SME

Mrazivá lyrika lágra

Nemecko­rumunská spisovateľka bola u nás širšej verejnosti neznáma, až kým vlani nedostala Nobelovu cenu. V češtine vyšiel už jej druhý preklad.

Nobelova cena je vec háklivá. Nielen tá za mier. Ani nobelovka za literatúru nie je oslobodená od celosvetových „spoločenských objednávok“. Čitateľ je ostražitý, recenzenti dopredu skeptickí. Len kníhkupci sa tešia z bezplatného marketingu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri ocenenom románe Herty Müllerovej z prostredia lágra na sklonku druhej svetovej vojny je ďalší dôvod na opatrnosť. Baraky za ostnatou hradbou sú takmer povinnou jazdou angažovaného autora. Literatúrou sa práve valí nová vlna katarzie za staré zlyhania.

Müllerová sa venuje osudu rumunských Nemcov odvlečených na sklonku vojny do sovietskych lágrov. Je to teda znovu moderná snaha vidieť veci z druhej strany a pripomenúť, že vinníci sa stávali novými obeťami? Takéto jednoznačné schémy tu našťastie neplatia.

SkryťVypnúť reklamu

Spisovateľka sa narodila v nemecky hovoriacej rodine v Temešvári. V roku 1987 sa odsťahovala do západného Nemecka. Hoci napísala dvadsať kníh, v slovenčine nevyšla žiadna z nich. Po Cestovnom pase vyšiel v ambicióznom českom preklade Radky Denemarkovej aj Rozhojdaný dych (vyd. Mladá fronta). Základom románu sú spomienky rumunského básnika Oskara Pastiora. Po jeho smrti v roku 1986 sa – ako sama Müllerová píše – rozlúčila s MY a román napísala sama. K deportovaným patrila aj jej matka.

Pre 17ročného Lea Auberga, hlavnú postavu, je deportácia do sovietskeho lágra čiastočne vyslobodením. So svojou homosexualitou riskuje doma problémy, absurdne chce „vykĺznuť z náprstka malomesta“. Jeho štart do dospeláckeho života je sprevádzaný šialenými okolnosťami. Po nekonečnej ceste v dobytčáku pristáva spolu s ostatnými v kolónii utrpenia, bezvýznamnosti a predovšetkým hladu. Leo rýchlo prestáva byť hlavnou postavou, stáva sa ňou práve hlad, lebo „anjel hladu nikdy nechýba, vstúpil do mozgu“ a hoci odíde, vracia sa posilnený.

SkryťVypnúť reklamu

Obyvatelia tábora postupne otupievajú, hýbu sa len zotrvačnosťou. Jednotlivé veci získavajú mená. Aj tá najmenšia výhoda alebo kúsok ukradnutého chleba sa menia na Udalosť. Dych každého je naozaj rozhojdaný, ešte stále však znamená záchvevy života, ktorý môže čochvíľa zhasnúť a skončiť pochovaný v ruskej stepi.

Lágrová literatúra v podaní Müllerovej je iná, ďaleko od klišé mnohých iných táborových denníkov. Striedanie krátkych a dlhších kapitol predstavuje rozhojdaný dych, ktorý je však nakoniec dosť silný, aby Leo prežil a vrátil sa domov. Nikto sa ho po návrate nič nepýta.

Slovné spojenie lágrový lyrizmus znie ako protiklad, ale román dokazuje, že možný. Müllerovej slovné obrazy sú však miestami až veľmi košaté a nezrozumiteľné.

Existuje podoba života, keď neplatí ani jedna istota a životné rozkoše sú nedostupné. Ešte stále je to život, hoci vykazuje tak málo podobností s tým, čo za život považujeme. Možno je to len dych, holá existencia biologického princípu. Schopnosť rozhojdať sa k budúcnosti je dôkaz človečenskej energie a životaschopnosti ducha. Táto nobelovka nebola omylom ani náhodou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 425
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 118
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 814
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 068
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 268
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 848
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu