SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Kultúrne tipy na tento týždeň

Počas celého týždňa vám ponúkame aktualizovaný prehľad tipov na koncerty, výstavy, divadelné či iné predstavenia a akcie.

Kam cez týždeň? Vyberte si z našich tipov na koncerty, výstavy a iné akcie.

Pondelok 22. november 2010

Krst knihy / Galéria Cypriána Majerníka 1957 - 2000

17.00 h, GCM, Bratislava

Slávnostný krst knihy o Galérii Cypriána Majerníka, ktorá mapuje jej existenciu v rokoch 1957 - 2000 sa uskutoční v pondelok o 17.00 h v priestoroch galérie na Ventúrskej v Bratislave za účasti autorky Kataríny Müllerovej.

TV Tip / Persepolispersepolis1.jpg

21.45 h, STV 2

Persepolis je adaptáciou rovnomenného komixu vo Francúzsku žijúcej Iránčanky Marjane Satrapi. Animovaný film s ľahkosťou a humorným nadhľadom popisuje tragické udalosti iránskych dejín, ale aj rozdiely medzi európskych chápaním a svetom islamu. Persepolis bol ocenený Cenou poroty na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes a získal takmer dve desiatky ďalších ocenení na celom svete. V pondelok večer si ho môžete pozrieť na STV 2.

Utorok 23. november 2010jedensvet.jpg

Festival / Jeden svet

Bratislava

Jeden svet sa opäť raz zíde v Bratislavských kinosálach, a nielen tam. Festival filmov „bez obalu" štartuje už svoj 11. ročník na ktorom uvidíte viac ako 60 dokumentárnych filmov v sekciách Zelené výzvy, Bohatstvo chudobných, Stretnutia kultúr a iných v réžii občianskeho združenia Človek v ohrození. Okrem filmov sa môžete tešiť na diskusie s domácimi a zahraničnými hosťami, fotografické výstavy, koncerty, divadelné predstavenie Divadla bez domova Haiku či eko-workshop. Premietať sa bude vo ôsmich kinosálach - všetko sa dozviete na oficiálnej stránke.

Koncert / Frank Winterwinter.jpg

20.00 h, Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, Bratislava

Franka Wintera snáď mnohým netreba ani predstavovať. Pre tých ostatných - ide o anglického pesničkára, ktorý sa vlastne volá Andy Hillard, ktorý sa u nás na Slovensku akosi zabýval, okrem toho fotí, hrá na gitare a spieva. V Koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu odohrá so svojou kapelou v utorok večer koncert. Opäť platí, kto príde skôr, bude počuť aj vidieť.

Koncert vážna hudba / Pocta slovenskej hudobnej avantgardeQuasars2.jpg

17.00 h, Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca, Bratislava

Na programe Bratislavských hudobných slávností je koncert venovaný tvorbe z obdobia nástupu umeleckej generácie, ktorá odstránila z domácej kultúry ideológiu socialistického realizmu. Quasars Ensemble uvedie skladby Ilju Zeljenku, Mira Bázlika, Ivana Paríka, Ivana Hrušovského, Petra Kolmana, Romana Bergera a Jozefa Sixtu. Diriguje Ivan Buffa, sólo - Petra Noskaiová, alt.

Výstava / Daryl Cagle a Shootycangle1.jpg

14.00 h, Trnava

Putovná výstava amerického karikaturistu Daryla Caglea a „nášho" Martina Shootyho Šútovca sa po banskobystrickom uvedení a žilinskej časti presúva do Trnavy. Priamo na Námestí SNP ju otvoria v utorok o 14.00 h, kde zostane až do 7. decembra. Výstava karikatúr má ešte namierené na námestia Bratislavy, Košíc, Prešova, Martina, Trenčína, Kremnice a Nitry.

Streda 24. november 2010

Koncert / Gary Burton - zrušenýgary.jpg

Incheba, Bratislava

Slovenskému publiku sa v stredu večer predstaví jeden z najznámejších vibrafonistov Gary Burton. Americký džezový vibrafonista, ktorý je známy aj častou spoluprácou s hudobníkmi ako Pat Metheny alebo Chick Corea vystúpi so svojou aktuálnou zostavou pod názvom - Gary Burton New Quartet, v ktorej hrá gitarista Julian Lage, mexický bubeník Antonio Sanchez a kontrabasista Scott Colley. Prečítajte si rozhovor Olivera Reháka s Garym Burtonom.

