V roku 1937 nacisti vystavili diela, ktoré vyhlásili za „degenerované umenie“. Po vojne sa ich stopa stratila. Nedávny nález preto vzbudil veľký záujem nielen v Nemecku.
BERLÍN. Zázračne prežili nacistov aj bomby. Vyše šesť desaťročí ležali v podzemí, až ich objavili archeológovia pri stavbe novej stanice metra U5.
Od stredoveku k moderne
Jedenásť bronzových a terakotových sôch je v prekvapivo výbornom stave. Mierne ich poškodil iba požiar domu v centre Berlína. Stál oproti Červenej radnici a v roku 1944 ho zničil bombový nálet Spojencov.
Nájdené sochy nacisti označili za „degenerované umenie” (entartete Kunst). Spolu s množstvom iných diel ich zhabali ešte pred vojnou, usporiadali propagandistickú výstavu v Mníchove, neskôr v ďalších nemeckých a rakúskych mestách.
Architekti pôvodne hľadali pri stavbe podzemnej dráhy stopy stredovekého Berlína, objavili však pritom modernistické diela z prvej polovice 20. storočia. V januári to bola bronzová busta, ktorá zobrazuje herečku Anni Mewes. V auguste a v októbri pribudli ďalšie nálezy.
„Je to jedinečné. Nikdy predtým sa nenašli pri kopaní diela s takouto históriou,” povedal archeológ a šéf berlínskeho prehistorického múzea Matthias Wemhoff. Pripojil sa aj berlínsky primátor Klaus Wowereit, ktorý nález označil za malý zázrak, ktorý poukazuje na temnú minulosť nemeckej metropoly.
Záhadná zbierka
„Degenerované diela“ nacisti po výstave uskladnili v budove ríšskeho ministerstva propagandy. Záhadou zostáva, ako sa časť z nich dostala do domu vedľa Alexandrovho námestia. Istou indíciou môže byť fakt, že v dome mal prenajatú kanceláriu daňový poradca Erhard Owerdieck, ktorý cez vojnu pomáhal židom. Spolu s manželkou za to dostal aj cenu Yad Vashem.
Experti si myslia, že sochy neboli schované v pivnici, ale prepadli sa tam počas požiaru práve z Owerdieckovej kancelárie na štvrtom poschodí. V ruinách sa našli aj kúsky dreva, je preto možné, že umeleckých diel schovával viac. Tie však pravdepodobne zničil oheň.
Autormi nájdených sôch sú známi umelci Edwin Scharff, Otto Baum, Marg Moll, Karl Knappe. Výstavu otvorili v Novom Múzeu 9. novembra, na výročie nacistického pogromu známeho ako Krištáľová noc.