SME
Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Kultúrne tipy na tento týždeň

Počas celého týždňa vám ponúkame aktualizovaný prehľad tipov na koncerty, výstavy, divadelné či iné predstavenia a akcie.

Kam cez týždeň? Vyberte si z našich tipov na koncerty, výstavy a iné akcie.

Pondelok 22. november 2010

Krst knihy / Galéria Cypriána Majerníka 1957 - 2000

17.00 h, GCM, Bratislava

Slávnostný krst knihy o Galérii Cypriána Majerníka, ktorá mapuje jej existenciu v rokoch 1957 - 2000 sa uskutoční v pondelok o 17.00 h v priestoroch galérie na Ventúrskej v Bratislave za účasti autorky Kataríny Müllerovej.

TV Tip / Persepolispersepolis1.jpg

21.45 h, STV 2

Persepolis je adaptáciou rovnomenného komixu vo Francúzsku žijúcej Iránčanky Marjane Satrapi. Animovaný film s ľahkosťou a humorným nadhľadom popisuje tragické udalosti iránskych dejín, ale aj rozdiely medzi európskych chápaním a svetom islamu. Persepolis bol ocenený Cenou poroty na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes a získal takmer dve desiatky ďalších ocenení na celom svete. V pondelok večer si ho môžete pozrieť na STV 2.

Utorok 23. november 2010jedensvet.jpg

Festival / Jeden svet

Bratislava

Jeden svet sa opäť raz zíde v Bratislavských kinosálach, a nielen tam. Festival filmov „bez obalu" štartuje už svoj 11. ročník na ktorom uvidíte viac ako 60 dokumentárnych filmov v sekciách Zelené výzvy, Bohatstvo chudobných, Stretnutia kultúr a iných v réžii občianskeho združenia Človek v ohrození. Okrem filmov sa môžete tešiť na diskusie s domácimi a zahraničnými hosťami, fotografické výstavy, koncerty, divadelné predstavenie Divadla bez domova Haiku či eko-workshop. Premietať sa bude vo ôsmich kinosálach - všetko sa dozviete na oficiálnej stránke.

Koncert / Frank Winterwinter.jpg

20.00 h, Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, Bratislava

Franka Wintera snáď mnohým netreba ani predstavovať. Pre tých ostatných - ide o anglického pesničkára, ktorý sa vlastne volá Andy Hillard, ktorý sa u nás na Slovensku akosi zabýval, okrem toho fotí, hrá na gitare a spieva. V Koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu odohrá so svojou kapelou v utorok večer koncert. Opäť platí, kto príde skôr, bude počuť aj vidieť.

Koncert vážna hudba / Pocta slovenskej hudobnej avantgardeQuasars2.jpg

17.00 h, Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca, Bratislava

Na programe Bratislavských hudobných slávností je koncert venovaný tvorbe z obdobia nástupu umeleckej generácie, ktorá odstránila z domácej kultúry ideológiu socialistického realizmu. Quasars Ensemble uvedie skladby Ilju Zeljenku, Mira Bázlika, Ivana Paríka, Ivana Hrušovského, Petra Kolmana, Romana Bergera a Jozefa Sixtu. Diriguje Ivan Buffa, sólo - Petra Noskaiová, alt.

Výstava / Daryl Cagle a Shootycangle1.jpg

14.00 h, Trnava

Putovná výstava amerického karikaturistu Daryla Caglea a „nášho" Martina Shootyho Šútovca sa po banskobystrickom uvedení a žilinskej časti presúva do Trnavy. Priamo na Námestí SNP ju otvoria v utorok o 14.00 h, kde zostane až do 7. decembra. Výstava karikatúr má ešte namierené na námestia Bratislavy, Košíc, Prešova, Martina, Trenčína, Kremnice a Nitry.

Streda 24. november 2010

Koncert / Gary Burton - zrušenýgary.jpg

Incheba, Bratislava

Slovenskému publiku sa v stredu večer predstaví jeden z najznámejších vibrafonistov Gary Burton. Americký džezový vibrafonista, ktorý je známy aj častou spoluprácou s hudobníkmi ako Pat Metheny alebo Chick Corea vystúpi so svojou aktuálnou zostavou pod názvom - Gary Burton New Quartet, v ktorej hrá gitarista Julian Lage, mexický bubeník Antonio Sanchez a kontrabasista Scott Colley. Prečítajte si rozhovor Olivera Reháka s Garym Burtonom.

