SME

Úspešný štart e-knihy istia známe mená

Slovenské elektronické knihy sú už na trhu. K predajcovi Rajknih.sk pribudne o niekoľko dní aj Martinus.sk.

Skôr, než sa rozbehol trh s e–knihami, zlatyfond.sme.sk ponúkal bezplatné sťahovanie našej klasiky.Skôr, než sa rozbehol trh s e–knihami, zlatyfond.sme.sk ponúkal bezplatné sťahovanie našej klasiky. (Zdroj: GABRIEL KUCHTA)

AKO TO FUNGUJE

E-knihy

Na rozdiel od klasických nie sú elektronické knihy vytlačené na papieri. Čítať sa dajú v počítači, notebooku, mobile, alebo v špeciálnej čítačke elektronických kníh.

Okrem toho, že elektronické knihy šetria papier, je ich výhodou aj to, že zaberajú oveľa menej miesta (môžete ich mať naraz pri sebe stovky), môžete si v nich robiť poznámky alebo citácie z nich rozoberať s priateľmi napríklad na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V počítači sa najčastejšie elektronické knihy čítajú vo formátoch ako Adobe Acrobat (prípona súboru PDF), alebo Microsoft Word. Ak chcete e-knihu čítať v mobile, budete potrebovať špeciálny program - tzv. čítačku. Najpopulárnejšie sú Stanza, iBooks, Mobipocket Reader.

SkryťVypnúť reklamu

V poslednom období sú veľmi populárne špeciálne zariadenia na čítanie kníh - zariadenia s podporou „elektronického papiera". Sú tenké, zmestia sa do nich stovky kníh a knihy sa v nich zobrazujú takmer identicky, ako keby ste ich čítali priamo na papieri. Najznámejšia, Amazon Kindle, stojí približne 150 eur.

Kde nájdete elektronické knihy? Najviac bezplatných cudzojazyčných kníh nájdete na stránke www.gutenberg.org, české knihy obsahuje stránka www.palmknihy.cz. Približne 1300 najväčších diel klasikov slovenskej literatúry si môžete zadarmo stiahnuť zo stránky zlatyfond.sme.sk.

Tomáš Ulej

Elektronické knihy alebo e-knihy sú už aj u nás skutočnosťou. Presnejšie, trh s e-knihami, keďže bezplatné sťahovanie (v prípade slovenskej klasiky zo stránky zlatyfond.sme.sk) je možné už dávnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Pomerne prekvapujúce prvenstvo patrí internetovej službe Rajknih.sk, ktorá funguje zhruba dva týždne.

„Zatiaľ predávame takmer päťsto titulov,“ hovorí Lívia Palasthyová z MB Entertainment, ktorá nový projekt prevádzkuje spolu s portálom zoznam.sk. Ide o knihy poézie a prózy, ale aj tituly z oblasti spoločenských vied, ekonómie, práva, kariéry a vzdelávania, histórie a literatúry faktu, medicíny či knihy pre deti a mládež.

Vlastný formát WookyNa rozbeh poslúžili komerčne úspešné tlačené tituly, a tak medzi najpredávanejšími autormi figurujú napríklad Michal Hvorecký, Michal Viewegh, Peter Krištúfek, Gustáv Murín či Eva Urbaníková.

„V celej ponuke zatiaľ prevažujú slovenské a české novinky, no už začiatkom roka pribudnú aj známe knihy zahraničných autorov vrátane kľúčových noviniek,“ pokračuje Palasthyová.

SkryťVypnúť reklamu

Prvou lastovičkou je Emíre Khidayer, ktorej kniha Arabský svet - Iná planéta? patrí medzi najžiadanejšie. Silným tromfom elektronického vydávania kníh bude podľa Palastyhovej aj digitalizovanie titulov, ktoré sú v tlačenej podobe už nedostupné.

Služba Rajknih.sk distribuuje knihy vo vlastnom formáte Wooky, ktorý poskytuje zákazníkom bezplatne na stiahnutie spolu s knihou. Tento softvér však funguje „len“ v počítači, telefóne a tablete, ale nie v klasických čítačkách. „V budúcnosti plánujeme vytvoriť špeciálny hardvér, teda čítacie zariadenie pre Wooky, no už pred Vianocami niektoré tituly ponúkneme aj vo formátoch pre bežné čítačky.“

Martinus mená zatiaľ tajíV najbližších dňoch však na trh vstúpi aj naše najväčšie internetové kníhkupectvo Martinus.sk. „Do Vianoc to bude okolo sto kníh,“ hovorí Radovan Ščibrany, manažér projektu e-kníh v Martinuse. „Aj u nás budú dominovať domáce tituly.“ Ktoré to budú, zatiaľ nechcel špecifikovať.

SkryťVypnúť reklamu

O konkrétnych tituloch, ktoré bude Martinus.sk predávať, rozhodujú vydavateľstvá. „Nie všetky sú ešte s myšlienkou e-kníh stotožnené. Samozrejme, na ich požiadanie zabezpečíme pre príslušný titul aj ochranu proti nelegálnemu šíreniu,“ dodáva Ščibrany.

Aj bezplatné sťahovanie má ekonomický efektTeoreticky je možné, že by niektorý autor obišiel vydavateľa a rozhodol sa svoju knihu ponúknuť priamo do elektronického predaja. „Existujú alebo vznikajú totiž diela, ktoré si ťažšie hľadajú tradičnú cestu najskôr k tlačenej verzii, ale nie je to pre nás primárna platforma,“ hovorí Ščibrany.

