Žilina 6. júna (TASR) - Akvizície je názov výstavy, ktorá je venovaná 60. výročiu vzniku Považského múzea v Žiline a v Budatínskom zámku predstavuje jednotlivé sekcie múzea.
Riaditeľ Považského múzea v Žiline Marián Mrva informoval, že výstava prezentuje zbierkové predmety získané múzeom v poslednom období. Návštevníci môžu vidieť napríklad sériu pohľadníc starej Žiliny či archeologické nálezy zo Žiliny posledných rokov, v sekcii drotárstva sadu vešiakov starých približne osemdesiat rokov od ľudových výrobcov alebo obraz džarka z roku 1923. Sekcia geológie ponúka zbierku čeľustí jaskynného medveďa, sekcia zoológie lebku medveďa hnedého.
Za historickú raritu označil Mrva fľaše žilinskej firmy Ripper a synovia z 19. storočia. V sekcii archeológie môžu návštevníci obdivovať rukoväť bronzovej etruskej kanvice alebo sobie parohy staré dvadsaťtisíc rokov z okolia Púchova, v národopisnej sekcii napríklad betlehem z 19. storočia.
Výstava potrvá do 1. septembra 2002.