Už oddávna sme svedkami, ako v Hollywoode takmer naraz vznikajú rôzne filmy s totožnými námetmi. O vybuchujúcich sopkách, ľuďoch pomáhajúcich mimozemšťanom, o zvieratkách zo zoo, hľadajúcich slobodu, aj o zloduchoch, ktorí túžia stať sa najväčšími na svete.
Len krátko po zábavne zlom Gruovi z amerického digitálne animovaného rodinného 3D filmu Ja, zloduch, prišiel do kín iný americký digitálne animovaný rodinný 3D zloduch – Megamozog. A napriek tomu, že prišiel až ako druhý, neprehral.
Pre starších a pokročilýchHoci základ je takmer totožný a zákonitosti komercie nepustia, takže obaja zloduchovia majú rečovú chybu a ani jednému z nich nechýbajú komickí zločinní pomocníci, oba filmy sa na seba ponášajú i kladným ohlasom. U publika aj u kritikov.
Rozdiel je len v tom, že Ja, zloduch smeroval k rodinám s menšími deťmi, kým Megamozog je skôr zábava určená starším a pokročilým. Je poučnou a hravou variáciou na typický americký fenomén superhrdinov, poučne, zručne a v intenciách žánru narába s motívmi zo Supermana, Batmana, Ghost Ridera, X-Menov, Watchmenov a ďalších. Nechýba ani množstvo odvolávok na populárne filmy či na reálie z minulosti a súčasnosti šoubiznisu.
Príbeh rozpráva o existenciálnych otázkach trápiacich superhrdinu, ktorému chýba protivník. Základom je však láska superzloducha zvaného Megamozog ku krásnej a bystrej novinárke Roxanne Ritchiovej. Problémy hľadania miesta v živote, dokonalosti, z nej vyplývajúcej osamelosti a zákonitej potreby komplexnosti nie sú práve tým, čo by sme čakali od digitálne animovanej zábavy v 3D.
Megamozog je však zábavný, vtipný a hravý i napriek závažnosti tém, s ktorými sa napoly vážne a napoly posmešne zahráva, napriek tomu, že v stredoeurópskom prostredí väčšina popkultúrnych narážok nefunguje. Ba i napriek tomu, že zápletka spočíva na psychike a vzťahoch. Možno i pre kontrast, do ktorého stavia veľké myšlienky, ušľachtilé city a plytké, významovo i emocionálne vyprázdnené, sprofanované žánrové stereotypy. Zabudnúť nemožno ani na pompéznu superhrdinskú hudbu Hansa Zimmera.
Šestákové Déjá vuTom McGrath režíroval oba animované filmy Madagaskar. Výtvarník David James má za sebou animáky Spláchnutý a najmä Monštrá vs. Votrelci, na ktorý sa Megamozog do značnej miery ponáša.
Nový film je však výrazne ovplyvnený a ozvláštnený ilustráciami šestákových sci-fi románov z 50. a 60. rokov. Je zároveň dvanásty animovaný a pätnásty 3D film, ktorý sa tento rok dostal do našich kín. Tvorcovia sa už nemôžu spoliehať na samospasiteľnú atraktívnosť digitálnej animácie alebo stereoskopického obrazu.
Recenzia / film
Megamozog (Megamind)
USA, 96 minút
Réžia: Tom McGrath
V slovenskom znení: Ján Koleník, Martin Kaprálik, Slávka Halčáková, Tibor Frlajs, Boris Al Khalagi a ďalší.
Premiéra v SR: 2. decembra