Voices live

19.00 h, divadlo Heineken Tower Stage, Bratislava

Posledná tohtoročná Voices live predstaví Paru unplugged, premiéru filmu a minikoncert dua Ink Midget a Pjoni, módnu návrhárku Lenku Sršňovú, Ivana Kullová predstaví festival Jeden svet a mnoho iného. Skrátka - večer plný zážitkov.

Výstava / A potom sa to stalo: tiger!asil.jpg

Asilgallery, Štefánikova 13, Bratislava

Predajnú výstavu ilustrácií Martiny Matlovičovej s názvom A potom sa to stalo: tiger! otvoria v stredu o 19.00 h v priestoroch Asilgallery. Kurátorkou je Barbora Brathová.

Výstava / Mesiac detskej tvorby

10.00 h, Bratislava

Výstavu 12. ročníka súťaže Mesiac detskej tvorby otvoria v stredu 24.11.2010 o 10.00 h v priestoroch Primaciálneho paláca v Bratislave. Zároveň budú vyhlásené aj výsledky súťaže.

Čítačka / Stanislav Rakús

17.00 h, Banská Bystrica

Víťaza aktuálneho ročníka ceny Anasoft litera, Stanislava Rakúsa, uvidíte v stredu o 17.00 h vo Vile Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici. Literárno-hudobné soirée moderuje Egon Tomajko, hudobným hosťom je Boris Lenko.

Diskusia / Fórum 13 poschodí 3-4/2010

18.13 h, Kasárne-Kulturpark, Košice

Fórum 13Poschodí je cyklus podujatí orientovaných na problematiku dedičstva sídliskovej výstavby, ktorú organizuje SITE a Východné pobrežie. O životnosti panelákov a humanizácii a revitalizácii sídlisk sa bude diskutovať s odborníkmi o 18.13 h v priestoroch Kasárne-Kulturpark v Košiciach.

Prednáška / Hans Bernhard

16.15 h, VŠVU, Hviezdoslavovo námestie, Bratislava

Súčasťou projektu Remake - Rethinking Media ARt in C(K)ollaborative Environments bude prednáška mediálneho umelca a aktivistu Hansa Bernharda v priestoroch VŠVU na Hviezdoslavovom námestí.

Výstava / Radovan Čerevka

17.00 h, Východoslovenská galéria Košice

Vernisáž výstavy Home Woodoo Crisis Radovana Čerevku otvoria v stredu o 17.00 h v priestoroch traktu D - Východoslovenskej galérie v Košiciach. Kurátorom výstavy je Peter Tajkov.

Výstava / Ona je madona

SNG, Bratislava

Od stredy bude v Kabinete umenia 20. storočia + otvorená výstava Ona je madona v koncepcii Kataríny Bajcurovej.

Štvrtok 25. november 2010

Koncert / Chiki liki tu-achikiliki.jpg

20.00 h, Klub Za Zrkadlom, Bratislava

Prešovská kapela Chámi liki tu-a oslavuje už pätnásť rokov existencie a ako inak než koncertom. Vo štvrtok večer ich uvidíte v Klube Za Zrkadlom, na výpomoc si zavolali aj hostí - dvanásťčlennú formáciu Korai Öröm a Ska-pra šupinu.

Výstava / Autoportréty

19.00 h, Krokus Galéria, Bratislava

Krokus Galéria tentokrát predstaví hneď niekoľkých umelcov naraz. Výber autoportrétov slovenských a zahraničných umelcov mladšej generácie otvorí vo štvrtok o 19.00 h. Vystavujú - Lucia Dovičáková, Jarmila Džuppová, Martin Melicherčík, Alex Mirutziu, Erik Šille a Marianne Vlaschits.

Výstava / Inter-view

17.00 h, Nitrianska galéria, Nitradorota.jpg

Výstava Holé baby - necenzurované akty moderných majstrov sa v bratislavskej SNG pomaly blíži ku koncu. Nitrianska galéria otvára výstavu, ktorej názov Inter-view nenasvečuje, že tiež ide o formu, ktorá sa pohráva s otázkou feminizmu. V kurátorskej koncepcii Barbory Geržovej vystaví svoje diela dvadsiatka umelkýň zo Slovenska a z Čiech (Lucia Dovičáková, Mira Gáberová, Jana Farmanová, Pavla Sceranková, Dorota Sadovská, a ďalšie), ktoré reflektujú témy telesnosti, identity, vzťahov, práce s pamäťou rodiny... Zámerom je diskusia, súčasťou výstavy bude aj katalóg, ktorý obsahuje okrem štúdie aj rozhovory s výtvarníčkami na tému feminizmu.

Kinotip / Panna Zázračnicapanna.JPG

19.00 h, Filmový klub Nostalgia, Bratislava

Priekopnícky surrealistický experiment nakrútený podľa románu Dominika Tatarku, rozpráva o živote bratislavskej bohémy vo vojnových časoch. Skupina mladých umelcov - nadrealistov, sa od dusného ovzdušia reality dištancuje útekom do fantázie, orientáciou na hľadanie výlučných zdrojov tvorby... Sugestívny film Štefana Uhera z roku 1966 premieta filmový klub Nostalgia o 19.00. Viac o filme.

Čítačka / Telovky: reč tela slovenských prozaičiek

17.00h, SNG, Bratislava

Výstava Holé baby sa blíži ku koncu. Symbolickou rozlúčkou bude ďalšia z čítačiek slovenských autoriek v priestoroch výstavy v SNG, tento raz sa o 17.00 h predstaví Uršuľa Kovalyk s románom Žena zo sekáča a Zuzana Mojžišová s knihou Bon voyage.

Tipy na festivale Jeden svet - štvrtok

(Jeden) svet Tomáša Hudáka
Divadlo Meteorit / 20.15 h
Hoci iba (Jeden), ale predsa - Svet Tomáša Hudáka. Spolu so Štefanom Hudecom, Petrom Hajdinom, Andrejom Bánom a Benem budú rozprávať na tému Vzdialené blízke svety.

Taqwacore: Zrod islamského punku
FK 35 mm VŠMU, 18.15 h,
Michael Muhammad Knight zorganizoval so svojou kapelou turné po amerických veľkomestách a Pakistane, ktorými sa snaží priblížiť punkrock a vlastnú interpretáciu Koránu tamojším moslimom.

Cigarety a pesničkycig.jpg
Kino Mladosť / 16.30 h
Jedinečný multikultúrny projekt o nahrávaní starodávnych rómskych pesničiek pre CD AfterPhurikane.Piatok 26. novembra 2010

Festival Jeden svet / Anna v prvej líniianna.jpg

17.00 h, Kino Mladosť

Anna Politkovska, ruská novinárka týždenníka Novaja gazeta, ktorá sa nebála otvorene kritizovať ruskú vládu za jej postup vo vojne v Čečensku, bola 7. októbra 2006 zavraždená. Režisérka Masha Novikova natáčala Politkovskú pravidelne od roku 2000, rovnako ako jej kolegov a priateľov. Unikátny film Anna v prvej línii uvádza festival Jeden svet v bratislavskom Kine Mladosť o 17.00 h v rámci festivalu Jeden svet.

Divadlo / Ivanov

19.00, Slovenské národné divadlo, Bratislavaivanov_u.jpg

V piatkovej predpremiére a sobotnej premiére uvedie naša hlavná scéna inscenáciu Ivanov Antona Pavloviča Čechova v režijnom spracovaní Józsefa Czajlika. V hlavnej úlohe Ivanova sa predstaví Robert Roth, v ďalších úlohách vystúpi Monika Hilmerová, Juraj Slezáček, Mária Kráľovičová a ďalší.

Koncert / Apollo 440Apollo.jpg

Incheba, Bratislava

Jedna z najslávnejších koncertných elektronických skupín deväťdesiatych rokov si dá zastávku aj v Bratislave. V Inchebe odohrá Apollo 440 v osemčlennej zostave, ktorej budú dominovať dvaja bubeníci staré hity, ale aj nové kúsky, ktoré by mali už tento rok vyjsť na novom albume. Vstup na koncert je voľný. Viac >>

Koncert / Hugo Čáves Orchestrahugo_ceves.jpg

22.00 h, a4, Bratislava

Svojrázna deväťčlenná formácia, ktorej hudba sa nedá pomenovať iba jedným žánrom v sobotu rozhýbe a4-ku v rámci festivalu Jeden svet. Pripravte sa na živelnú zmes world music, reggae, funky, ambientu aj d´n´b.

Diskusia / Mikroskop 13 s Michalom Murínom

17.30 h, Ústav normálnej a patologickém fyziologie SAV, Sienkiewiczova 1, Bratislava

Združenie 13 kubikov bude v piatok o 17.30 h pokračovať už trinástou diskusiou cyklu Mikroskop. Tentokrát predstaví svoje pôsobenie Michal Murín, výtvarník, teoretik a pedagóg. Predstaví aj novú knihu, ktorú zostavili s Jozefom Cseresom Od analógového k digitálnemu - Nové pohľady na nové umenia v audiovizuálnom veku.

Výstava / Milan Kosmel

17.00 h, Artgallery Devín

Vernisáž výstavy Anjeli Milana Kosmela sa uskutoční v Artgallery Devín, v piatok o 17.00 h.

Critical Mass Bratislavacritical_mass.jpg

18.00 h, Námestie Slobody, Bratislava

O 18.00 h sa na Námestí Slobody začne ďalšia z akcií Critical Mass Bratislava, ktorá spoločnou jazdou na bicykloch poukazuje na možnosť spoločnej existencie áut, bicyklov a chodcov v uliciach mesta. Bike do mesta patrí!

Sobota 27. november 2010

Tanec / Korespondance

20.00 h, elledanse - Dom T&D

V alternatívnom divadle elledanse na Miletičovej sa v rámci 5. ročníka medzinárodného festivalu súčasného tanca a pohybového divadla Nu Dance Fest uskutoční Korespondance -medzinárodný projekt, na ktorom sa zúčastňuje nemecký Septext Dance project, parížsky festival Jamais Vu/Theatre Le Colombier, slovenská Asociácia súčasného tanca a české združenie SE.S.TA. Uvidíte štyri tanečné duety renomovaných tvorcov.

Festival / Blues Slovakia 2010

Humenné

V sobotu, so začiatkom o 18.00 h, odštartuje v Humennom festival hudby s názvom Blues Slovakia 2010. Na podujatí, ktoré organizuje humenský Rotary klub spolu so Slovenskou bluesovou spoločnosťou, sa predstaví šesť hudobných zoskupení - Dura & Blues Club, Víťazný traktor, S.R.O., Jašter a Sojka u Doktora, Žalman Brothers Band a Blues Raiders.

Nedeľa 28. november 2010bardemchigurh.jpg

TV Tip / Táto krajina nie je pre starýchjavier.jpg

22.50 h, Markíza

„Neviem šoférovať, neznášam zbrane a neviem poriadne po anglicky. Fakt som nevidel dôvod, prečo by som mal túto postavu hrať," vravel pre Canal+ Javier Bardem, ktorý si napokon za postavu zabijaka Antona Chigurha odniesol jedného zo štyroch Oscarov, ktoré film bratov Coenovcov Táto krajina nie je pre starých celkovo získal. V nedeľu večer si ho môžete pozrieť na Markíze.

Už čoskoro:

Utorok 30. november 2010

Výstava / Andrej Haršány, Miloš Balgavýharsany.jpg

18.00 h, Klub 3, Galéria Jána Koniarka, Trnava

Galéria Jána Koniarka v Trnave otvorí v utorok o 18.00 h výstavu DATA Body Andreja Haršányho, ktorej kurátorom je Miroslav Zajac, a výstavu Miloša Balgavého Keramika, ktorej kurátorkou je Dana Janáčková.

Festival BHS / Arménska filharmónia

19.30 h, Historická budova SND, Bratislava

Bratislavské hudobné slávnosti budú v utorok znieť priam exoticky - spoza Kaukazu sa predstaví Arménska filharmónia so svojím šéfdirigentom Eduardom Topchianom. Znieť bude Koncert pre husle a orchester d mol op. 46 Arama Chačaturiana a Symfónia č. 5 d mol op. 47 Dmitrija Šostakoviča. Sólistom večera bude huslista, Anush Nikoghosian.

Koncert / Longitallongital.jpg

20.00 h, U Očka, Bratislava

Longital v utorok večer U Očka odpremiéruje svoj nový koncertný program aj s pesničkami z nedávno vydaného albumu Teraz! Navyše bude prebiehať aj Vianočný Slnko bazár, kde si môžete kúpiť Slnko albumy za dobré ceny, toto bude veľmi dobrý večer!

Štvrtok 2. december 2010

Festival / Petjazz 2010andersonjpg.jpg

19.00 h, Klub Za zrkadlom, Bratislava

Džezový festival PETJAZZ oslavuje už 10. narodeniny! Vo štvrtok 2. decembra v petržalskom Klube Za zrkadlom bude hrať obnovená formácia Sláva „Sanyho Gréka" - Sanyland & Sue, Martin Valihora & Funk Punk Project a rovnako známi hudobníci Milo Suchomel, Luboš Šrámek, Štefan Bartuš, ktorých hosťom bude srbský bubeník Dušan Novakov a americká speváčka Gail Anderson.

Výstava / Tothalita

17.00 h, Galéria umenia v Nových Zámkoch

Monogramista T. D sa predstaví ďalšou výstavou - Tothalita, ktorú otvoria v Galérii umenia v Nových Zámkoch vo štvrtok o 17.00 h. Práce zo 70. a 80. rokov minulého storočia bude sprevádzať aj úvodná performance - Odobierka, zbohom ostávajte totalitné prahy Tomáša Džadoňa o 17.17 h. Kurátorkou výstavy je Helena Markusková, potrvá do 8. januára.

Film / Záhada na ceste do Sintry

19.00 h, A4, Bratislava

V utorok večer premietajú v bratislavskej A4-ke film Záhada na ceste do Sintry, adaptáciu románu Eça de Queirósa, jedného z najvýznamnejších predstaviteľov portugalského realizmu. Projekcia filmu je súčasťou rozsiahleho projektu - Pocta Eçovi de Queirósovi, o ktorom sa viac dočítate na www.portugal.sk.

Piatok 3. december 2010

Výstava / Štefan Balázs

17.30h, Dom umenia, Bratislava

Výstava Štefana Balázsa s názvom Sémantické geometrie v koncepcii Jiřího Valocha predstavuje jeho tvorbu výberom od roku 1998. Je súčasťou cyklu troch výstav, ktoré prezentujú výber z maliarskej tvorrby Balázsa od konca 80. rokov (výstava Expresia Manierizmus / Histórie v priestoroch Slovenskej výtvarnej únii v koncepcii Richarda Gregora) a 90. rokov The Nineties / Organics v Gallery Kressling v Bratislave.

Štvrtok 9.december 2010

Diskusia / Mila Haugová

V rámci tradičných diskusií v SNG bude Silvester Lavrík diskutovať s poetkou Milou Haugovou.

Piatok 10. december 2010

Koncert / Nathaniel Preston - Twin Dragons

19.30 h, Múzeum obchodu, Podunajské Biskupice

Basgitarista, spevák, či skladateľ, Nathaniel Peterson, známy aj ako Azariah Cane je bizarnou postavou americkej, ale aj svetovej bluesrockovej scény. Narodil sa v Memphise a už ako 13 ročný odišiel z domu a naplno sa venoval hudbeV 70-tych rokoch hrával s hudobníkmi ako Jimmy Reed, John Lee Hooker, Mitch Ryder, Rusty Day z Cactus, či Tim Buckley. V Múzeu obchodu si s ním v rámci projektu „Rock v múzeu" zahrajú talianski hudebníci - gitarista Fulvio Feliciano a bubeník Pino Liberti. Ako predkapela vystúpi Loveblade.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Večer stál chlieb dvojnásobok ako ráno. Ako hyperinflácia pripravila ľudí o úspory?
 2. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 3. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 4. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek
 5. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine
 6. Špičková starostlivosť aj pre detských pacientov
 7. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 8. Danube InGrid zvyšuje energetickú stabilitu aj v Bratislave
 1. Stredoškoláci z Trnavy vyražajú na Shell Eco-marathon
 2. Ďalší ekologický krok BILLA
 3. Vysoké Tatry: Úrazovosť v horách narastá
 4. Orange poskytne návštevníkom Pohody najlepšiu sieť
 5. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 6. Študenti spoznali nové výrobné trendy v Schaeffler Skalica
 7. Špičková starostlivosť aj pre detských pacientov
 8. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 1. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 11 230
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 9 853
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 368
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 7 257
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 963
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 769
 7. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 672
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 3 161
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 2. Boris Cíferský: Láska hory prenáša - Keď sa stratí ženích
 3. Lórant Kulík: Výstava fotografií: Dokumentuje momenty zo života, ktoré vidí keď stlačí spúšť fotoaparátu
 4. Eva Gallova: Puškina ženy milovali
 5. Milan Buno: 7 knižných tipov: Tajná vojna, únos v Londýne, atentát ruskej mafie...
 6. Martin Šuraba: Všetko o mojom otcovi
 7. Roman Kebísek: Básnik Krasko a Groeblová
 8. Jiří Ščobák: 32 nejzajímavějších filmů a seriálů, které jsem viděl v roce 2021
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 483
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 6 684
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 5 234
 4. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 4 687
 5. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 4 064
 6. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 4 022
 7. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 654
 8. Miroslav Lukáč: Kto je ešte dnes rusofil, potrebuje odbornú pomoc. 3 225
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
SkryťZatvoriť reklamu