Voices live

19.00 h, divadlo Heineken Tower Stage, Bratislava

Posledná tohtoročná Voices live predstaví Paru unplugged, premiéru filmu a minikoncert dua Ink Midget a Pjoni, módnu návrhárku Lenku Sršňovú, Ivana Kullová predstaví festival Jeden svet a mnoho iného. Skrátka - večer plný zážitkov.

Výstava / A potom sa to stalo: tiger!asil.jpg

Asilgallery, Štefánikova 13, Bratislava

Predajnú výstavu ilustrácií Martiny Matlovičovej s názvom A potom sa to stalo: tiger! otvoria v stredu o 19.00 h v priestoroch Asilgallery. Kurátorkou je Barbora Brathová.

Výstava / Mesiac detskej tvorby

10.00 h, Bratislava

Výstavu 12. ročníka súťaže Mesiac detskej tvorby otvoria v stredu 24.11.2010 o 10.00 h v priestoroch Primaciálneho paláca v Bratislave. Zároveň budú vyhlásené aj výsledky súťaže.

Čítačka / Stanislav Rakús

17.00 h, Banská Bystrica

Víťaza aktuálneho ročníka ceny Anasoft litera, Stanislava Rakúsa, uvidíte v stredu o 17.00 h vo Vile Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici. Literárno-hudobné soirée moderuje Egon Tomajko, hudobným hosťom je Boris Lenko.

Diskusia / Fórum 13 poschodí 3-4/2010

18.13 h, Kasárne-Kulturpark, Košice

Fórum 13Poschodí je cyklus podujatí orientovaných na problematiku dedičstva sídliskovej výstavby, ktorú organizuje SITE a Východné pobrežie. O životnosti panelákov a humanizácii a revitalizácii sídlisk sa bude diskutovať s odborníkmi o 18.13 h v priestoroch Kasárne-Kulturpark v Košiciach.

Prednáška / Hans Bernhard

16.15 h, VŠVU, Hviezdoslavovo námestie, Bratislava

Súčasťou projektu Remake - Rethinking Media ARt in C(K)ollaborative Environments bude prednáška mediálneho umelca a aktivistu Hansa Bernharda v priestoroch VŠVU na Hviezdoslavovom námestí.

Výstava / Radovan Čerevka

17.00 h, Východoslovenská galéria Košice

Vernisáž výstavy Home Woodoo Crisis Radovana Čerevku otvoria v stredu o 17.00 h v priestoroch traktu D - Východoslovenskej galérie v Košiciach. Kurátorom výstavy je Peter Tajkov.

Výstava / Ona je madona

SNG, Bratislava

Od stredy bude v Kabinete umenia 20. storočia + otvorená výstava Ona je madona v koncepcii Kataríny Bajcurovej.

Štvrtok 25. november 2010

Koncert / Chiki liki tu-achikiliki.jpg

20.00 h, Klub Za Zrkadlom, Bratislava

Prešovská kapela Chámi liki tu-a oslavuje už pätnásť rokov existencie a ako inak než koncertom. Vo štvrtok večer ich uvidíte v Klube Za Zrkadlom, na výpomoc si zavolali aj hostí - dvanásťčlennú formáciu Korai Öröm a Ska-pra šupinu.

Výstava / Autoportréty

19.00 h, Krokus Galéria, Bratislava

Krokus Galéria tentokrát predstaví hneď niekoľkých umelcov naraz. Výber autoportrétov slovenských a zahraničných umelcov mladšej generácie otvorí vo štvrtok o 19.00 h. Vystavujú - Lucia Dovičáková, Jarmila Džuppová, Martin Melicherčík, Alex Mirutziu, Erik Šille a Marianne Vlaschits.

Výstava / Inter-view

17.00 h, Nitrianska galéria, Nitradorota.jpg

Výstava Holé baby - necenzurované akty moderných majstrov sa v bratislavskej SNG pomaly blíži ku koncu. Nitrianska galéria otvára výstavu, ktorej názov Inter-view nenasvečuje, že tiež ide o formu, ktorá sa pohráva s otázkou feminizmu. V kurátorskej koncepcii Barbory Geržovej vystaví svoje diela dvadsiatka umelkýň zo Slovenska a z Čiech (Lucia Dovičáková, Mira Gáberová, Jana Farmanová, Pavla Sceranková, Dorota Sadovská, a ďalšie), ktoré reflektujú témy telesnosti, identity, vzťahov, práce s pamäťou rodiny... Zámerom je diskusia, súčasťou výstavy bude aj katalóg, ktorý obsahuje okrem štúdie aj rozhovory s výtvarníčkami na tému feminizmu.

Kinotip / Panna Zázračnicapanna.JPG

19.00 h, Filmový klub Nostalgia, Bratislava

Priekopnícky surrealistický experiment nakrútený podľa románu Dominika Tatarku, rozpráva o živote bratislavskej bohémy vo vojnových časoch. Skupina mladých umelcov - nadrealistov, sa od dusného ovzdušia reality dištancuje útekom do fantázie, orientáciou na hľadanie výlučných zdrojov tvorby... Sugestívny film Štefana Uhera z roku 1966 premieta filmový klub Nostalgia o 19.00. Viac o filme.

Čítačka / Telovky: reč tela slovenských prozaičiek

17.00h, SNG, Bratislava

Výstava Holé baby sa blíži ku koncu. Symbolickou rozlúčkou bude ďalšia z čítačiek slovenských autoriek v priestoroch výstavy v SNG, tento raz sa o 17.00 h predstaví Uršuľa Kovalyk s románom Žena zo sekáča a Zuzana Mojžišová s knihou Bon voyage.

Tipy na festivale Jeden svet - štvrtok

(Jeden) svet Tomáša Hudáka
Divadlo Meteorit / 20.15 h
Hoci iba (Jeden), ale predsa - Svet Tomáša Hudáka. Spolu so Štefanom Hudecom, Petrom Hajdinom, Andrejom Bánom a Benem budú rozprávať na tému Vzdialené blízke svety.

Taqwacore: Zrod islamského punku
FK 35 mm VŠMU, 18.15 h,
Michael Muhammad Knight zorganizoval so svojou kapelou turné po amerických veľkomestách a Pakistane, ktorými sa snaží priblížiť punkrock a vlastnú interpretáciu Koránu tamojším moslimom.

Cigarety a pesničkycig.jpg
Kino Mladosť / 16.30 h
Jedinečný multikultúrny projekt o nahrávaní starodávnych rómskych pesničiek pre CD AfterPhurikane.Piatok 26. novembra 2010

Festival Jeden svet / Anna v prvej líniianna.jpg

17.00 h, Kino Mladosť

Anna Politkovska, ruská novinárka týždenníka Novaja gazeta, ktorá sa nebála otvorene kritizovať ruskú vládu za jej postup vo vojne v Čečensku, bola 7. októbra 2006 zavraždená. Režisérka Masha Novikova natáčala Politkovskú pravidelne od roku 2000, rovnako ako jej kolegov a priateľov. Unikátny film Anna v prvej línii uvádza festival Jeden svet v bratislavskom Kine Mladosť o 17.00 h v rámci festivalu Jeden svet.

Divadlo / Ivanov

19.00, Slovenské národné divadlo, Bratislavaivanov_u.jpg

V piatkovej predpremiére a sobotnej premiére uvedie naša hlavná scéna inscenáciu Ivanov Antona Pavloviča Čechova v režijnom spracovaní Józsefa Czajlika. V hlavnej úlohe Ivanova sa predstaví Robert Roth, v ďalších úlohách vystúpi Monika Hilmerová, Juraj Slezáček, Mária Kráľovičová a ďalší.

Koncert / Apollo 440Apollo.jpg

Incheba, Bratislava

Jedna z najslávnejších koncertných elektronických skupín deväťdesiatych rokov si dá zastávku aj v Bratislave. V Inchebe odohrá Apollo 440 v osemčlennej zostave, ktorej budú dominovať dvaja bubeníci staré hity, ale aj nové kúsky, ktoré by mali už tento rok vyjsť na novom albume. Vstup na koncert je voľný. Viac >>

Koncert / Hugo Čáves Orchestrahugo_ceves.jpg

22.00 h, a4, Bratislava

Svojrázna deväťčlenná formácia, ktorej hudba sa nedá pomenovať iba jedným žánrom v sobotu rozhýbe a4-ku v rámci festivalu Jeden svet. Pripravte sa na živelnú zmes world music, reggae, funky, ambientu aj d´n´b.

