Pohybujú sa na hrane. Fascinácia totalitarizmom, uniformami a coververziami známych hitov či vážnej hudby priniesla slovinským muzikantom záujem fanúšikov z celého sveta, ale aj nálepku kontroverzie.
Členovia skupiny Laibach v priebehu svojej tridsaťročnej kariéry podpísali niekoľko manifestov, stali sa stúpencami extrémnej ľavicovej aj pravicovej ideológie, členmi neo-nacionalistickej skupiny a zakladateľmi umeleckého hnutia Neue Slowenische Kunst (NSK).
Neboli klasickými rockermi v kožených bundách, ktorých mottom je sex, drogy a rokenrol. Sila Laibach vyrástla v provokácii, umeleckosti a originálnom prístupe k hudbe, šou a umeniu ako takému.
Turné Laibach Revisited je spečatením výročia ich tridsaťročnej existencie, počas ktorej vznikli desiatky albumov a nahrávok za asistencie rôznych hudobníkov. Honosná oslava začala v Ľubľane trojdňovým sympóziom Black district + Red Cross obsahujúcom prednášky a diskusie na témy, ako je retrogardizmus, kolektívna tvorba, alebo sila škandálu a pokračuje špeciálnou šou v európskych krajinách.
Fenomén zo slovinského mestečka Trbovlje, ktorý sa preslávil najmä coververziami rockových skladieb a neskôr aj špecifickými prevedeniami vážnej hudby a národných hymien, sľubuje fanúšikom skladby s charakteristickým cvengom vojenských pochodových piesní, multimediálnu produkciu a hypnotické vystúpenie. Vďaka týmto znakom sa totiž Laibach stali vzorom ďalších muzikantov a ich vplyv na industriálnu scénu nenahraditeľný.
Dnes sa skupina predstaví v centre Kasárne/Kulturpark v Košiciach, zajtra ju môžete vidieť v bratislavskom MMC klube.
Autor: Katarína Šamajová