
Festival Blues City slávnostne otvoril sprievod mažoretiek. FOTO SME - PAVOL MAJER
Ale… Položme si aj trochu (možno) provokatívnu otázku. Má vôbec blues miesto i u nás, na Slovensku? Nejde predsa len o čosi stále výlučné a tak trochu exkluzívne?
Pre Petra Lipu, ktorý na festivale aj sám vystúpil, určite nie. Dôvod? ,,Blues je rovnako ako džez súčasťou civilizovaného sveta, základom celej populárnej hudby. Pričom, hoci už má sto rokov, napríklad celá černošská hudba, rap, funky z neho stále žije! Nehovoriac o tom, že ho stále hrajú i pôvodné orchestrálne formy. Dokonca aj na Slovensku. V Bratislave, vo Zvolene, v Trnave.“
Jeho názor potvrdzuje aj spevák a hudobník Janko Lehotský, pre ktorého je blues jedným z najtvorivejších hudobných štýlov. ,,Pretože poslucháča, hudobníka učí rozmýšľať, improvizovať, vždy sa ho usiluje aktivizovať, vyjadrovať jeho momentálny pocit, náladu. To okrem blues nájdete v takej miere iba málokde.“
A čo na to vysokoškoláčka Ivana Nagyová, ktorá hovorí, že v dobrom hudobnom klube vie prežiť aj celú noc? ,,Blues ma zatiaľ veľmi nechytilo. Predsa len, potrebujem trochu viac rytmu. Možno to príde s rokmi, no sľubujem, že si z neho vypočujem aspoň niečo. Ale až po skúškovom období, dobre?“ Jej kolega Peter Bielik je o krok ďalej. ,,Zrejme sa tiež kvôli skúškam na žiadny koncert nedostanem, ale blues mám rád. Je to hudobne celkom iný svet a vôbec mi pritom nezáleží, odkiaľ sú hudobníci, či ide o skladby nové, či staré. Jednoducho mám z neho dobrý pocit a to je hlavné. Aspoň pre mňa.“
Podobne je to aj so speváčkou Katarínou Hasprovou, ktorá by si blues síce spievať netrúfla, ale čo nie je, vraj ešte môže byť. ,,Je to totiž úžasná hudba, a kto sa jej môže venovať, kto má svojich poslucháčov, je u mňa hodný obdivu.“
No a „klinček“ na záver vyslovil herec a spevák Marián Geišberg. Podľa neho totiž ,,blues vzniklo u hladných černochov – a tak si myslím, že u nás máme práve preto vo vzťahu k nemu už čoskoro veľmi dobrú perspektívu“.
MARCELA KOŠŤÁLOVÁ