Diskusia / Mikroskop 13 s Michalom Murínom

17.30 h, Ústav normálnej a patologickém fyziologie SAV, Sienkiewiczova 1, Bratislava

Združenie 13 kubikov bude v piatok o 17.30 h pokračovať už trinástou diskusiou cyklu Mikroskop. Tentokrát predstaví svoje pôsobenie Michal Murín, výtvarník, teoretik a pedagóg. Predstaví aj novú knihu, ktorú zostavili s Jozefom Cseresom Od analógového k digitálnemu - Nové pohľady na nové umenia v audiovizuálnom veku.

Výstava / Milan Kosmel

17.00 h, Artgallery Devín

Vernisáž výstavy Anjeli Milana Kosmela sa uskutoční v Artgallery Devín, v piatok o 17.00 h.

Critical Mass Bratislavacritical_mass.jpg

18.00 h, Námestie Slobody, Bratislava

O 18.00 h sa na Námestí Slobody začne ďalšia z akcií Critical Mass Bratislava, ktorá spoločnou jazdou na bicykloch poukazuje na možnosť spoločnej existencie áut, bicyklov a chodcov v uliciach mesta. Bike do mesta patrí!

Sobota 27. november 2010

Tanec / Korespondance

20.00 h, elledanse - Dom T&D

V alternatívnom divadle elledanse na Miletičovej sa v rámci 5. ročníka medzinárodného festivalu súčasného tanca a pohybového divadla Nu Dance Fest uskutoční Korespondance -medzinárodný projekt, na ktorom sa zúčastňuje nemecký Septext Dance project, parížsky festival Jamais Vu/Theatre Le Colombier, slovenská Asociácia súčasného tanca a české združenie SE.S.TA. Uvidíte štyri tanečné duety renomovaných tvorcov.

Festival / Blues Slovakia 2010

Humenné

V sobotu, so začiatkom o 18.00 h, odštartuje v Humennom festival hudby s názvom Blues Slovakia 2010. Na podujatí, ktoré organizuje humenský Rotary klub spolu so Slovenskou bluesovou spoločnosťou, sa predstaví šesť hudobných zoskupení - Dura & Blues Club, Víťazný traktor, S.R.O., Jašter a Sojka u Doktora, Žalman Brothers Band a Blues Raiders.

Nedeľa 28. november 2010bardemchigurh.jpg

TV Tip / Táto krajina nie je pre starýchjavier.jpg

22.50 h, Markíza

„Neviem šoférovať, neznášam zbrane a neviem poriadne po anglicky. Fakt som nevidel dôvod, prečo by som mal túto postavu hrať," vravel pre Canal+ Javier Bardem, ktorý si napokon za postavu zabijaka Antona Chigurha odniesol jedného zo štyroch Oscarov, ktoré film bratov Coenovcov Táto krajina nie je pre starých celkovo získal. V nedeľu večer si ho môžete pozrieť na Markíze.

Už čoskoro:

Utorok 30. november 2010

Výstava / Andrej Haršány, Miloš Balgavýharsany.jpg

18.00 h, Klub 3, Galéria Jána Koniarka, Trnava

Galéria Jána Koniarka v Trnave otvorí v utorok o 18.00 h výstavu DATA Body Andreja Haršányho, ktorej kurátorom je Miroslav Zajac, a výstavu Miloša Balgavého Keramika, ktorej kurátorkou je Dana Janáčková.

Festival BHS / Arménska filharmónia

19.30 h, Historická budova SND, Bratislava

Bratislavské hudobné slávnosti budú v utorok znieť priam exoticky - spoza Kaukazu sa predstaví Arménska filharmónia so svojím šéfdirigentom Eduardom Topchianom. Znieť bude Koncert pre husle a orchester d mol op. 46 Arama Chačaturiana a Symfónia č. 5 d mol op. 47 Dmitrija Šostakoviča. Sólistom večera bude huslista, Anush Nikoghosian.

Koncert / Longitallongital.jpg

20.00 h, U Očka, Bratislava

Longital v utorok večer U Očka odpremiéruje svoj nový koncertný program aj s pesničkami z nedávno vydaného albumu Teraz! Navyše bude prebiehať aj Vianočný Slnko bazár, kde si môžete kúpiť Slnko albumy za dobré ceny, toto bude veľmi dobrý večer!