Martinus.sk poskytuje zákazníkom knihy do čítačiek (nie však pre značku Kindle) vo formátoch PDF a EPUB, navyše plánuje v budúcnosti okrem elektronických kníh distribuovať aj vlastné čítačky s oboma spomínanými formátmi.

SkryťVypnúť reklamu

„Trh elektronických kníh sa len rozbieha, zatiaľ to ešte nie je komerčne zaujímavé, ale rozhodne ho čaká veľká budúcnosť,“ dodáva Ščibrany. A preto aj zdanlivo „neobchodnícky“ víta existujúcu možnosť bezplatného sťahovania kníh, čo podporuje trend čítania literatúry v digitálnej podobe.

Nástup e-knihy môže spustiť veľkú bitku o autorov

Na nástup elektronických kníh mnohé krajiny reagujú opatrne, príliš sa do nich nehrnú trebárs Nemci ani Francúzi. Slovenský experiment sa práve začal.

Budúci rok zrejme nanovo predefinuje vzťahy medzi autormi, vydavateľmi a distribúciou. Pri vydávaní tlačených kníh sú skutočnými víťazmi distributéri, ktorí získajú polovicu z ceny knihy. Vydavateľovi zostáva zvyšná polovica, pričom musí zaplatiť autora (v prípade zahraničného titulu autorské práva a preklad), korektora, grafika aj tlač. Aj v prípade dobrého predaja nemusí byť jeho zisk väčší ako jedno euro za kus. Vydavateľ pritom nesie celé riziko, distribúcia mu výtlačky v prípade zlého predaja vráti do skladu.

SkryťVypnúť reklamu

Otázka, kto najviac zarobíElektronické knihy celý reťazec skracujú – pre vydavateľa odpadajú náklady na tlač (na Slovensku, kde stále dominuje tvrdá väzba, je to približne polovica nákladov), na oboch stranách odpadá skladovanie a prevoz kníh, zároveň už nemá zmysel ani zvyčajný dvojstupňový model distribúcie (veľké distribučné reťazce a kníhkupectvá).

Internetové obchody, ktoré u nás spúšťajú predaj e-kníh, zatiaľ rokujú s vydavateľmi. Momentálne e-knihy predávajú o tretinu lacnejšie než tlačené knihy, cenový rozdiel by vzhľadom na znížené náklady mohol byť väčší.

Podľa prvých správ sa nezvýšil, alebo dokonca mierne znížil honorár pre samotného autora, a tak si zvyšný zisk bude deliť len vydavateľ a internetový predajca. Ak sa e-kniha predáva po 7 či 8 eur a autor dostane iba euro, zrejme si čoskoro začne klásť otázku, prečo má zo svojej knihy najmenej peňazí. Otázkou je, či bude tento model udržateľný, alebo skúsia predajcovia obísť zavedený reťazec a podpíšu zmluvy na šírenie ich textov priamo s autormi.

SkryťVypnúť reklamu

Tu by mohli kľúčovú rolu zohrať literárni agenti, profesia u nás prakticky neznáma. Momentálne najznámejší literárny agent je Andrew Wilie. V lete podpísal exkluzívnu zmluvu s najväčším internetovým predajcom kníh Amazon. Vydesil tým veľkých vydavateľov, lebo ich úplne obišiel. Zastupuje okolo sedemsto autorov, medzi nimi také slávne mená, ako sú Salman Rushdie či Orhan Pamuk, ale aj nežijúcich autorov, ako sú Nabokov či Borges. Literárny agent sa tak vlastne stal aj vydavateľom. Ak autor obíde ešte aj agenta, môže od Amazonu dostať až 70 percent zisku.

Harry Potter iba na papieriNa Slovensku sa zrejme nikomu nepodarí získať exkluzivitu tak, ako sa podarilo Amazonu, ktorý zároveň trh zaplavil vlastnou čítačkou Kindle. Fungujú na nej iba súbory zakúpené cez Amazon, takže na Slovensku má obmedzené použitie. Cez túto stránku svoje e-knihy zďaleka nepredávajú všetci, niektorí vrátane autorky Harryho Pottera J. K. Rowlingovej (na snímke TASR/AP) dokonca úplne odmietajú, aby ich knihy vychádzali v elektronickej podobe.

SkryťVypnúť reklamu

Amazon ponúka e-knihy približne za polovičnú cenu vydania v tvrdej väzbe. Tie sa v USA pohybujú najčastejšie od 22 do 28 dolárov a neskôr vychádzajú v mäkkej väzbe za menej ako polovičnú cenu. Najviac sa Amazonu darí s predajom učebníc, ktoré sú zvyčajne oveľa drahšie než bežné knihy, a kúpa učebnice ako e-knihy je výhodná.

Ján Gregor

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 399
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 581
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 238
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 842
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 432
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 263
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 843
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 359
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší
„Tak, ako máme nastavenú dramaturgiu, vízie a plány, tak v nich pokračujeme bez ohľadu na to, kto je na aktuálne ministerstve,“ povedal pre SME Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


1
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Jozef Černek: Lulu alebo ako sa dostať do Dramaťáku a hlavne prečo
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 650
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 58 914
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 925
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 479
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 913
  6. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 20 729
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 521
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 13 901
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu