Bratislava 6. júna (TASR) - Novú expozíciu Gotického umenia Slovenska dnes sprístupnila Slovenská národná galéria (SNG) v Bratislave. Projekt výstavy je súčasťou postupného obnovenia stálych expozícií SNG a pozostáva z približne 90 exponátov nachádzajúcich sa v troch výstavných priestoroch Esterházyho paláca.
Priestorom voľne dýchajúca a zastúpením prevažne vrcholne a neskorogotická expozícia sa snaží pôsobiť živo aj netradičnými inštaláciami. Prostredníctvom nich si návštevníci môžu pozrieť doteraz tabuizované časti exponátov, ako sú reštaurátorské sondy či fragmenty malieb. Dôvodom vzniku novej expozície bolo rozšírenie zbierky gotiky SNG o diela, ktoré považovala galéria za dôležité vystaviť. "Zaujímavými sú najmä Reliéf Narodenia Krista z Hlohovca, ktorého hlohovský pôvod však poprela nedávna štúdia, Dve svätice z Ľubice, ktoré sú síce importom zo Švábska, ale vďaka tretej nájdenej v Matejovciach pri Poprade máme dôkaz o ich domácej proveniencii, a popradská maľba Madona s Ježiškom, ktorá má na okraji obrazu netradičnú informáciu o autorovi alebo majiteľovi Mikulášovi," povedal pre TASR kurátor výstavy Dušan Buran.
Takmer polovicu artefaktov sprevádzajú stručné textové komentáre obsahujúce informácie o historickom kontexte, štýle, význame či reštaurátorských nálezoch. Všetky sú zároveň v slovenčine i angličtine. "Chceli sme vytvoriť popisky pre modelového slovenského a anglicky hovoriaceho návštevníka, čomu je uspôsobený aj ich obsah a rozsah," dodal Buran.
Sprievodnými podujatia novootvorenej stálej expozície budú tematické prednášky a "miniatúrne" výstavy v rámci expozície, zamerané vždy na jedno dielo. Do budúcnosti má kurátor Dušan Buran ambíciu prezentovať aj ukážky procesu reštaurovania.