Štvrtok 2. december 2010

Festival / Petjazz 2010andersonjpg.jpg

19.00 h, Klub Za zrkadlom, Bratislava

Džezový festival PETJAZZ oslavuje už 10. narodeniny! Vo štvrtok 2. decembra v petržalskom Klube Za zrkadlom bude hrať obnovená formácia Sláva „Sanyho Gréka" - Sanyland & Sue, Martin Valihora & Funk Punk Project a rovnako známi hudobníci Milo Suchomel, Luboš Šrámek, Štefan Bartuš, ktorých hosťom bude srbský bubeník Dušan Novakov a americká speváčka Gail Anderson.

Výstava / Tothalita

17.00 h, Galéria umenia v Nových Zámkoch

Monogramista T. D sa predstaví ďalšou výstavou - Tothalita, ktorú otvoria v Galérii umenia v Nových Zámkoch vo štvrtok o 17.00 h. Práce zo 70. a 80. rokov minulého storočia bude sprevádzať aj úvodná performance - Odobierka, zbohom ostávajte totalitné prahy Tomáša Džadoňa o 17.17 h. Kurátorkou výstavy je Helena Markusková, potrvá do 8. januára.

Film / Záhada na ceste do Sintry

19.00 h, A4, Bratislava

V utorok večer premietajú v bratislavskej A4-ke film Záhada na ceste do Sintry, adaptáciu románu Eça de Queirósa, jedného z najvýznamnejších predstaviteľov portugalského realizmu. Projekcia filmu je súčasťou rozsiahleho projektu - Pocta Eçovi de Queirósovi, o ktorom sa viac dočítate na www.portugal.sk.

Piatok 3. december 2010

Výstava / Štefan Balázs

17.30h, Dom umenia, Bratislava

Výstava Štefana Balázsa s názvom Sémantické geometrie v koncepcii Jiřího Valocha predstavuje jeho tvorbu výberom od roku 1998. Je súčasťou cyklu troch výstav, ktoré prezentujú výber z maliarskej tvorrby Balázsa od konca 80. rokov (výstava Expresia Manierizmus / Histórie v priestoroch Slovenskej výtvarnej únii v koncepcii Richarda Gregora) a 90. rokov The Nineties / Organics v Gallery Kressling v Bratislave.

Štvrtok 9.december 2010

Diskusia / Mila Haugová

V rámci tradičných diskusií v SNG bude Silvester Lavrík diskutovať s poetkou Milou Haugovou.

Piatok 10. december 2010

Koncert / Nathaniel Preston - Twin Dragons

19.30 h, Múzeum obchodu, Podunajské Biskupice

Basgitarista, spevák, či skladateľ, Nathaniel Peterson, známy aj ako Azariah Cane je bizarnou postavou americkej, ale aj svetovej bluesrockovej scény. Narodil sa v Memphise a už ako 13 ročný odišiel z domu a naplno sa venoval hudbeV 70-tych rokoch hrával s hudobníkmi ako Jimmy Reed, John Lee Hooker, Mitch Ryder, Rusty Day z Cactus, či Tim Buckley. V Múzeu obchodu si s ním v rámci projektu „Rock v múzeu" zahrajú talianski hudebníci - gitarista Fulvio Feliciano a bubeník Pino Liberti. Ako predkapela vystúpi Loveblade.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
 3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 4. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 6. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 8. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 1. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
 2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
 3. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 4. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 6. Super zábava, super deň
 7. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 8. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 587
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 10 066
 3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 751
 4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 828
 5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 150
 6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 811
 7. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 4 516
 8. Ako znížiť vysoký cholesterol? 4 124
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Martin Barto: Pozoruhodné kúsky z minulosti Eurovision Song Contest
 2. Samuel Ivančák: Provisorium Deža Ursinyho má 50 rokov
 3. Rudolf Schütz: Erotika a horror po taliansky (4. časť) – La bambola di Satana (1969)
 4. Milan Buno: Riskovala život, aby zachránila 2500 židovských detí | 7 knižných tipov
 5. Samuel Ivančák: The Dark Side of the Moon má 50 rokov
 6. Peter Krivda Soliwarski: Michal Studený v Galérii Čin Čin
 7. Milan Buno: Najväčšie záhady a mystériá Slovenska | 7 knižných tipov
 8. Peter Krivda Soliwarski: Fero Hauskrecht v Stredoeurópskom dome fotografie
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 16 154
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 9 807
 3. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 640
 4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 992
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 6 216
 6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 5 348
 7. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 236
 8. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 752
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu