprávke sa mi páčilo:
... koruna, ktorá videla do budúcnosti, strašidlo, a že tá rozprávka nebola kreslená.
Lucia Žeravíková, 9 rokov
... Mahulienka, lebo bola pekná. Páčila sa mi aj hudba. Nepáčil sa mi ten zlatý panák, a keď ten kamarát skamenel.
Alexandra Klčovská, 10 rokov
... ako priateľ zachránil kráľovho syna v jaskyni, ako dal svoje topánky kráľovnej, ako ochraňoval kráľovnú v zlom ajv dobrom.
Martin Bačík, 9 rokov
... že princov kamarát ho ochránil, keď cez tú korunu videl, že sa niečo stane. Vôbec sa mi nepáčilo, ako sa princ správal k tomu jeho kamarátovi, keď sa ho snažil zachrániť.
Nina Tonkovičová, 9 rokov
... že keď si dal tú korunu na hlavu, tak videl do budúcnosti. Nepáčilo sa mi, že bol zlatokop taký zlý.
Viktória Špendelová, 9 rokov
Hodnotili deti zo IV. B, ZŠ Holubyho Piešťany